Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w województwie śląskim: wojewoda śląski zmienił nazwy kilkunastu ulic w miastach. Jakich? LISTA

Aga
Katowice: Plac Szewczyka na Plac Lecha i Marii Kaczyńskich
Katowice: Plac Szewczyka na Plac Lecha i Marii Kaczyńskich
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podpisał 12 zarządzeń zastępczych zmieniających w świetle tzw. ustawy dekomunizacyjnej nazwy niektórych ulic. 2 września 2016 roku weszła w życie Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Jakie nazwy ulic zostały zmienione?

Zgodnie z przepisami nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989. Nowe prawo dało samorządom czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw ulic, które (jako podlegające ustawie) wskazał Instytut Pamięci Narodowej. W przypadku niewykonania tego obowiązku, zmiany nazw wprowadza wojewoda w drodze zarządzeń zastępczych. Najwięcej kontrowersji wzbudziła zmiana patrona Placu Szewczyka w Katowicach na Plac Lecha i Marii Kaczyńskich. Wojewoda nie powiedział o niej dziennikarzom podczas konferencji prasowej.

W informacji prasowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego opublikowanej 14 grudnia stwierdzono: Warto tutaj przypomnieć, iż od dawna część katowickich radnych proponowała, by ulicę, plac lub rondo w stolicy województwa nazwać imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. W kilku śląskich miastach podobne inicjatywy obywateli są już wdrożone w życie. Z uwagi na to, że Rada Miasta Katowice nie zmieniła we wskazanym ustawą terminie stosowną uchwałą nazwy placu, nie podała również propozycji nowej nazwy, wojewoda zgodnie z prawem i kierując się opinią Instytutu Pamięci Narodowej wydał zarządzenie zastępcze. Trzeba podkreślić, że do Wydziału Nadzoru Prawnego ŚUW do 13 grudnia nie wpłynęła żadna propozycja nowej nazwy placu Szewczyka, mimo, że wojewoda śląski zwracał się także w tej sprawie do prezydenta Katowic.

Do tej pory samorządy nie zmieniły 128 nazw ulic w ponad 40 gminach województwa śląskiego. Wszystkie zarządzenia zastępcze zostaną ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i wejdą w życie w terminie 14 dni od publikacji.

Na podstawie zarządzeń zastępczych wojewody zmienionych zostało 12 nazw:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!