Dlaczego włosy wypadają? Trzy najczęstsze przyczyny

  Dlaczego włosy wypadają? Trzy najczęstsze przyczyny

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dlaczego włosy wypadają? Trzy najczęstsze przyczyny
  Wypadanie włosów dotyka w znacznym stopniu bardziej mężczyzn, niemniej wiele kobiet po czterdziestce oraz po urodzeniu dziecka skarży się na nadmierne wypadanie włosów. Co na temat utraty włosów mówi trychologia medyczna? Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów? Czy to objaw choroby czy może problem kosmetyczny? Przeczytaj nasze porady.
  Dlaczego włosy wypadają? Trzy najczęstsze przyczyny

  Androgenowe wypadanie włosów


  Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów u mężczyzn zalicza się tak zwane łysienie androgenowe. Wyróżnia się siedem stopni łysienia androgenowego typu męskiego (określonej według Hamiltona-Norwooda) oraz trzy stopnie u kobiet (klasyfikacja według Ludwiga). Mieszki włosowe pod wpływem działania męskich hormonów ulegają metamorfozie progresywnej, tzn. dochodzi do miniaturyzacji mieszka włosowego i skrócenia fazy wzrostu włosa, który przez to pozostaje dłużej w fazie spoczynku i szybciej zachodzi faza umierania (i tym samym wypadania) włosa. Skłonność do androgenicznego wypadania włosów jest w znacznej mierze dziedziczna, niemniej można znacząco zminimalizować objawy łysienia, sięgając po odpowiednie środki lecznicze.

  Łysienie androgenowe może dotknąć również kobiety. Na stronie Stop Wypadaniu Włosów podkreślono, że jest to choroba, która często postępuje wraz z wiekiem. Dotyka nawet do 30% kobiet w wieku 30 lat, ok. 40-50% pań w wieku 50 lat i nawet 75% kobiet po 65. roku życia. U pań proces wypadania włosów przebiega nieco inaczej – zaczynają się przerzedzać w okolicy czubka głowy oraz czołowo-ciemieniowej.

  To problem dermatologiczny, z którym możemy zwrócić się do lekarza i który należy leczyć – lekceważenie wypadania włosów może doprowadzić do postępującego i nieodwracalnego zmniejszenia ich ilości. Co brać na wypadanie włosów? Leczenie polega na przyjmowaniu leków, np. Loxon Max, który zawiera minoksydyl – płyn wciera się w skórę głowy – oraz na dodatkowej suplementacji, która powinna uwzględniać biotynę, cynk, selen oraz L-cystynę, które odpowiadają za prawidłową budowę włosa. Płyn z dodatkiem wspomnianej substancji leczniczej namnaża mieszki włosów i odwraca proces miniaturyzacji.

  Substancja ta została zatwierdzona do leczenia AGA przez amerykańską organizację FDA (Food and Drug Administration) w 1984 roku […] U stosujących leczenie za pomocą minoxidilu stwierdza się wydłużenie fazy wzrostu cyklu włosowego, co zachodzi prawdopodobnie dzięki zjawisku up-regulacji czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) podtrzymującego odpowiednie unaczynienie brodawki mieszka włosowego – czytamy w pracy Pauliny Kubasik poświęconej ocenie skuteczności leczenia łysienia androgennego.

  Trzeba być jednak cierpliwym – pierwsze efekty można zauważyć po czterech miesiącach leczenia. Lekarz trycholog może również zalecić równoległą mezoterapię igłową, która pobudzi mieszki do produkcji włosów. W skrajnych przypadkach wdraża się leczenie chirurgiczne polegające na przeszczepie autogennych mieszków włosowych.

  Dlaczego wypadają włosy po porodzie – zmiany hormonalne


  W przypadku ciężarnych kobiet, u których występuje stosunkowo wysokie stężenie estrogenów i progesteronu, dochodzi do opóźnienia momentu wzrostu włosów, w efekcie czego panie mają wyjątkowo bujne, lśniące i ładne włosy. Sytuacja zmienia się po porodzie. W wyniku kolejnych zmian hormonalnych (wysoki poziom prolaktyny związany z karmieniem piersią) włosy zaczynają wypadać. W takim przypadku jest to normalny proces wyrównywania się poziomu hormonów i nie wymagana jest specjalna pielęgnacja. Wystarczy dobry suplement diety wzmacniający cebulki włosowe, a także stosowanie szamponów wzmacniających włosy. Do dobrych praktyk zalicza się również unikania nadmiernej ekspozycji skóry głowy na działanie promieni słonecznych oraz wiatru. Samych włosów nie powinno się stylizować za pomocą suszarki, lokówki i prostownicy, ponieważ wysoka temperatur może przyczynić się do ich osłabienia. Należy dodać, że włosy mogą wypadać również po wejściu w okres menopauzy, kiedy następują ponowne zmiany hormonalne w organizmie.

  Wypadanie włosów – inne przyczyny


  Za androgenowe wypadanie włosów oraz nadmierną ich utratę po porodzie i w okresie menopauzy odpowiedzialne są hormony, jednak istnieją również inne przyczyny tego zjawiska. Zalicza się do nich źle dobraną dietę i nieodpowiedni styl życia, a także inne czynniki chorobowe.

  Monotonna dieta, uboga w warzywa i owoce, a obfita w tłuszcze i ciężkostrawne, wysoko przetworzone produkty niewątpliwie wpływa na stan całego organizmu. Niedobór witamin i mikroelementów może w skrajnych przypadkach doprowadzić do anemii, której objawem jest utrata włosów oraz osłabienie paznokci. Niewątpliwie palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu i innych używek pogłębia proces degradacji mieszka włosowego i tym samym przyspiesza ich utratę. Brak odpowiedniej ilości snu oraz nadmierny stres może być bezpośrednich czynnikiem zaniku włosów.

  Do pozostałych chorób, których objawem może być problem wypadania włosów, zalicza się zaburzenia hormonalne tarczycy, przewlekłe choroby (np. cukrzycę, choroby wątroby), choroby zakaźne (np. grypa) oraz choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto). Dlaczego włosy wypadają? Przyczyną może być wystąpienie skutków ubocznych leczenia, np. za pomocą środków nasercowych, leków przeciw wysokiemu ciśnieniu, zażywania środków antykoncepcyjnych, a także przeciwmiażdżycowych, przeciwgrzybicznych i wielu innych.

  Prócz łysienia androgennego wyróżnia się również łysienie plackowate (dziedziczone, pojawiające się również w wyniku silnego stresu lub chorób autoimmunologicznych) oraz bliznowaciejące (związane z nieodwracalną utrata włosów wywołane włóknieniem w mieszkach włosowych). Aby stwierdzić u osoby z wypadającymi włosami określony typ łysienia, należy przeprowadzić dokładne badania, wywiad lekarski oraz podstawowe badania krwi.

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Źródła:
  -Kubasik Paulina, Ocena skuteczności leczenia łysienia androgennego przy użyciu śródskórnego ostrzykiwania autologicznym osoczem bogatopłytkowym w porównaniu z terapią za pomocą naświetlania światłem LED, dostęp online kwiecień 2019: http://www.wbc.poznan.pl/Content/424100/index.pdf
  -Przemysław Styczeń, Włosom na ratunek, dostęp online kwiecień 2019: http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf
  -Małgorzata Sobstyl, Joanna Tkaczuk-Włach, Grzegorz Jakiel, Diagnostyka hormonalna łysienia kobiet, dostęp online kwiecień 2019: https://www.researchgate.net/publication/287697468_Diagnostyka_hormonalna_lysienia_kobiet

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo