Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego kot mruczy? Kocie powody do mruczenia są bardziej złożone niż Ci się wydaje. Sprawdź!

Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Kocie powody do mruczenia są bardziej złożone niż Ci się wydaje.
Kocie powody do mruczenia są bardziej złożone niż Ci się wydaje. pixabay
Dlaczego mój kot mruczy? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: mruczenie oznacza, że jest zadowolony i szczęśliwy. Twierdzenie to jest tylko częściowo prawdziwe. Okazuje się bowiem, że kocie powody do mruczenia są o wiele bardziej złożone niż nam się wydaje. Rzeczywiście, kot mruczy najczęściej wtedy, kiedy czuje się dobrze – i to uczucie przenosi również na swojego człowieka. Jednak zwierzęta te mruczą także z innych powodów. Sprawdź, jakich, bo umiejętność interpretacji kocich emocji pomoże Ci lepiej komunikować się z Twoim pupilem i pogłębić łączącą Was więź.

Mruczą tylko koty

Mruczenie kota to charakterystyczny, wibrujący dźwięk o niskiej częstotliwości, który zwierzę wydaje nie otwierając pyszczka. Koty potrafią nieustannie mruczeć także podczas oddychania. I tym właśnie różnią się od większości ssaków, które dźwięki wydają, podobnie jak ludzie, wyłącznie podczas wydychania powietrza.

Jak to robią?

Mechanizm kociego mruczenia pozostaje fascynującą zagadką, której rozwiązanie utrudnia fakt, że dźwięk ten zdaje się wydobywać z całego ciała zwierzęcia (można poczuć delikatną wibrację, dotykając tułowia czy łebka mruczącego kota), a nie z konkretnego narządu. Z całą pewnością kot nie ma specyficznego organu odpowiedzialnego za mruczenie.

Niektórzy badacze uważają, że mruczenie produkowane jest przez mięśnie krtaniowe – inni, że za dźwięk ten odpowiedzialna jest kość gnykowa. Są też tacy, dla których to fałdy skórne znajdujące się w pobliżu fałd głosowych. Według najnowszych odkryć, za odgłos mruczenia odpowiedzialny jest efekt rezonansu, który powstaje prawdopodobnie poprzez obijanie się o siebie fałd głosowych.

Pomiary wykazały, że mruczenie podczas wdechu i wydechu nieznacznie się różni. Odgłos mruczenia podczas wdechu osiąga częstotliwość 27–40 herców i jest krótszy i głośniejszy, podczas wydechu natomiast cichszy i dłuższy o częstotliwości 16–28 herców. Dla ludzkiego ucha są to niuanse nie do wychwycenia. Ludzie słyszą mruczenie jako jednostajny, nieprzerywany dźwięk.

Dlaczego kot mruczy? Sprawdź w naszej galerii!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera