Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. - wystawa IPN w Chorzowie

mat. pras.
W dniach od 17 stycznia do 14 lutego 2014 r. w Starochorzowskim Domu Kultury (Chorzów, ul. Siemianowicka 59) jest prezentowana wystawa "Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r." Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów Tragedii Górnośląskiej, z inicjatywy mysłowickiego stowarzyszenia Ślonsko Ferajna.

Wystawa stanowi próbę syntetycznego przedstawienia problemu deportacji ze szczególnym uwzględnieniem przemysłowej części Górnego Śląska. Jej autorzy, Kornelia Banaś i Marcin Niedurny z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowcach, starali się przełamać stereotypowe ograniczenie tego zjawiska jedynie do wywózki górników, dlatego zaprezentowano szczegółowe informacje o zesłanych do sowieckich łagrów przedstawicielach innych zawodów, żołnierzach podziemia, kobietach, artystach itd. Na wystawie przedstawiono fakty związane z internowaniem, wywózkami, pobytem w sowieckich łagrach, a także mniej znane wydarzenia lat późniejszych: poszukiwania zaginionych przez rodziny, ustalanie ich losów i miejsc pochówków. Zaprezentowano unikalne dokumenty, fotografie, listy oraz pamiątki ze zbiorów prywatnych, a także dostępną dokumentację z zasobów polskich i rosyjskich archiwów.

Ekspozycję można zwiedzać w godzinach otwarcia Starochorzowskiego Domu Kultury od poniedziałku do piątku. Organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny tel. 32 247 39 53.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rokoko
Z góry dzieki, pozdrawiam.
M
MORO
Moich dwoch dziadkow z strony matki i ojca zostali internowani wrocili po 5 latach,jako wraki czlowieka,a przezyli tylko dlatego,ze jeden byl mistrz piekarski,a drugi rzezniczy i byli zatrudnieni w stolowkach dla sowieckiej kadry.Z miejscowosci,gdzie pochodze internowano i wywieziono 3200 mezczyzn w roznym wieku wrocilo 240 osob. Po wrocie moi dziadkowie z ktorych jeden mial wlasna piekarnie, a drugi wlasna masarnie zostali przez Polskie wladze wywlaszczeni i pozbawieni domow i zakladow. Dziadek piekarz zostal zmuszony do wyjazdu do Niemiec, natomiast dziadek rzeznik do pracy na kopalni,gdzie po 2 latach pracy zginal w wypadku. Oboje dziadkowie nie byli nazistami,tylko w tamtych czasach kapitalistami,dlatego trzeba bylo ich zniszczyc,byli Slazakami a to jest grzech smiertelny
a
antykomunista.
Schowal bym sie pod ziemie jak bym kiedys w pisal sie do PZPR !
F
FRANEK
Czy tych ludzi niczego nie naucza historia?Czy Slazacy wiedza ile z nich zginelo z rak ojcow tych ludzi z SLD???Na sama mysl o tych niewinnych ofiarach kumunistow czlowiek dostaje gesiej skorki...
n
no-jaaaa
Tak jak np. mieszaja slaskich Zydów i polskich Zydów(np.galicyjskich), którzy byli nietutejsi, calkiem innej "cywilizacji" i którzy tych pierwszych, na bagnetach i pampfletach sanacji przybywajac, zwalczali !
n
no-jaaaa
"żołnierzach podziemia" - no tak, to oczywiscie musialo byc, zawsze to samo, jakby ten temat byl masowy, byli oni Slazakami i bylo to czescia slaskiej historii. Mieszanie to specjalnosc ipnu.

Nie mozna bylo zrobic oddzielnej wystawy ? Przeciez to inny temat. Zupelnie inne byly tez powody/motywy takiego ich traktowania, tzn. tych w 99% imigrantów.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie