Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego KZK GOP w poniedziałek kursuje jak w sobotę? Mamy przecież dzień roboczy. KZK GOP tłumaczy

Adrian Hadasz
Jesteśmy teraz w trakcie tzw. długiego weekendu, jednak poniedziałek 14 sierpnia w praktyce jest zwyczajnym dniem roboczym. Dlaczego zatem autobusy i tramwaje KZK GOP-u kursują jak w soboty? O komentarz poprosiliśmy największego w aglomeracji organizatora komunikacji publicznej.

W większości przypadków, by zrobić sobie długi weekend, ludzie musieli wziąć urlop. Nic w tym dziwnego - poniedziałek 14 sierpnia jest przecież normalnym dniem roboczym. Mimo to, rozkład KZK GOP jest dzisiaj sobotni. Sytuacja jest dziwna również dlatego, że zarówno MZK Tychy, jak i PKM Jaworzno 14 sierpnia funkcjonują normalnie.

- Decyzja została podyktowana tym, że w komunikacji miejskiej jest dziś o wiele mniejszy ruch - tłumaczy Jarosław Mejer z wydziału prasowego KZK GOP. - Długi weekend powoduje to, że dużo osób jest na urlopie, czego efektem jest mniej ludzi korzystających z autobusów i tramwajów w tym dniu. Tradycja takiego postępowania sięga już prawie dziesięciu lat.

Ma ona wynikać właśnie z mniejszego natężenia ruchu

- Tym bardziej w weekend sierpniowy. W wakacje ten ruch jest jeszcze mniejszy, gdyż nie ma studentów, wiele osób wyjeżdża na urlop i tak dalej. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że na poszczególnych odcinkach dalej jest duże natężenie i dla tych linii są wyjątki od reguły.

Nie wszystkie linie kursują zatem według sobotniego rozkładu jazdy.

- Część z nich jeździ normalnie. Szczegóły są oczywiście dostępne w naszym komunikacie na stronie internetowej. Oprócz tego, co nie zostało wymienione w komunikacie, na wielu liniach został zwiększony tabor. W większości tam gdzie kursowały pojedyncze autobusy wprowadzono przegubowe - dodaje Mejer.

KZK GOP wśród pasażerów krytykowany jest również za niewystarczającą kampanię informacyjną, dotyczącą zmian w rozkładach jazdy. Część pasażerów nie wiedziała nawet, że dziś autobusy kursują inaczej.

- Przyszedłem punktualnie na przystanek, tak jak zwykle - mówi 20-letni Michał z Katowic. - Ku mojemu zdziwieniu, autobus nie przyjechał. Dopiero później okazało się, że kursuje tak jak w soboty, przez co spóźniłem się do pracy.

Pojawiają się sugestie, że strona internetowa KZK GOP niewystarczająco promuje zmiany w rozkładach jazdy i pasażerowie nie są ich świadomi.

- Wszedłem na stronę sprawdzić rozkład, jednak nie znalazłem żadnej informacji o innym kursowaniu autobusów. Moim zdaniem takie komunikaty powinno się bardziej eksponować. Dla wielu ludzi ten poniedziałek był normalnym dniem pracy i prawdopodobnie spora część przez to się do niej spóźniła, tak jak ja - podsumowuje Michał.

Po wejściu na stronę kzkgop.com.pl komunikat się pojawia, jednak nie jest on w najbardziej widocznym miejscu z możliwych.

- Tego typu informacje staramy się publikować najszybciej jak to jest możliwe. Komunikat na stronie pojawił się 9 sierpnia, więc rzeczywiście jest on obecnie przykryty przez nowsze. Nie zmienia to faktu, że widnieje od pięciu dni - tłumaczy Jarosław Mejer.

Czy mimo wszystko nie lepiej byłoby go wyeksponować np. wyskakującym osobno okienkiem, które pojawiałoby się zaraz po wejściu na stronę i na które każdy siłą rzeczy zwróciłby uwagę?

- Jesteśmy otwarci na sugestie pasażerów dotyczące zmian w funkcjonowaniu naszej strony internetowej. Jeżeli mają oni jakieś propozycje, to chętnie je rozpatrzymy, jednak muszą być one złożone drogą listowną lub e-mailową, bo bez tego trudno nam cokolwiek zrobić - odpowiada Mejer.

W błąd pasażerów mogą wprowadzić również… dwie strony internetowe. Na nowej, kzkgop.com.pl, po wejściu w zakładkę rozkładów jazdy komunikat o innym kursowaniu autobusów i tramwajów 14 sierpnia rzeczywiście jest widoczny. Jednak na starej, dostępnej pod adresem rozklady.kzkgop.pl, nie ma go w ogóle.

- Dwie strony funkcjonują dlatego, że nowa nie wyszła jeszcze z tzw. fazy „beta”. Aktualnie trwają prace nad tym, aby komunikaty z nowego serwisu poprawnie wyświetlały się w automatach. Nie mam niestety informacji odnośnie tego kiedy nowsza wersja strony już całkowicie zastąpi starszą - mówi Mejer. - Na starej stronie rzeczywiście komunikat o zmianach w rozkładzie się nie pojawił i jest to nasz błąd - przyznaje.

Komunikacja w długi weekend sierpniowy 2017. KZK GOP 14 sierpnia, w poniedziałek jeździ jak w soboty

Jak tłumaczy Mejer, stara strona powinna automatycznie pobierać komunikaty z nowej, jednak ze względu na problemy techniczne tego nie robi. - Jest to błąd, nad którym pracują nasi informatycy. Jeżeli chodzi o samą dostępność komunikatu: na większości tabliczek z rozkładami koło przystanków widnieje mała informacja poniżej, która mówi, że w dni robocze przedłużające długi weekend rozkład jazdy odpowiada sobotniemu.

- Jak jednak sam pan powiedział, jest to mała informacja na dole i większość pasażerów mogła na nią nie zwrócić uwagi. Czy nie warto jej bardziej wyeksponować? - dopytuję.

- Rozumiem to. Z tego względu udostępniamy też informację online. Przyznajemy, że istnieje problem ze starą stroną, ale pracujemy nad tym, by jak najszybciej go rozwiązać - odpowiada Mejer.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Podwyżki w Biedronce, Lidlu, Auchan. Ile zarabiają?

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!