Dla regionu każdy głos jest ważny

Artykuł sponsorowany

WOJCIECH SAŁUGA, marszałek Województwa Śląskiego

Tak naprawdę polska samorządność narodziła się dopiero po 1989 roku. Kluczowe reformy, w tym samorządowa, odbyły się w 1998 roku. Dlatego musimy ten, młody przecież, samorząd wzmacniać, a nie osłabiać go, niszczyć, kompromitować. Nikt w Warszawie, w rządzie, nie wie lepiej od lokalnych polityków, jakie są najważniejsze potrzeby mieszkańców.
Największym przełomem w polskiej samorządności były bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów. Każdy poczuł, że jego głos ma znaczenie. To było bezcenne doświadczenie. Pierwsze wybory bezpośrednie odbyły się dopiero w 2002 roku! Samorządy to władza, która poddana jest niezwykle ścisłej weryfikacji - nie jako szyld partyjny, ale jako radny, wójt, burmistrz znani z imienia i nazwiska. Dlatego też jest blisko ludzi. Samorząd sprawuje władzę i bierze na siebie odpowiedzialność, a w czasie kolejnych wyborów jest rozliczany. Ostatnie dane wskazują, że ta weryfikacja się odbywa. Jedną trzecią włodarzy się wymienia, bo nie uzyskuje zaufania wyborców.

Nikt nie jest przyspawany do stołka. Dobry gospodarz lokalny wygrywa kolejne wybory.
Drogi, których niby nie ma, jakoś się pobudowały, mosty, których nie ma, jakoś stoją. Razem z Polską zaczynały takie kraje jak Bułgaria, Węgry czy Czechy. Ale to my ich wyprzedziliśmy. Właśnie dzięki Polsce samorządowej zmieniło się oblicze miast i wsi.

wybrane z kalendarium

15 lipca 1920
Sejm Ustawodawczy uchwalił Statut Organiczny dla Województwa Śląskiego.
Nie istniejące jeszcze województwo weszło w skład II RP.
10 października 1922 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego.

1945 -1950
Przez pięć lat istniało województwo śląskie, potocznie określane jako śląsko-dąbrowskie, potem przemianowane na katowickie.
1990
Sejm III Rzeczypospolitej przyjmuje ustawę o samorządzie otwierając nowy rozdział zarządzania państwem. 27 maja 1990 roku odbyłu soę pierwsze wybory do rad gmin.

1 stycznia 1999 Rząd Jerzego Buzka przeprowadza reformę administracyjną.
Zamiast 39 jest teraz 16 województw, w tym oczywiście śląskie. Autorem reformy był prof. Michał Kulesza.

1998 -2002
Pierwsza kadencja sejmiku była podzielona na dwa okresy. Do wprowadzenia reformy administracyjnej był to sejmik województwa katowickiego, później już śląskiego.

1998
Pierwszym marszałkiem województwa śląskiego zostaje Jan Olbrycht, były burmistrz Cieszyna, obecnie europoseł PO. Jego następcami byli Michał Czarski, Janusz Moszyński, Bogusław Śmigielski, Adam Matusiewicz, Mirosław Sekuła i obecnie Wojciech Saługa.

25 czerwca 2018
Radni jednogłośnie przyjmują uchwałę, że rok 2019 będzie rokiem 20-lecia województwa śląskiego, które tworzy 19 miast, 17 powiatów i 167 gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni