Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długofalowe skutki Covid-19 mogą być tragiczne. Choroba niszczy nie tylko płuca. Jej powikłania możemy odczuwać wiele miesięcy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
pixabay
Agencja Badań Medycznych finansuje badania 200 chorych, którzy przeszli koronawirusa, aby sprawdzić, czy choroba nie pozostawiła czasowych lub trwałych skutków. Już wiadomo, że może uszkodzić płuc, serce, wzrok, a także spowodować wiele powikłań neurologicznych (mogą dotyczyć aż jednej trzeciej chorych). - W ramach badania zaplanowano przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki kardiologicznej, pulmonologicznej i neurologicznej obejmującej badania laboratoryjne, obrazowe i czynnościowe. Uzyskane wyniki, oprócz określenia skali problemu, pozwolą na wyłonienie badań, które będą mogły służyć jako optymalne narzędzia identyfikujące pacjentów z wczesnymi powikłaniami - informuje Agencja Badań Medycznych.

Wytypowani pacjenci mają być badani 3, 6 i 12 miesięcy po wyzdrowieniu, co pozwoli na uzyskanie wiarygodnego obrazu stanu ich zdrowia. - Chorych podzieliliśmy na dwie grupy. Pierwsze sto osób przeszło covid-19 łagodnie, w większości nie było hospitalizowanych. Druga grupa to osoby, które z powodu zakażenia koronawirusem trafiły do szpitala, przebieg choroby był ciężki - wyjaśnia kardiolog prof. Mariusz Gąsior, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, jeden z koordynatorów badań i ich pomysłodawca. Naukowo badania firmuje Śląski Uniwersytet Medyczny.

O covidzie mówi się, że właśnie z powodu powikłań, to choroba z "długim ogonem". Lekarze uważają, że można twierdzić, że istnieje wręcz zespół pocovidowy, który będzie się dawał pacjentom we znaki przez długie tygodnie, a może lata po przejściu choroby, nawet bezobjawowo. - Niewątpliwie pacjentów tych trzeba obserwować, a i oni muszą wykazać się szczególną czujnością i zgłaszać wszelkie niepokojące objawy - ocenia prof. Gąsior.
W interdyscyplinarnym zespole znaleźli się dr Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych , znajdujący się na pierwszej linii walki z covidem w szpitalu nr 1 w Bytomiu (ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego), neurolog dr Monika Adamczyk-Sowa, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Ewa Mrukwa - Kominek, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki SUM. z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM, dr Marek Ochman, specjalista zajmujący się transplantacją płuc w zabrzańskim centrum, psychiatra dr Robert Pudlo, konsultant Śląskiego Centrum Chorób Serca.

To jedne z pierwszych badań, które pozwolą dowiedzieć się więcej o koronawirusie. Z dotychczasowych ustaleń zespołu wynika, że najwięcej pozostałości po chorobie znajdziemy w płucach i naszej psychice, którą znacznie osłabia, prowadząc do stanów lękowych, problemów ze snem, depresji.
Płuca to oczywiście pierwszy narząd na liście do ataku przez koronawirusa. Osoby, które ciężko przeszły chorobę mają płuca mniej wydolne, zaś w obrazie Tomografii Komputerowej widać objawy ich zwłóknienia (mleczna szyba)
- Ze strony układu krążenia możemy mówić o pojawieniu się nadciśnienia oraz niewydolności serca, zaburzeniach rytmu serca, które towarzyszą jednej trzeciej chorych, samemu covidowi mogą towarzyszyć zawały. Może dojść do zapalenia mięśnia sercowego - dodaje dr Gąsior.

Generalnie ozdrowieńcy przez wiele tygodni zmagają się ze znacznym osłabieniem, trudno "złapać im oddech".
Poważne są powikłania ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Dr Monika Adamczyk - Sowa mówi o zapaleniu nerwów obwodowych, zespołach zakrzepowo - zatorowych, zaburzeniach koncentracji i uwagi, ale też o covidowym pochodzeniu neuroinfekcji jak zapalenia opon rdzeniowo - mózgowych. Utrata węchu i smaku to też zaburzenia neurologiczne, które mogą utrzymywać się dłużej.

Nie przeocz

Okulistka prof. Ewa Mrukwa - Kominek u pacjenta z covidem spotkała się z zakrzepem żyły środkowej siatkówki, który znacznie osłabił wzrok młodego pacjenta. U chorych z covidem może też dojść do zatoru tętnicy środkowej siatkówki, a także wirusowego zapalenia siatkówki powodującego bardzo ciężkie postaci suchego oka oraz związanym z tym schorzeniem różnych powikłań (uszkodzenia rogówki).

Covid pozostawia po sobie ślad także w nerkach czy w wątrobie, o czym świadczą wyniki badania rezonansem magnetycznym.
Projekt da odpowiedź na jedno z kluczowych pytań dotyczących potencjalnych powikłań zakażenia SARSCov-2. Dotychczasowe doniesienia są niepokojące – podsumowuje prof. dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Pierwsze wnioski z badań poznamy na początku przyszłego roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera