Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deputat węglowy: koniec przyjmowania wniosków o rekompensatę

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Ponad 9 tys. wniosków złożono w ramach akcji przyjmowania wniosków o rekompensatę w wysokości 10 tys. złotych za utracony deputat węglowy, która przysługiwała m.in. emerytom i rencistom górniczym, a także wdowom i sierotom po górnikach. Uprawnionych do wypłaty pieniędzy było z kolei 24 tys. osób.

Wczoraj, 23 kwietnia, zakończono przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia rekompensacyjnego z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla na podstawie ustawy z 23 listopada 2018 roku.

PISALIŚMY:
Deputat węglowy: emeryci i wdowy górnicze wciąż czekają na wypłaty
Deputaty węglowe: Emeryci pominięci w ustawie upominają się o pieniądze

W ciągu 90 dni przewidzianych przez ustawę punkty Spółki Restrukturyzacji Kopalń przyjęły dokładnie 9261 wniosków. Prowadzona przez SRK infolinia odpowiedziała także w tym czasie na kilkadziesiąt tysięcy pytań związanych z akcją.

- Działanie to powinno zakończyć trwające od 2017 roku rekompensowanie utraty świadczeń dla osób, którym po roku 2014 spółki węglowe w porozumieniu z organizacjami związkowymi zlikwidowały prawo do bezpłatnego węgla - podaje SRK.

- Zaistniała wówczas sytuacja, w której emeryci, renciści odbierający ekwiwalent pieniężny za pośrednictwem ZUS-u z kopalń całkowicie zlikwidowanych przed rokiem 2007 mają wypłacany nadal. Natomiast ci, którzy mieli otrzymywać świadczenia (w naturze) od spółek węglowych – ich dawnych - pracodawców, zostali tych deputatów pozbawieni - przypomina SRK.

Obecna ustawa obejmowała:

  • - wdowy, wdowców, sieroty po pracownikach, lub rencistach mających ustalone uprawnienie do renty rodzinnej na dzień utraty prawa do bezpłatnego węgla lub zaprzestania jego pobierania,
  • - emerytki, emerytów i rencistów pobierającym zamiast swojej emerytury/renty świadczenie korzystniejsze po współmałżonku,
  • - osoby przebywające na świadczeniach przedemerytalnych, mające ustalone uprawnienie do świadczenia przedemerytalnego na dzień utraty prawa do bezpłatnego węgla,

I choć wniosków złożono ponad 9 tysięcy, to uprawnionych do rekompensaty było ponad 24 tys. osób, w tym 18 tysięcy w spółkach górniczych. - Sejm zdecydował, że tym razem nie będzie przedłużania terminów i rozpatrywania wniosków, składanych po 90 dniu od wejścia ustawy w życie - podaje SRK.

Każdy wniosek, który został złożony w terminie (w tym także drogą pocztową) będzie rozpatrzony, niezależnie od ewentualnej potrzeby jego uzupełnienia lub skorygowania.

SRK jako największy z podmiotów zajmujących się tematem do 23 kwietnia zweryfikowała 7883 wnioski. Do zweryfikowania pozostaje 1378.

- Wiąże się to z koniecznością sprawdzania oświadczeń i stosownych dokumentów, znajdujących się po części w różnych archiwach - podaje SRK. - Odmowy, z którymi też trzeba się liczyć, wynikają najczęściej z niespełniania kryteriów obowiązującej ustawy, odsyłającej do treści zapisów zakładowych układów zbiorowych pracy porozumień płacowych, z których odchodziły na emerytury – renty osoby uprawnione. W wypadku dzieci, wdów, wdowców – ci, po których przyjęto renty rodzinne - wyjaśniają pracownicy.

Wypłaty rekompensat w wysokości 10 tys. złotych mają rozpocząć się od czerwca i trwać będą do końca 2019 roku. Do tego też czasu, jak podaje SRK, zostaną wyjaśnione wszystkie sytuacje, a zainteresowani mogą spodziewać się albo wypłaty świadczenia rekompensacyjnego, albo pisma z informacją o odmowie.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

5 mln euro dla Górnego Śląska i innych regionów górniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo