Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja i stany lękowe to powikłania po COVID. W Rybniku uruchamiają pocovidową rehabilitację

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W Rybniku będą leczone powikłania po COVID.
W Rybniku będą leczone powikłania po COVID. ARC szpitala J.Sierańska
Zapalenie płuc, zmiany, kłopoty z kondycją czy zadyszka nawet przy wchodzeniu po schodach – to nie jedyne powikłania z którymi czasem muszą się mierzyć pacjenci chorujący na COVID-19. Zdarza się, że u niektórych pacjentów następują stany lękowe, depresja, zaburzenia pomięci. Wszystko to może negatywnie wpływać na ich codzienne funkcjonowanie. Dlatego też Szpital Psychiatryczny w Rybniku uruchomił nowy oddział rehabilitacji psychiatrycznej pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

Do kogo skierowana jest oferta terapeutyczna? - Przede wszystkim do osób, które w skutek zachorowania na COVID-19 doświadczają objawów depresji, lęku, bezsenności, napięcia, zaburzeń uwagi, pamięci i innych dolegliwości, które w sposób negatywny wpływają na codzienne funkcjonowanie. Rozpoczęcie rehabilitacji COVID-19 następuje w terminie do 6. miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku koronawirusa – mówią w lecznicy.

Szpital psychiatryczny nowym pacjentom zapewnia kompleksową opiekę interdyscyplinarnego zespołu terapeutycznego w składzie: lekarz psychiatra, psychoterapeuta, psycholog, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, a także terapię indywidualną lub grupową, rehabilitację funkcji poznawczych i wsparcie psychologiczne, terapię zajęciową. W ramach leczenie można także liczyć na treningi relaksacyjne, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących, oraz oczywiście edukację zdrowotną i promocję zdrowia.
Pacjent, który z nowej oferty szpitala psychiatrycznego chciałby skorzystać musi posiadać skierowanie do szpitala psychiatrycznego ważne 14 dni od daty wystawienia, zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 w ciągu ostatnich 6. miesięcy, a także badanie obrazowe płuc, TK lub RTG klatki piersiowej z opisem, wykonane w trakcie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby. Ważne jest także spisanie oświadczenia, że pacjent nie korzystał wcześniej z innej formy rehabilitacji po przebyciu COVID-19.

Pobyt w oddziale (refundowany przez NFZ) trwa od 4 do 8 tygodni. Decyzje odnośnie indywidualnego planu rehabilitacji podejmuje interdyscyplinarny zespół terapeutyczny w składzie lekarz psychiatra, psychoterapeuta, psycholog, fizjoterapeuta, terapeuta zajęciowy, w zależności od potrzeb i możliwości danego pacjenta.

Pacjentów zainteresowanych podjęciem leczenia prosimy o kontakt telefoniczny z Sekretariatem Oddziału pod numerem: 32 62 18 354 w celu ustalenia terminu kwalifikacji do leczenia przez lekarza psychiatrę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera