MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mężczyźni zarabiają więcej?

Agata Pustułka
ARKADIUSZ ŁAWRYWIANIEC
Z prof. Genowefą Grabowską, eurodeputowaną ze Śląska, rozmawia Agata Pustułka

Równa płaca za równą pracę - to hasło nowej kampanii w krajach Unii Europejskiej. Od lat wiadomo, że kobiety są dyskryminowane pod względem płacowym. Jakie są rzeczywiste różnice?

W skali całej Unii kobiety zarabiają średnio aż o 17,4 proc. mniej niż mężczyźni. Równa płaca za równą pracę to jedna z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej, zapisana w traktacie rzymskim. Poświęcono jej też osobną dyrektywę zakazującą wszelkiej dyskryminacji i różnicowania wynagrodzenia pomiędzy mężczyznami a kobietami wykonującymi tę samą pracę, bądź pracę o takiej samej wartości. W rezultacie, dzięki skuteczności prawa europejskiego i ustaw krajowych, dotyczących równości płci, znacznie spadła liczba przypadków wyraźnej dyskryminacji, polegającej na niższym opłacaniu kobiet niż mężczyzn.

Skutki tych działań jednak nie zachwycają.

Niestety, praca kobiet bywa nadal postrzegana jako mniej wartościowa niż prace wykonywane przez mężczyzn. Kobiety często pracują w sektorach, gdzie średnie płace są niższe niż w sektorach zdominowanych przez mężczyzn. Np. kasjerki w supermarketach zarabiają z reguły mniej niż magazynierzy.

Te nierówności odbijają się później, gdy przechodzimy na emeryturę.

To prawda. Nierówność płac wpływa także na wysokość emerytur kobiet i przyczynia się do ich ubóstwa w starszym wieku. Aż 21 proc. kobiet w grupie wiekowej powyżej 65 lat jest zagrożonych ubóstwem, podczas gdy wśród mężczyzn 16 proc. Sprawozdanie za rok 2008 w sprawie równości kobiet i mężczyzn potwierdza, że - mimo ogólnej poprawy - w niektórych obszarach nadal utrzymują się znaczne dysproporcje. Zatrudnienie kobiet w ciągu ostatnich lat stale wzrasta (obecnie wynosi 58,3 proc., podczas gdy wśród mężczyzn 72,5 proc.), to kobiety nadal częściej niż mężczyźni pracują w niepełnym wymiarze czasu (odsetek ten wynosi 31,2 proc. dla kobiet i 7,7 proc. dla mężczyzn) oraz przeważają w sektorach o niższych wynagrodzeniach (ponad 40 proc. kobiet, czyli dwa razy więcej niż mężczyzn, pracuje w ochronie zdrowia, edukacji i administracji publicznej). W tym kontekście szczególnym paradoksem jest fakt, że to kobiety stanowią 59 proc. absolwentów wyższych uczelni.

Jak na tym tle wypada Polska?

Dysproporcje są zauważalne we wszystkich nowych krajach Unii. Polska była nawet upominana przez Komisję Europejską jako kraj, gdzie te różnice są szczególnie widoczne. Średnio wynoszą one około 20 proc.

W związku z tym, jak będzie promowane płacowe równouprawnienie?

W ramach kampanii, skierowanej do obywateli Unii, do pracodawców i pracowników, będą promowane już sprawdzone rozwiązania problemu nierówności płac, pochodzące z całej Europy. Uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, odbędzie się kampania reklamowa w prasie europejskiej.

Niedawne badania jednej ze śląskich socjolożek, dr Magdaleny Piłat, przeprowadzane wśród żon górników wykazały, że panie, choć nie garną się do polityki, to uważają, że byłyby lepsze od panów.

Kobiety są wyjątkowo słabo reprezentowane w polityce europejskiej. Odsetek kobiet w parlamentach krajowych wzrósł, co prawda, w ostatniej dekadzie o około połowę (z 16 proc. w 1997 r. do 24 proc. w 2008 r.), a w Parlamencie Europejskim osiągnął poziom 31 proc., to jednak przeciętnie mężczyźni zajmują około trzy razy więcej stanowisk ministerialnych w rządach krajowych niż kobiety.

Nasi różni premierzy próbowali to zmienić. Prezes PiS Jarosław Kaczyński występuje w spotach reklamowych w otoczeniu pań-ministrów swojego byłego rządu. Jednak w instytucja gospodarczych ani drgnie!

To, niestety, szczera prawda. Proszę sobie wyobrazić, że banki centralne wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej są kierowane przez mężczyzn! W dużych przedsiębiorstwach mężczyźni stanowią prawie 90 proc. członków zarządów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni