Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend nad wodą: Jezioro Żywieckie kusi atrakcjami. Plaża, noclegi, ceny i propozycje wycieczek nad Jeziorem Żywieckim

Emil Hoff
Emil Hoff
To właśnie wzniesie tej zapory w 1966 r. spowodowało powstanie Jeziora Żywieckiego. Na dnie zbiornika znalazło się kilka wiosek. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
To właśnie wzniesie tej zapory w 1966 r. spowodowało powstanie Jeziora Żywieckiego. Na dnie zbiornika znalazło się kilka wiosek. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 4.0
W Polsce nie brak świetnych miejsc na wypoczynek nad wodą i wcale nie trzeba jechać aż nad Bałtyk czy na Mazury, by móc cieszyć się wakacjami, urlopem czy słonecznym weekendem na plaży, czy w kajaku. Piasek, wodne zabawy, szumiące lasy, a nawet możliwość poszybowania na paralotni – to tylko część atrakcji Jeziora Żywieckiego na Śląsku. Zapraszamy do przewodnika po tej niezwykłej okolicy. Poznacie w nim plaże, kąpieliska, trasy spacerowe i atrakcje w Żywcu i nad Jeziorem Żywieckim, a także ceny i wskazówki dojazdu.

Spis treści

Jezioro Żywieckie z nowymi atrakcjami. Premier zapowiedział duże inwestycje

Jezioro Żywieckie to jedno z najpopularniejszych kąpielisk w Polsce. Nie brak tu atrakcji na ziemi i na wodzie, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach oferta turystyczna regionu może się zwiększyć.

Tak wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w towarzystwie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorza Pudy, odwiedził brzegi Jeziora Żywieckiego 18 lipca 2022 i stwierdził, że region zmieni się do 2027 r. w „turystyczną perłę Polski” z nowymi szlakami rowerowymi i rozbudowaną mariną dla żaglówek.

- Ta ścieżka rowerowa, długości 40 lub 50 km, będzie jedną z najpiękniejszych w całej Polsce – mówił Mateusz Morawiecki.

Samo jezioro ma zostać odmulone – pokłady mułu, narosłe w ciągu 56 lat od powstania zbiornika, znacznie zmniejszyły jego pojemność, choć woda pozostaje czysta dzięki sieci kanalizacyjnej, zbudowanej przez samorządy.

Jezioro Żywieckie na wakacje 2022. Praktyczny poradnik dla turystów

Chociaż nowe ścieżki rowerowe, marina i wyczyszczenie dna Jeziora Żywieckiego to ważne i mile widziane inwestycje, turyści wcale nie muszą czekać, aż zostaną zrealizowane. Już teraz nie brak atrakcji nad brzegami pięknego akwenu. Nad Jeziorem Żywieckim turyści na pewno nie będą się nudzić, nie brak tu też zajęć dla dzieci.

Zapraszamy do krótkiego przewodnika po atrakcjach Jeziora Żywieckiego. Jak prezentuje się plaża i kąpielisko, gdzie są najlepsze noclegi, ile kosztuje wynajem domku nad jeziorem, kajaka lub rowerka wodnego, jak dojechać do samego Żywca? Na te i więcej pytań odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Zabierz muzykę ze sobą

Materiały promocyjne partnera

Gdzie leży Jezioro Żywieckie?

Jezioro Żywieckie leży na Śląsku, tuż obok Żywca, między Kotliną Żywiecką i Beskidem Małym, nieopodal Bielska-Białej. Nad samą wodą leży miejscowość Zarzecze.

Jezioro Żywieckie to sztuczny zbiornik, powstały w 1966 r. po wzniesieniu zapory na rzece Sole w Tresnie.

To właśnie wzniesie tej zapory w 1966 r. spowodowało powstanie Jeziora Żywieckiego. Na dnie zbiornika znalazło się kilka wiosek. Zdjęcie na licencji
To właśnie wzniesie tej zapory w 1966 r. spowodowało powstanie Jeziora Żywieckiego. Na dnie zbiornika znalazło się kilka wiosek. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Pudelek (Marcin Szala), CC BY-SA 4.0

Najlepsze atrakcje Jeziora Żywieckiego

Plaża i kąpielisko. Wokół Jezioro Żywieckiego znajduje się kilka plaż i miejsc odpowiednich do kąpieli.

 • Szczególnie popularna jest plaża w zatoce Moszczanka, przy Ośrodku Żeglarskim Politechniki Krakowskiej przy wschodnim brzegu, bezpłatna i strzeżona.
 • Urokliwa jest także plaża w Zarzeczu po zachodniej stronie Jeziora, z bezpieczną dla dzieci płycizną, a często też dodatkowymi atrakcjami.
 • Plaża Pod Rybakiem u wylotu ulicy Nad Jeziorem w Żywcu jest kamienista, ale rozciąga się stąd piękny widok na okolicę i nieźle biorą ryby.

Sporty wodne. Jezioro Żywieckie prawdopodobnie najbardziej słynie ze sportów wodnych, które można uprawiać na jego wodach. Na brzegach nie brak ośrodków żeglarskich, przystani kajakowych i marin dla wszelkiego rodzaju nawodnych pojazdów, w tym popularnych rowerków wodnych. Co roku w sierpniu na Jeziorze Żywieckim organizowane są regaty im. Adama Banaszka, w czasie których można podziwiać zmagania profesjonalnych żeglarzy.

Wokół Jeziora Żywieckiego w kilku ośrodkach odbywają się szkolenia dla początkujących (np. z żeglarstwa czy windsurfingu) i działają wypożyczalnie łodzi, kajaków i innych sprzętów dla tych, którzy już czują się pewnie na wodzie.

Sprzęt wodny można wypożyczyć w większość ośrodków wypoczynkowych i przystani. Orientacyjne ceny:

 • Kajaki: ok. 25 zł za godzinę za kajak 2-osobowy
 • Rowerki wodne: 15-20 zł za godzinę na rowerku 2-osobowym
 • Żaglówki: ok. 100 zł za 4 godziny, 200 zł za dobę

Rejsy po Jeziorze Żywieckim. Przy zaporze w Tresnej znajduje się przystań statków wycieczkowych. Można tu wsiąść na pokład i wybrać się w rejs po całym Jeziorze aż do Żywca. Większe statki mają otwarte i zamknięte pokłady, można więc wybrać się na przejażdżkę nawet przy złej pogodzie. Rejs trwa ok. 45 min, bilet normalny kosztuje 25 zł, ulgowy 15 zł.

Ryby w Jeziorze Żywieckim. Mimo popularności wśród turystów, Jezioro Żywieckie uchodzi za bogate w ryby, a nad Sołą, Żylicą i samym Jeziorem nie brak łowisk. Można tu złapać np. karpia, okonia i ukleja. Ryby najlepiej biorą wzdłuż południowych i zachodnich brzegów Jeziora i w wyrobiskach Żwirowni w Pietrzykowicach. Tam też można nabyć krótkoterminowe licencje wędkarskie, więc nawet amatorzy mogą spróbować wędkowania w czasie urlopu nad wodą.

Grzyby w lasach Żywca. W połowie lata zaczyna się sezon grzybiarski. W lasach wokół Jeziora Żywieckiego grzybiarze mogą liczyć na obfite łowy kurek, borowików, koźlarzy i maślaków.

Trasy spacerowe. Jezioro Żywieckie nie tylko samo jest malownicze, ale otaczają je dodatkowo piękne góry i lasy. Nic dziwnego, że nie brak w okolicy tras pieszych i rowerowych.

Jezioro Żywieckie, choć ma rozbudowaną bazę turystyczną, nie jest bynajmniej typowym letnim kurortem, w którym nie można zaznać spokoju i odrobiny samotności. Część brzegów pozostaje niemal dzika i można się nimi przechadzać, patrząc na wodę, słuchając szumu drzew i szuwarów i doznając głębokiego relaksu, jakiego próżno szukać w mieście.

Piękny widok na Jezioro Żywieckie rozciąga się np. z wału, łączącego wylot ul. Henryka Sienkiewicza w Żywcu ze Źródełkiem św. Wita. Źródełko znajdowało się kiedyś niżej i to właśnie jego cudowna woda miała wyleczyć oczy króla Jana Kazimierza, który też rozkazał wznieść nad nim kapliczkę. Niestety, kapliczka została zalana wodami Jeziora Żywieckiego, ale źródełko przeniesiono wyżej i woda bije z niego do dziś.

Inną ciekawą trasą jest szlak wiodący z Bielska-Białej przez Tresną po zaporze. Idąc nim, można oglądać jezioro z ciekawej perspektywy, i zajść aż na przełęcz Przysłop Cisowy przy Małym Szlaku Beskidzkim.

Atrakcje w Żywcu.

Znad Jeziora Żywieckiego jest oczywiście blisko do wszystkich atrakcji samego Żywca. Turyści powinni zwiedzić tutejsze zabytki, przede wszystkim zamek i pałac, stojące w rozległym parku, w którym oglądać można także wystawę miniatur.

Obowiązkowym punktem wizyty w Żywcu jest też Muzeum Browaru Żywiec, w którym poznać można stare i nowe techniki warzenia piwa i dokonać profesjonalnej degustacji.

W Leśnej pod Żywcem działa duży aquapark, w którym zwłaszcza dzieci mogą się bawić przy pogodzie i kiedy pada deszcz.

Góra Żar. Jedną z popularnych atrakcji w pobliżu Jeziora Żywieckiego jest Góra Żar, wznosząca się nad Międzybrodzkim Zbiornikiem wodnym po drugiej stronie zapory. Na jej szczycie znajduje się kolejne sztuczne jezioro, z którego wodę czerpie Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar.

Na górę można wjechać kolejką linową, zbocza Żaru przecinają szlaki piesze i trasy rowerowe, na dzieci czeka park linowy, a na wierzchołku, poza wspomnianym zbiornikiem wodnym i restauracją, znajduje się także szkoła i skocznia paralotniarzy, którzy rozpoczynają stąd przeloty nad Górą i obydwoma jeziorami. Lot tandemowy na paralotni kosztuje ok. 300 zł i trwa 10 minut.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Noclegi nad Jeziorem Żywieckim

Hotele i pensjonaty. Na brzegach Jeziora Żywieckiego działa wiele hoteli i pensjonatów w różnym standardzie i przedziale cenowym, głównie w Żywcu i Zarzeczu. Przykładowe, z cenami obowiązującymi w szczycie sezonu letniego:

 • Ośrodek wypoczynkowy Lazur (noc w pokoju 2-osobowym 150-180 zł)
 • Apartamenty Żywiec (3 noce w pokoju 2-osobowym 946 zł)
 • Apartamenty Ostrawa (noc w pokoju 2-osobowym ok. 250 zł)
 • Apartamenty Maria (nieco dalej od Jeziora, ok. 720 zł za 4 noce w pokoju 2-osobowym)
Jezioro Żywieckie to jedno ze śląskich centrów sportów wodnych i wypoczynku. Otaczają je malownicze góry i lasy pełne ścieżek spacerowych i rowerowych.
Jezioro Żywieckie to jedno ze śląskich centrów sportów wodnych i wypoczynku. Otaczają je malownicze góry i lasy pełne ścieżek spacerowych i rowerowych. Na stosunkowo małym zbiorniku organizowane są nawet regaty. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Krystyna W., CC BY-SA 3.0

Domki nad Jeziorem. Jeśli chcecie spędzić kilka nocy w urokliwym domku blisko plaży i wody, nad Jeziorem Żywieckim czeka na Was wiele ofert. Przykładowe domki nad Jeziorem, z cenami ze szczytu sezonu letniego:

 • Domki nad Jeziorem w Zarzeczu: każdy domek pomieści do 6 osób w dwóch sypialniach ze wspólnym salonem. Cena ok. 450 zł za noc.
 • Kemping Wodnik: 5 całorocznych domków letniskowych, mogących pomieścić do 6 osób. W okresie wakacji wynajem domku na dobę kosztuje 220 do 350 zł.
 • Domek Igor: stoi nad samą plażą, jest też plac zabaw dla dzieci. Domek pomieści do 5 osób. W zależności od terminu noc w domku kosztuje ok. 250 zł od osoby.
 • Niewinne Domki Burgundia: to dom wakacyjny nad samym Jeziorem, mogący pomieścić do 8 osób. Cena za 3 noce to 2381 zł.
 • Domki w Beskidach: mieszczą od 5 do 8 osób. W szczycie sezonu za 3 noce w jednym z domków przyjdzie zapłacić ok. 1500 zł.

Pole namiotowe. Pole namiotowe i kempingowe znajdują się nad brzegami sąsiedniego Jeziora Międzybrodzkiego.

Inne noclegi. Opcji noclegowych nie brakuje także nad sąsiednim Jeziorem Międzybrodzkim u stóp Góry Żar. W Międzybrodziu Żywieckim i Bialskim i nad samym Jeziorem można znaleźć zarówno eleganckie pensjonaty, jak i leśne domki do wynajęcia i pola kempingowe.

Gdzie zjeść nad Jeziorem Żywieckim?

Przy tak dużej liczbie ośrodków wypoczynkowych, kolonii domków, hoteli, pensjonatów, przystani i marin, zlokalizowanych nad Jeziorem Żywieckim, nie może dziwić, że nie brak tu też wszelkiego rodzaju restauracji, barów i jadłodajni. Każdy może dopasować smaki i ceny do swojego gustu. Restauracje leżące blisko wody to np.:

 • Campluzzz Tawerna
 • U Gali
 • U Jerrego
 • Na Wypasie
 • Przystań Stanica

Dojazd nad Jezioro Żywieckie

Z Katowic należy kierować się drogą krajową 86 do Tychów, stamtąd S1 na południe przez Pszczynę i Bielsko Białą aż do samego Żywca. Pokonanie niecałych 90 km może zająć ok. 2 godzin.

Trasa z Krakowa jest tylko nieco dłuższa, a jej pokonanie też zajmuje ok. 2 godzin jazdy samochodem. Należy kierować się na południe Zakopianką, ale przed Głogowem wjechać na drogę krajową 52, a w Zembrzycach na drogę wojewódzką 946, która prowadzi nad Jezioro i do Żywca.

Trasa z Warszawy jest oczywiście o wiele dłuższa, wynosi ok. 400 km i można ją pokonać autem w ok. 4 godziny. Należy kierować się na południe trasą S8, a potem A1 i S1 przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Katowice i Bielsko-Białą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo