W pandemii elastyczność dla wielu pracowników stała się najważniejsza. Praca zdalna, możliwość dopasowania harmonogramu do własnych potrzeb, czy nietracenie czasu na dojazdy, były tak istotne, że czasem nawet wynagrodzenie schodziło na dalszy plan, choć zawsze było jednym z priorytetów. Ostatnie miesiące odwróciły piramidę potrzeb. Pieniądze, dla pracowników borykających się z rosnącymi kosztami życia są najważniejsze. Rynek próbuje nadążyć za oczekiwaniami.
Na rynku pracy pojawia się zjawisko kompresji płac. Co to oznacza?
– Mamy aktualnie na rynku pracy do czynienia ze zjawiskiem kompresji płac. Mamy z nim do czynienia w warunkach, gdy popyt na pracowników przewyższa podaż. Gdy o kandydatów jest trudno, wynagrodzenie jest najprostszą zachętą do przyciągnięcia nowej osoby. Zwłaszcza gdy rosną koszty życia – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, Personnel Service. – Kompresja płac może wzmagać zjawisko rotacji, które teraz i tak jest nasilone – dodaje.
Pracownicy chcą zarabiać więcej, bo płacą więcej za rachunki, kredyt czy zakupy. Dlatego szukają lepiej płatnych zajęć. Jak wskazuje ekspert, dodatkowo, może to powodować spadek morale zatrudnionej już załogi. – Pracownicy mogą rozmawiać ze sobą o swoich wynagrodzeniach i informacja o tym, że nowo zatrudniona osoba zarabia więcej, może powodować dyskomfort i w konsekwencji chęć zmiany pracy zatrudnionych już pracowników – wyjaśnia.
Coraz większe problemy pracodawców
Potrzeba zmiany pracy, żeby zarabiać więcej, powoduje, że firmy, które mierzą się z deficytem kadr, prześcigają się w oferowaniu coraz to atrakcyjniejszych wynagrodzeń. Tak powstaje kompresja płac.
– Jeżeli chodzi o podwyżki w Polsce, to wydaje się, że pracodawcy są w trudnym położeniu – wskazuje. Inglot przyznaje, że mierzą się oni obecnie z dużą niepewnością, co widać m.in. we wstrzymywanych inwestycjach. – Z drugiej strony, mamy za mało pracowników, co powoduje, że czasami uleganie presji płacowej jest konieczne, żeby znaleźć ludzi do pracy – dodaje.
Inglot przyznaje, że znaczenie będzie miał tutaj sektor. Tam, gdzie o pracowników jest trudniej, szansa na spore podwyżki jest większa.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

Lenovo
Lenovo Legion 5-15ACH 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS (82JW008SPB)

ASUS
ASUS ROG Strix G15 G513IE-HN003 15,6"/Ryzen7/16GB/512GB/NoOS ...

LG
LG GRAM 2022 17Z90Q 17"/i5/16GB/1TB/Win11 czarny (17Z90QGAA58Y)

ASUS
ASUS X515JA-BQ2110T 15,6"/i5/16GB/512GB/Win10 (90NB0SR1M393805M216)
Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny