Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla każdego coś dobrego… w Będzinie!

Materiały UM Będzin
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie UM Będzin
Tworzenie przyjaznego klimatu dla wszystkich mieszkańców – niezależnie od wieku – jest jednym z głównych celów, jaki przyświeca działaniom będzińskich władz samorządowych. Dlatego już od dnia narodzin nie zapomina się tu o potrzebach najmłodszych i dba o to, by w Będzinie każdy czuł się dobrze.

Infrastrukturę w zakresie opieki nad dziećmi do lat 3 poszerzono na terenie miasta poprzez utworzenie Żłobka Miejskiego nr 2, co zdecydowanie ograniczyło problemy z zaspokojeniem potrzeb mieszkańców Będzina na tego typu usługi. W placówce możliwa jest rewalidacja dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki. Po uruchomieniu nowej placówki liczba miejsc w żłobkach miejskich wzrosła niemal o 100%. Kolejnym projektem mającym na celu ułatwienie powrotu na rynek pracy rodzicom dzieci z terenu Będzina było utworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w placówce Żłobka Miejskiego nr 1 oraz doposażenie tejże placówki w niezbędne pomoce do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych, meble czy wyposażenie wypoczynkowe oraz pomoce edukacyjne i specjalistyczne. Miasto odpowiada także na potrzeby społeczne rodziców przedszkolaków i dlatego decyzją prezydenta miasta uruchomiono dodatkowe oddziały przedszkolne w kilku przedszkolach miejskich. A po opuszczeniu przedszkola można ciekawie i bezpiecznie spędzić czas na nowoczesnych placach zabaw, w 6 nowo powstałych Strefach Aktywności Rodzinnej czy w ogródku jordanowskim na odnowionym wzgórzu zamkowym. Dla maluchów ogromną atrakcją w sezonie letnim jest wodny plac zabaw. Znajdują się tam tunele, armatki wodne, gejzery, wiaderka przelewowe. Wybudowane zostały także przebieralnie, prysznice i toalety. Obiekt jest ogrodzony, monitorowany i oświetlony nocą. Przy wodnym placu zabaw powstała również plaża, na której znajdują się ogólnodostępne leżaki. W styczniu 2017 roku otwarto miejską bawialnię, z której najmłodsi mieszkańcy Będzina mogą korzystać za symboliczną opłatą. W bawialni można również urządzić najmłodszym przyjęcie urodzinowe w specjalnie do tego celu przeznaczonych salach.

Trochę starsi mogą bezpłatnie korzystać z zajęć w Będzińskiej Akademii Małego Odkrywcy. To projekt skierowany do dzieci w wieku 7-12 lat mający na celu przekazanie im w atrakcyjny sposób wiedzy i umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki. Tematyka zajęć i warsztatów znacznie wykracza poza obszar edukacji szkolnej, a prowadzącymi są pracownicy naukowi. Młodzi odkrywcy spędzają czas w niebanalny, ciekawy sposób, a przy tym poznają tajniki chemii, astrofizyki, robotyki czy matematyki. Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny.

A dla jeszcze starszych Będzin oferuje niezwykle ciekawą bazę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, gdzie może bezpiecznie spędzać czas w aktywny sposób. Boiska do piłki siatkowej, nowoczesny skatepark, pumptrack czyli bezpieczny tor rowerowy, siłownie pod gołym niebem czy lodowisko w zimie – to już kultowe miejsca spotkań będzińskiej młodzieży. Zaś kończąca wakacje muzyka pod gołym niebem w parku Syberka czy czerwcowa Bitwa Graffiti przyciąga nastolatków także z okolicznych miast.
Biorąc pod uwagę rodzinne spędzanie wolnego czasu na terenie Będzina wprowadzany został Program Wsparcia „Rodzina 3+ górą” na rzecz rodzin wielodzietnych. Inicjatywa ta jest elementem polityki społecznej realizowanej przez samorząd Będzina, który chce promować rodziny wielodzietne oraz działania na rzecz wzmocnienia kondycji tych rodzin. Chodzi o to, aby zapewnić rodzinom wielodzietnym ulgi i zniżki umożliwiające im dostęp do dóbr kultury, sportu i rekreacji zarządzanych przez miejskie jednostki publiczne oraz promowanie katalogu ulg i zniżek do usług i towarów oferowanych przez podmioty niepubliczne. W Będzinie zniżki obowiązują m.in. w Ośrodku Kultury, Muzeum Zagłębia, Teatrze Dzieci Zagłębia czy Ośrodku Sportu i Rekreacji. W ten sposób korzystanie z basenu, lodowiska, kortów, zajęć artystycznych czy spektakli teatralnych jest bardziej dostępne dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci. Posiadanie karty „Rodzina 3+ górą” obniża koszty comiesięcznych rachunków wielodzietnej rodziny, jest także elementem motywującym do aktywnego spędzania wolnego czasu. – Łatwiejszy dostęp do różnych form rekreacji i imprez kulturalnych ma na celu zwiększenie integracji wewnątrzrodzinnej i powoduje, że cała rodzina może spędzić wspólnie wolny czas w atrakcyjny sposób – mówi Łukasz Komoniewski, prezydent Będzina.

Niezwykle ważną częścią naszego społeczeństwa są seniorzy. To właśnie od osób starszych, z bogatym doświadczeniem życiowym, można uczyć się i czerpać mądrość życiową niedostępną w żadnym podręczniku. Wiedząc, że wiele z tych osób – mimo iż w podeszłym wieku – dysponuje nie tylko wolnym czasem, ale i ochotą do pogłębiania swoich umiejętności i rozwijania zainteresowań, władze miasta zaproponowały seniorom udział w zajęciach Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Co najważniejsze – udział zupełnie bezpłatny! Uniwersytet Trzeciego Wieku to propozycja, która od samego początku spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem ze strony będzińskich seniorów. Ciekawe warsztaty, zajęcia językowe i komputerowe oraz interesujące wykłady zgromadziły już w pierwszym semestrze ponad 200 słuchaczy. Do chwili obecnej deklarację uczestnictwa w zajęciach BUTW wypełniło 660 będzińskich seniorów. W ramach Będzińskiego UTW działa chór studencki „Band in Choir” - wielokrotny zdobywca nagród oraz uczestnik festiwali i przeglądów artystycznych oraz Teatr Młodych Seniorów – również nagradzany w konkursach i przeglądach. Jedną z większych atrakcji w kalendarzu BUTW jest trzydniowe majowe święto studentów UTW, czyli Juwenalia Plus, podczas których studenci otrzymują z rąk prezydenta klucz do bram miasta.

Doceniając nie tylko te działania władz miasta na rzecz aktywizacji osób starszych, w maju 2014 roku na III Kongresie „Obywatel Senior” w Parku Śląskim w Chorzowie Będzin otrzymał tytuł „Gmina Przyjazna Seniorom”. Certyfikat ten nadawany jest gminom, które w szczególny sposób zajmują się sprawami seniorów, starają się poprawiać jakość ich życia, podejmują się projektów na rzecz aktywizacji starszych mieszkańców oraz ich czynnego udziału w życiu społeczności lokalnej. Będzin należy do takich właśnie gmin i za to uhonorowany został tym zaszczytnym wyróżnieniem.

Jednym z projektów na rzecz mieszkańców powyżej 60. roku życia jest Będzińska Karta Seniora.
50% zniżki na warsztaty i zajęcia kulturalne i sportowe, tańsze bilety do muzeum i teatru oraz ulgi na usługi będzińskich przedsiębiorców czekają na najstarszych mieszkańców naszego miasta. Inicjatywa ta jest elementem polityki społecznej realizowanej przez władze Będzina i ma na celu promocję działań na rzecz wzmocnienia kondycji seniorów, a także poprawę warunków ich życia.
Celem Będzińskiej Karty Seniora jest aktywizacja seniorów, bo każdy z nich powinien czuć się potrzebny w życiu społecznym, a łatwiej jest korzystać z usług czy wydarzeń, kiedy jest to połączone z rabatem czy bonifikatą – mówi Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Kompleksowe działania podjęte w ostatnich 6 latach sprawiły, że Będzin stał się miastem przyjaznym mieszkańcom w każdym wieku – miastem „na szóstkę”. Rozwija się, kwitnie, a oferta ciekawych propozycji jest tak różnorodna i bogata, że czasem trudno się zdecydować. Wybór jest ogromny – trzeba tylko mieć chęci! A tych mieszkańcom Będzina nie brakuje!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty