Dekomunizacja w Katowicach: zmienią się nazwy ulic. Na...

  Dekomunizacja w Katowicach: zmienią się nazwy ulic. Na jakie?

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach

  Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach ©Marzena Bugała-Azarko

  W Katowicach ruszyły konsultacje społeczne dotyczące zmian nazw sześciu ulic w pięciu dzielnicach. Chodzi o ulice 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda. Wszystkie one winny być zmienione zgodnie z ustawą dekomunizacyjną. Urzędnicy mają już propozycję nowych nazw. Jednocześnie przedstawiciele miasta podtrzymują twarde stanowisko wobec gen. Jerzego Ziętka, który jest patronem katowickiego ronda – tu zmiany nazwy nie będzie.
  Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach

  Pomnik Jerzego Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach ©Marzena Bugała-Azarko

  Tzw. ustawa dekomunizacyjna, czyli ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej weszła w życie w ubiegłym roku. Nakłada ona na samorządy obowiązek zmiany nazw ulic, jeśli te związane są osobami, wydarzeniami bądź datami, których propagowania zakazuje ustawa. Na wprowadzenie zmian samorządy miały rok.

  W Katowicach rewolucji w nazewnictwie jednak nie przeprowadzono, bo zasadniczo dekomunizacja już się tu dokonała.
  Zmiany nazw ulic na dużą skalę prowadzono w latach 90. Dekomunizacja objęła wówczas duże arterie, jak dzisiejsza aleja Korfantego – która wcześniej nosiła nazwę Armii Czerwonej, a w miejsce ulic Juliana Marchlewskiego, czy Róży Luksemburg mamy dziś ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką. Z kolei trzy lata temu z placu Wolności w centrum miasta zniknął pomnik żołnierzy radzieckich, który przeniesiono na cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Przed laty w trakcie dekomunizacji pominięto jedynie kilka ulic, w tym ulicę Szenwalda (komunista i poeta), czy Okrzei (działacz socjalistyczny z przełomu XIX i XX wieku).

  Teraz urzędnicy wracają do tematu i decyzję w sprawie zmian pozostałych nazw pozostawiają katowiczanom.

  - Prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o uruchomieniu konsultacji społecznych dotyczących zmian nazw ulic 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

  Co do gen. Jerzego Ziętka w urzędzie nie mają wątpliwości. – Jednocześnie prezydent podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie niezmieniana nazwy katowickiego Ronda im. J. Ziętka oraz pozostawienia pomnika Ziętka w Parku Powstańców Śląskich w Katowicach – dodaje Stachura.

  Zmiany nazw ulic to zmiany ponad pół tysiąca adresów


  Konsultacje społeczne w sprawie nazw sześciu ulic nie będą powszechne, a mają charakter lokalny. To znaczy, że skierowane są wyłącznie do mieszkańców nieruchomości oraz firm, instytucji i organizacji, które działają w obrębie ulic, objętych ustawą dekomunizacyjną.

  - Od 11 września formularze konsultacyjne będą dostarczane bezpośrednio pod wskazane adresy wraz z uzasadnieniem propozycji nowej nazwy. Łącznie konsultacjami zostanie objętych ponad pół tysiąca adresów – zapowiada Stachura. Jak dodaje urzędnicy zdają sobie sprawy, że zmiany mogą być uciążliwe dla mieszkańców.

  - Bo związane są z koniecznością wymiany prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Dlatego do korespondencji dołączymy potrzebne formularze oraz niezbędne informacje, by ułatwić wymianę dokumentów. Oczywiście w tym przypadku mieszkańcy będą zwolnieni z opłat. Wnioski o wymianę dokumentów będzie można składać po podjęciu stosownej uchwały przez radę miasta, o czym będziemy informować – zapewnia Stachura.

  Jak miałyby się nazywać nowe ulice? Urzędnicy mają już listę propozycji. I tak w Ochojcu Lucjana Szenwalda miałby zastąpić Bolesław Prus, a ulica Włodzimierza Stahla nazywałaby się Liliową. W Brynowie Brunona Jasieńskiego zastąpić ma Czesław Miłosz, natomiast Leona Kruczkowskiego – Zbigniew Herbert. W Dąbrówce Małej zamiast ulicy 9 Maja ma być ulica majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, a w Murckach ulica Oskara Langego zostanie zmieniona na ulicę Gwarecką. Konsultacje potrwają do 25 września.

  25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.


  KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
  500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

  KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomysłodawcy dać rachunek

  Adam LG (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Koszt ponosi miasto (dla osób prywatnych) i przedsiębiorcy. Tylko po to aby zaspokoić czyjeś ambicje. Małego człowieka z wielkim ego. Czekamy na depislamizację.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zmiana nazw ulic

  mieszkanka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Po co nam to całe zamieszanie? Komu to prreszkadza ? A moze przechcić te ulice na ul. Miesiączki Naczelnego

  Zdjęcie autora komentarza
  Idealne rozwiązanie

  Barbarossa

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Wrócoc do nazw ulic sprzed 1922roku, przecież one się sprawdzily.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  morphic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Liliowa, Gwarecka - i w tym kierunku bym szedł z nazwami ulic, bo za 30 lat się okaże, że Miłosz współpracował z kimś tam, zrobił coś tam, nie zrobił czegoś innego i znowu trzeba będzie nazwę...rozwiń całość

  Liliowa, Gwarecka - i w tym kierunku bym szedł z nazwami ulic, bo za 30 lat się okaże, że Miłosz współpracował z kimś tam, zrobił coś tam, nie zrobił czegoś innego i znowu trzeba będzie nazwę zmieniać.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  My som u siebie i żodyn gorol niy bydzie nom godoł jak momy godać...

  Na żółto i na niebiesko ; ) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Świat za ok­nem do jed­ne­go uli­ca, dla dru­giego dom.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Powiem krótko:

  Wojtek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  Powiem krótko, PiS-owcy won ze Śląska!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opera

  widz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

  Włodzimierz Stahl to długoletni dyrektor Opery Śląskiej. Za jego dyrektorowania Opera Śląska była najlepszą sceną operową w Polsce

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Węgiel w życiorys wpisany ZOBACZ KONIECZNIE

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na grudzień 2018 wróżki z Katowic

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Dziennika Zachodniego

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim