Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla wielu rybniczan żużel to coś więcej niż sport. To pasja, religia. Dla nich powstała niezwykła publikacja na 90-lecie sportu w mieście

red
W Rybniku, 17 października odbędzie się premiera książki "Czarny sport czyste emocje" przygotowanej z okazji 90-lecia sportu żużlowego w mieście
W Rybniku, 17 października odbędzie się premiera książki "Czarny sport czyste emocje" przygotowanej z okazji 90-lecia sportu żużlowego w mieście Materiały promocyjne
17 października światło dzienne ujrzy publikacja pod tytułem "Czarny sport czyste emocje. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022". Ta książka opisuje wszystko to, co ważne, a co wydarzyło się w rybnickim środowisku żużlowym w ciągu 90 lat jakie minęły od czasu, gdy w Rybniku zaczęto kręcić pierwsze kółka. Autorami książki są: Henryk Grzonka, Józef Cycuła, Maciej Kołodziejczyk, Stefan Smołka oraz nasza redakcyjna koleżanka - Barbara Kubica-Kasperzec.

Rybnik, 21 września 1969
Do końca pozostały już tylko trzy starty. W czternastym Tkocz jechał ostatni za Klementiewem, który niespodziewanie przewrócił się. Polak zaczepił o jego motocykl. Podbita maszyna Tkocza przeleciała przez siatkę bandy… do strefy bezpieczeństwa. Sędzia przerwał bieg. Bezzasadnie protestowali podenerwowani Brytyjczycy i Szwedzi. Obrażony Funcin został w parkingu i w powtórce przed maszynę startową podjechali tylko Brytyjczyk i Polak. Dwa punkty wydawały się pewne, ale Tkocz zrobił na starcie „świecę” i mógł już tylko patrzeć jak rywal spokojnie jechał po 3 punkty. Przewaga gospodarzy stopniała do 1 punktu a do końca zostały już tylko dwa biegi. Zrobiło się bardzo nerwowo a emocje udzielały się nie tylko kibicom. Na szczęście mieli w nich jechać dwaj najlepsi w polskiej drużynie – Wyglenda i Jancarz. Presja była jednak ogromna. Czy wytrzymają …? Na szczęście obaj odnieśli pewne zwycięstwa a kiedy Jancarz w ostatnim biegu, prowadząc zbliżał się do mety, rybnicki stadion oszalał z radości. Polscy żużlowcy po raz czwarty w historii zostali mistrzami świata! Prawdziwe okazały się hasła na bardzo wtedy popularnych transparentach, przynoszonych przez kibiców na stadion: „Na rybnickim torze tylko Polska wygrać może”.

Dla tysięcy mieszkańców Rybnika, oraz wielu sąsiednich miast i gmin, sport żużlowy jest niemal religią. **W tym mieście tradycja kibicowania rycerzom czarnego sportu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - z ojca na syna, z matki na córkę. Sport żużlowy w Rybniku przeżył już 90 lat, które usłane były niewyobrażalnymi sukcesami, wielkimi radościami, imprezami mistrzowskiej rangi, ale i latami, kiedy zastanawiano się, co dalej - czy klub wyjdzie z marazmu, czy przetrwa kolejny sezon. To tutaj, na stadionie przy ulicy Gliwickiej w Rybniku, kibice byli świadkami wielkich wydarzeń, kiedy najlepszych żużlowców na świecie, w tym także tych naszych, wychowanych na Paruszowcu czy w Niedobczycach, dekorowano złotymi medalami i okazałymi pucharami. To tutaj rodzili się Mistrzowie Świata, Mistrzowie Polski i najlepsi żużlowcy polskich lig. Nazwiska takie jak Wyglenda, Woryna, Maj, Tkocz zna niemal każdy, kto chociaż raz był na zawodach żużlowych.

O tej właśnie historii, o ludziach którzy ją tworzyli, piszą na łamach swojej książki, zatytułowanej „Czarny sport – czyste emocje.. Historia sportu żużlowego w Rybniku 1932-2022” wielcy pasjonaci żużla. Józef Cycuła, Henryk Grzonka, Maciej Kołodziejczyk, Barbara Kubica-Kasperzec i Stefan Smołka stworzyli książkę, która wszystko co ważne dla tej dyscypliny opisuje. I co ciekawsze dowodzi, że historia sportu żużlowego w Rybniku jest jednym z elementów historii miasta. Tych dwóch rzeczywistości nie da się rozdzielić.

To książka nie tylko o sporcie, ale i o przywiązaniu, tradycji, emocjach, których kibice żużlowi są świadkami już od 90 lat. Znakomity skład publikacji zapewniła Pracownia Książki, a jej wydawcą jest Teatr Ziemi Rybnickiej. Mecenasem tej publikacji jest Urząd Miasta Rybnika, a patronat medialny nad nią objął Dziennik Zachodni, portal Naszemiasto.pl, Gazeta Rybnicka oraz Radio 90.

- Na 576 stronach oddajemy czytelnikom niezwykłe historie, także takie które zna tylko niewielu największych pasjonatów tej dyscypliny sportu. Całość okraszona jest 506 archiwalnymi i współczesnymi fotografiami oraz 173 skanami programów żużlowych oraz dziesiątkami zdjęć żużlowych trofeów, biletów oraz przeróżnych pamiątek. Wiele z nich pokazano w tej publikacji publiczności po raz pierwszy. A wszystko to po to, by jak najlepiej uczcić wspaniały jubileusz 90-lecia sporu żużlowego w Rybniku - zapowiadają autorzy.

Pomysł na stworzenie monografii zrodził się w rybnickim klubie żużlowym. Prezes KS ROW Rybnik Krzysztof Mrozek „zaraził” tą wizją prezydenta miasta Piotra Kuczerę, który zdecydował, że to miasto – poprzez Teatr Ziemi Rybnickiej – wyda tą publikację. I wtedy prace ruszyły z kopyta. - Monografia ta jest efektem prawie dwuletniej pracy zespołu autorów, którego działania przyszło mi koordynować. Było to dla mnie kolejne autorskie doświadczenie, ale jakże inne od dotychczasowych. Po dyskusjach zdecydowaliśmy że opracowanie będzie „modułowe” i że taka jego formuła pozwoli wspomnieć i odnotować najważniejsze sprawy i wydarzenia w historii sportu żużlowego w Rybniku, przypomnieć najwybitniejszych zawodników i działaczy, lata chwały i sportowych porażek – podkreśla Henryk Grzonka, redaktor prowadzący.

Ustalenie faktów ich analiza wymagało czasochłonnych działań badawczych, związanych z docieraniem do źródeł, dokumentów, publikacji prasowych itp. Specjalizujący się w badaniu najdawniejszej historii, Stefan Smołka, autor kilku indywidualnych, żużlowych publikacji, już wcześniej zdążył dotrzeć do pionierów rybnickiego żużla, których relacje, wspomnienia ale i kartony z pamiątkami okazywały się bezcenne. Ogrom pracy związanej z z przeglądaniem własnych zbiorów, zbiorów redakcji prasowych oraz szuflad z pamiątkami ludzi rybnickiego żużla, wykonali dziennikarze obecni w zespole autorów - Barbara Kubica-Kasperzec i Maciej Kołodziejczyk. Autorzy nie poradziliby sobie z zadaniem, bez bardzo przydatnej wiedzy i dokumentacji którą posiadał Józef Cycuła, były długoletni kierownik rybnickiej drużyny żużlowej. Znalazła ona swoje odbicie w pisanych tekstach ale także podczas wielogodzinnych analiz i ustaleń podczas opisywania archiwalnych fotografii. Henryk Grzonka z kolei, nie tylko czuwał nad spójnością pracy wszystkich autorów, ale także miał niesamowitą okazję pochwalić się swoimi wspomnieniami, pamiątkami, które w czasie przebogatej kariery dziennikarza-radiowca, zdołał zgromadzić. - Ta praca w pewnym sensie połączyła całe środowisko żużlowe w Rybniku. Byli zawodnicy chętnie otwierali przed nami swoje rodzinne albumy, podpowiadali, z ołówkami w rękach odgadywali kto znajduje się obok nich na archiwalnych zdjęciach sprzed lat – mówią zgodnie autorzy. - Z ogromną przychylnością na propozycję współpracy odpowiedzieli niemal wszyscy fotoreporterzy, byli współpracownicy klubu, pasjonaci i zwykli kibice, którzy pokazywali nam swoje pamiątki, zdjęcia, wycinki z gazet. Wszyscy oni z niezwykłym zainteresowaniem i życzliwością oczekiwali w ostatnich miesiącach na druk tej książki – podkreślają autorzy.

- Cieszymy się, że w jednym miejscu, na łamach publikacji, udało się zebrać tak wiele dowodów na to, że Rybnik żużlem stoi, Rybnik żużlem żyje. Niech ta książka służy kolejnym pokoleniom kibiców i działaczy, zwłaszcza tym, którzy podobnie jak autorzy tej pracy, uważają że uboga jest współczesność bez znajomości historii, która często jest pomocna i bywa… bardzo inspirująca. I niech inspiruje współczesnych ludzi żużla do tego, by Rybnik znów „rządził i dzielił” na żużlowej mapie świata - podkreślają autorzy.

Premiera książki zaplanowana została na 17 października. Odbędzie się ona w ramach Rybnickich Dni Literatury w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Na spotkaniu autorskie zapraszamy na godzinę 18. W tym dniu książkę "Czarny sport czyste emocje" będzie można kupić.

Patronat nad tym wydawnictwem objął Dziennik Zachodni, portal naszemiasto.pl oraz Gazeta Rybnicka i Radio 90.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera