Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deportacje mieszkańców Górnego Śląska do łagrów pod polsko-niemiecką lupą [ZDJĘCIA, DOKUMENTY]

Agnieszka Strzelczyk
Dwudniowe spotkanie historyków i badaczy podsumowało polsko-niemiecki projekt poświęcony deportacjom mieszkańców Górnego Śląska do sowieckich łagrów w latach 1945-1956.

Już od ponad dwóch dekad w województwie śląskim i opolskim toczą się ożywione dyskusje na temat deportacji dziesiątków tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do pracy przymusowej na rzecz Związku Sowieckiego w 1945 r.

Dlatego też postanowiono zorganizować spotkanie, które zamyka pierwszy etap wspólnych działań badawczych, realizowanych przez Institut für Ost- und Südosteuropaforschung Regensburg i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach. "Internowania - deportacje - produktywizacja. Mieszkańcy Górnego Śląska w systemie obozowym GUPWI NKWD 1945-1956" to temat spotkania roboczego projektu badawczego, które odbywa się dziś w Katowicach. Celem konferencji jest przede wszystkim podsumowanie dotychczasowych badań naukowych nad problemem internowań i deportacji dokonanych przez Sowietów w 1945 r. oraz zarysowanie planu dalszych badań.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną działania podejmowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach. Istotnymi punktami projektu są podsumowanie rekonesansu po niewykorzystanych dotąd archiwaliach niemieckich, refleksja nad archiwalnymi zasobami posowieckimi oraz omówienie problemu pamięci o deportacji.

Podczas wczorajszego spotkania przedstawiono perspektywę ogólną poruszanych zagadnień. Mówiono m.in. o deportacji ludności cywilnej, obozach sowieckich i deportacji ludności niemieckiej do przymusowej pracy. Dziś swój projekt badawczy przedstawi dr Dariusz Węgrzyn z IPN Katowice, który będzie mówił o deportacjach do ZSRS z Górnego Śląska w 1945 r., dr Roman Smolorz poruszy temat deportacji w kontekście niemieckich archiwaliów. Poruszony będzie także problem deportacji do ZSRS w kontekście badań regionalnych na Górnym Śląsku.

Spotkanie odbywa w siedzibie IPN przy ul. Józefowskiej 102 w Katowicach.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!