Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deputat węglowy: czas składania wniosków ma być wydłużony do 21 dni

Redakcja
W Sejmie trwa procedowanie ustawy ws. wypłaty emerytom i rencistom górniczym rekompensaty za utracone prawo do deputatu węglowego. Podczas rozpatrywania projektu w Komisji Energii i Skarbu Państwa, zarekomendowano, by wprowadzić m.in. poprawkę, wydłużającą czas na składanie wniosków do 21 dni. W pierwotnej wersji zakładano, że mogłoby to być jedynie 10 dni. Trzecie czytanie tej ustawy odbędzie się jeszcze w czwartek.

Deputat węglowy dla emerytów i rencistów górniczych. Czas na składanie wniosków będzie dłuższy.

W Sejmie odbyło się już drugie czytanie ustawy ws. przyznania emerytom i rencistom górniczym (ok. 235 tys. osób) rekompensaty w zamian za utracone trwale prawo do deputatu węglowego. Każdy z uprawnionych otrzyma z budżetu państwa po 10 tys. zł.

Komisja Energii i Skarbu Państwa, która w środę wieczorem rozpatrywała ten projekt, zaproponowała, by wydłużyć czas składania wniosków. W aktualnej wersji miałoby to być 21 dni od dnia wejścia w życie ustawy, a nie 10 dni jak planowano na początku.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń już przygotowuje się do tej gigantycznej operacji, bowiem bezpośrednio pod nią podlega niemal 200 tys. uprawnionych osób. Wstępnie uruchomionych będzie 15 punktów, gdzie będzie można składać formularze.

- Przed nami wielkie przedsięwzięcie, do którego musimy się bardzo dokładnie przygotować - mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK.

Podczas środowej dyskusji w komisji proponowano wprowadzenie zmian, które poszerzyłyby grono osób, kwalifikujących się do otrzymania tego świadczenia. Chodziło m.in. o osoby, które przeszły na emeryturę, gdy świadczenie w danej spółce już zostało zawieszone (jako przykład podano pracownika Katowickiego Holdingu Węglowego, który przeszedł na emeryturę w 2015 roku. KHW od 1 stycznia 2015 roku zawiesiła realizację deputatu swoim byłym pracownikom) oraz o emerytowanych pracowników przedsiębiorstw górniczych. Obie propozycje nie zyskały poparcia większości komisji sejmowej.

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii już we wtorek sygnalizował w Sejmie, że ustawa ta nie obejmie ok. 12 tys. osób. Zaznaczał, że ich sprawa mogłaby zostać rozwiązana w przyszłości, ale już nie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa, a spółek górniczych, w których pracowali. Będzie to zatem zależeć od ewentualnych porozumień i kondycji finansowej danych przedsiębiorstw.

Wiceminister zaznaczał, że w grupie ok. 235 tys. uprawnionych, znalazło się również ok. 6,5 tys. emerytów z kopalni LW Bogdnaka oraz zakładu Tauronu Wydobycie. Jeśli przed dniem wejścia w życie ustawy, zarządy skutecznie wypowiedzą prawo do bezpłatnego węgla swoim byłym pracownikom, wówczas będą kwalifikować się do otrzymania tej rekompensaty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Deputat węglowy: około 12 tys. osób go nie dostanie z PGG, JSW i SRK. Kto i dlaczego?
Deputat węglowy: Nowa ustawa w komisji Energii. Szczegóły projektu zaskakują
Deputaty węglowe: emeryci bez wyboru i tylko 10 dni na złożenie wniosku
Deputaty węglowe: ustawa w tym tygodniu? Sejm zdecyduje o rekompensatach dla emerytów i rencistów

- Musimy skoncentrować się, żeby sprawnie obsłużyć tych ludzi, którzy kwalifikują się do otrzymania tego świadczenia. Ale do tematu tych 10 –12 tys. osób z pewnością wrócimy - zapowiada w rozmowie z DZ Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. Czerkawski w ubiegłym roku stanął na czele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, która złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy o deputatach węglowych. Jej najważniejszym założeniem było przywrócenie tego świadczenia i wypłatę corocznego ekwiwalentu z budżetu państwa. Według wcześniejszych zapowiedzi - oba projekty, i obywatelski, i rządowy miały zostać scalone ze sobą.

Tobiszowski odpowiadając na pytania posłów w trakcie drugiego czytania, podkreślał, że uchwalenie rządowego projektu "skonsumuje" znakomitą większość roszczeń ws. deputatu węglowego. - Pojawia się pytanie, jak będziemy mogli prawnie rozstrzygnąć sprawę tej grupy osób, która jest dostrzeżona w projekcie obywatelskim (ale nie obejmie ich projekt rządowy - przyp. red.). Nad tym komisja pochyli się w przyszłym roku - powiedział wiceminister.

Po przyjęciu tej ustawy przez Sejm, zajmie się nią Senat, który zbiera się 18 października. Jeśli druga izba parlamentu nie zaproponuje nowych poprawek i przyjmie ten projekt, ustawa trafi na biurko prezydenta. Przepisy wejdą w życie następnego dnia po jej ogłoszeniu.

POLECAMY:

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

Katowice stawiają na rowery miejskie. Jak wypożyczyć rower?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera