MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dieta-cud OXY na cenzurowanym. Dieta OXY czyli zmieniona dieta Dukana

Maria Zawała
123rf
Nowy "hit" to System Dieta 3D, zwany też dietą OXY, która obiecuje schudnięcie w ciągu trzech tygodni. To jednak nic innego jak zmieniona dieta niesławnego Dukana. Nowość oceniają dla nas autorytety w dziedzinie dietetyki - pisze Maria Zawała

Miłośniczki diet mają nowy hit. To nowa dieta proteinowa OXY, która przebojem wdarła się na polski rynek i w pierwszym tygodniu sprzedaży zajęła 3. miejsce w rankingu diet. To - zdaniem jej autorów - dieta trójfazowa, podzielona na 3 tygodnie. Czy warto na nią wydać pieniądze, skoro nawet administrator strony z dietą w regulaminie zastrzega, że "użytkownik może schudnąć, ale nie musi"? Specjalnie dla Czytelników "Dziennika Zachodniego" dietę OXY oceniły prof. Barbara Zahorska-Markiewicz i prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, wybitne specjalistki od leczenia otyłości w Polsce.

CZYTAJ KONIECZNIE:
NOWA DIETA OXY: CZY WARTO SIĘ ODCHUDZAĆ?

Shake odchudzający

Zaglądamy na stronę interne-tową dietaOXY.pl. To portal, za pomocą którego można kupić dietę. Za ile? Tego dowiemy się dopiero po transakcji. Nie chcemy kupować, więc tylko czytamy.

I dowiadujemy się o diecie OXY następujących rzeczy.

Pierwszy tydzień jej twórcy określają na swojej internetowej stronie jako tzw. fat burning, czyli okres intensywnej stymulacji i szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. W pierwszym tygodniu diety jadłospis składa się przede wszystkim z posiłków zawierających białko zwierzęce.

W drugim tygodniu do diety włączane jest białko roślinne. Prawidłowy stosunek białka roślinnego do zwierzęcego, według twórców diety, powinien wynosić 50 do 50.

Trzeci tydzień to tzw. etap ballance, pomimo stabilizacji, twierdzą autorzy diety, nadal chudniesz! Na tym etapie, przekonują, zawartość węglowodanów, białek i tłuszczów jest odpowiednia w stosunku do norm zalecanych przez Instytut Żywności i Żywienia. Zawartość białka stanowi 15-20 proc. ogólnej wartości energetycznej diety, a jego ilość waha się w granicach 65-70 g.

Jadłospis w diecie OXY bazuje na shake'u, składającym się z owoców żurawiny, kefiru i otrąb. Zdaniem twórców diety, napój ten ma neutralizować skutki uboczne diety proteinowej, takie jak: zmęczenie, uczucie ciężkości, spadek formy, kłopoty z wypróżnianiem, problemy z nerkami i wątrobą.

- Dieta proteinowa OXY to w pewnym sensie odmiana potępianej przez dietetyków i lekarzy diety Dukana - twierdzi prof. Magdalena Olszanecka-Glinia-nowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. - Na szczęście lekko odmieniony przez dołożenie białka roślinnego ten "Dukan" polecany jest tylko przez pierwsze dwa tygodnie, a od trzeciego tygodnia to już normalna dieta. Jeśli, jak czytamy, zawartość białka stanowi w trzecim tygodniu 15-20 proc., to na pewno nie można jej od tego momentu nazwać dietą proteinową - dodaje prof. Olszanecka-Glinianowicz.

Dukan niszczy kości

Dieta białkowa Dukana zdobyła na całym świecie olbrzymią popularność, jednak wiele osób doprowadziła do skrajnego wycieńczenia i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Doktor Pierre Dukan, którego latem tego roku pozbawiono prawa wykonywania zawodu lekarza, ma na koncie dwa wyroki. W pierwszym procesie Dukan przegrał sprawę z innym francuskim specjalistą ds. żywienia - Cohenem, gdzie sąd przychylił się do jego stwierdzenia iż: stosowanie diety proteinowej Dukana prowadzi organizm do żywieniowej destrukcji, zakłócając naturalny metabolizm.

- Gabinety leczące m.in. osteoporozę pełne są dziś zwolenniczek diety Dukana - dodaje prof. Olszanecka-Glinianowicz.
W wypadku diety OXY, na szczęście, co podkreśla pani profesor, okres stosowania protein zwierzęcych został ograniczony do 2 tygodni (zmodyfikowany o białka roślinne w tygodniu drugim).

Prof. Olszanecka-Gliniano-wicz zwraca natomiast uwagę na określenie pierwszego etapu tej diety jako okres "turbo spalania tłuszczu". - Wszyscy lekarze i fizjolodzy wiedzą, że podczas diety w pierwszym miesiącu jej stosowania spalany jest przede wszystkim glikogen, a nie tłuszcz, więc ta informacja wprowadza w błąd - wyjaśnia prof. Olszanecka-Glinianowicz.

Nie ma cudownych diet

Dietę OXY, na podstawie informacji zawartych na stronie internetowej sprzedawcy, oceniła też specjalnie dla DZ inna wybitna specjalistka od leczenia otyłości w Polsce, prof. Barbara Zahorska-Markiewicz.

- Generalnie dieta OXY opiera się na podobnych założeniach jak dieta Dukana, tyle że jest obliczona na 3 tygodnie, a nie na stałe, więc jest szansa, że nie wyniszczy organizmu, jak jej niesławna poprzedniczka - przyznała prof. Zahorska-Markiewicz podzielając pogląd prof. Olszaneckiej-Glinianowicz.

- Niestety, nie ma cudownych diet, choć każdy chciałby bez wysiłku schudnąć i potem utrzymać bez wysiłku wagę. Tak się nie da. Nawet jak w trzy tygodnie schudniemy, efekt jo-jo, czyli ponowne przytycie, jest murowany. Poza tym dieta, jaką od trzeciego tygodnia polecają autorzy diety OXY, jest zgodna z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia. Zalecenia te można za darmo przeczytać na stronie Instytutu (www.izz.waw.pl) - tłumaczy prof. Zahorska-Markiewicz.

Administrator nie daje gwarancji

Administratorem portalu dietaOXY.pl - za pośrednictwem którego można kupić przepis na OXY Shake w dwóch wersjach, plan faz diety, wskazówki, jak utrzymać dietę, oraz jak napisali administratorzy portalu, rozpiskę powtarzalności diety w odpowiedniej konfiguracji poszczególnych etapów - jest podmiot zarejestrowany na końcu świata, a konkretnie na Wyspach Marshalla na Pacyfiku.

W regulaminie serwisu, za pośrednictwem którego kupuje się dietę, administrator napisał: "Serwis nie jest źródłem wiedzy medycznej, w związku z czym przed skorzystaniem z zawartych w nim porad zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem, który powinien ocenić ryzyko związane ze stosowaniem się do informacji zawartych w Serwisie przez konkretnych Użytkowników. (...) W przypadku stwierdzenia przez tych specjalistów wystąpienia ryzyka zagrożenia dla zdrowia mogącego być skutkiem korzystania z Programu należy niezwłocznie zaprzestać używania tego Programu. Żadna informacja zawarta w Programie nie jest poradą medyczną i nie może być traktowana jako substytut wizyty u tych specjalistów".

A teraz uwaga na zasadnicze zdanie, umieszczone w regulaminie diety OXY: "Administrator nie daje gwarancji, że produkt nie wywoła u Użytkownika jakichkolwiek skutków ubocznych. Nie dajemy również gwarancji, że Użytkownik osiągnie podawane w Programie efekty".

Z serwisu dowiadujemy się też, że "Wszystkie produkty żywnościowe podane w Programie są ogólnodostępne. Jeśli Użytkownik jest uczulony lub nie przyswaja jakichkolwiek produktów żywnościowych lub z innych przyczyn określonych przez lekarza nie może spożywać niektórych produktów zawartych w Programie, choruje na choroby przewlekłe lub cierpi na kontuzje i/lub schorzenia jakichkolwiek części ciała powinien przed rozpoczęciem korzystania z Programu bezwzględnie skonsultować się z lekarzem i dietetykiem".

Dieta OXY jest tu też nazywana Systemem Dieta 3D. Administrator strony informuje również, że "System Dieta 3D nie jest przeznaczony dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią. System Dieta 3D nie jest przeznaczony dla chorych na cukrzycę każdego typu".

Dodatkowe przeciwwskazania do stosowania Diety OXY, o których możemy przeczytać na stronie? Choroby nerek, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, obecność kamieni nerkowych, nietolerancje i alergie pokarmowe na białko lub inne produkty zawarte w jadłospisie, podwyższone wartości prób wątrobowych (AlAT, AspAT), poziom kreatyniny, stwierdzone niedobory pokarmowe, niedokrwistość, okres dojrzewania, obecność innych chorób dietozależnych.

- Żeby trwale schudnąć, należy na stałe zmienić styl życia. Jeść mniej i zdrowiej oraz więcej się ruszać. Niestety, nie ma innej drogi. Ale takie diety jak OXY będą się pojawiać, bo odwiecznym pragnieniem ludzi z nadwagą i otyłością jest pomęczyć się krótko, dwa+trzy tygodnie, a potem robić to, co wcześniej, czyli się objadać. Tak się trwale i zdrowo schudnąć nie da - zgodnie przyznają prof. Barbara Zahorska-Markiewicz i prof. Magdalena Olszanecka-Glinia-nowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dieta-cud OXY na cenzurowanym. Dieta OXY czyli zmieniona dieta Dukana - Dziennik Zachodni

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni