Dłużnicy z Wodzisławia za karę pójdą do blaszaka

Kinga Markowska
ARC DZ
Udostępnij:
Władze miasta postanowiły ukarać tych mieszkańców, którzy zalegają z zapłatą czynszu za mieszkanie komunalne. W jaki sposób? Przeprowadzka na pół roku do... blaszanego kontenera mieszkalnego.

Pilotażowo, przy ulicy Marklowickiej ustawione zostaną trzy takie blaszaki. Trwa już uzbrajanie działek pod nowe "mieszkania".

- Dokładne koszty nie są jeszcze znane. Zebraliśmy ofertę, ale nie wyłoniliśmy dostawcy. W pierwszej kolejności kontenery staną na podstawie umowy o dzierżawę do końca roku - wyjaśnia nam Barbara Chrobok, rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim.

Zasoby komunalne miasta liczą obecnie 2482 mieszkania, z czego 138 to lokale socjalne. Około 30 procent zamieszkujących je osób ma długi. Rekordziści są winni miastu nawet 30 tys. zł. Na dzień dzisiejszy w mieście wystawiono 192 wyroki o eksmisji.

Połowa z nich to decyzje wydane osobom korzystającym z mieszkań komunalnych, wśród których 18 nie ma prawa do lokalu socjalnego.

- Zgodnie z prawem, lokale przeznaczane dla osób z wyrokami powinny mieć gorszy standard niż lokale komunalne i socjalne zajmowane dotychczasowo przez najemców - dodaje Barbara Chrobok.

Kontenery, które sprowadzi miasto, będą pięcioosobowe. Dach nad głową będzie mogło znaleźć w nich w sumie 15 osób. - O tym, kto przeprowadzi się do kontenera, będzie decydować kwota zadłużenia. Jako pierwsze zostaną eksmitowane te osoby, u których zadłużenie jest największe i nie ma nawet chęci spłacenia tej kwoty.

Bardzo często te osoby nie są zainteresowane poprawą swojej sytuacji i brak jest z nimi jakiegokolwiek dialogu - wyjaśnia rzeczniczka miasta.

Eksmitowane osoby, w kontenerze będą miały do swojej dyspozycji 26 metrów kwadratowych. W nowych mieszkaniach znajdzie się też miejsce na kuchnię i łazienkę. Do każdego z lokali podłączona zostanie woda i prąd, za których zużycie każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić.
- Umowy z najemcami zostaną podpisane na pół roku. Jeśli nic się w tym czasie w ich sytuacji nie poprawi, pozostaną w kontenerach - komentuje Barbara Chrobok.

Lokatorzy, którzy za mieszkanie nie chcieli płacić i przeniosą się do kontenerów, nie będą mogli spać spokojnie. - Jeśli chodzi o sytuację finansową osób eksmitowanych, to pozostaje ona bez zmian. Osoba zadłużona ma obowiązek spłaty zadłużenia. W takim przypadku zadłużenie jest ściągane z ewentualnego dochodu - podsumowuje Barbara Chrobok.

Przesiedlenie dłużników ze względów ekonomicznych do blaszaków wydaje się bardzo dobrym pomysłem, budzi też wiele kontrowersji wśród mieszkańców.

- Władze chcą zrobić w mieście getto, z którego trudno się będzie wyrwać. To nieetyczne - oburza się Teresa Malik, mieszkanka centrum.

Mają kontenery

Żory
Pierwsze blaszane kontenery powstały w mieście cztery lata temu. Przy ulicy Kolejowej ustawiono wtedy 10 mieszkań. Po roku władze miasta postanowiły osiedle rozbudować i dostawić kolejne 10 kontenerów.

W 2009 r. dokupiono jeszcze 11 blaszaków. Teraz jest tam 31 kontenerów, a dach nad głową znalazło w nich 47 mieszkańców. Pomysł mieszkań socjalnych w mieście się sprawdził.

Skoczów
Decyzja o budowie blaszanego osiedla zapadła w 2007 roku. Przy ulicy Dolny Bór ustawione zostały cztery kontenery. Blaszaki okazały się niepraktyczne i zamiast nich miasto postawiło wymurować nowy budynek socjalny.

Bytom
W mieście ustawiono 20 kontenerów przy ulicy Stawowej. Obecnie mieszka w nich 18 osób.

Przeprowadzenie dłużników do kontenera to dobry pomysł? Komentuj!

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Realista
"Do każdego z lokali podłączona zostanie woda i prąd, za których zużycie każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić. " ...tak, już zapłacą ...tak jak wcześniej płacili, ...ciekawe kto i w jaki sposób ich zmotywuje do zmian w postępowaniu "Bardzo często te osoby nie są zainteresowane poprawą swojej sytuacji i brak jest z nimi jakiegokolwiek dialogu - wyjaśnia rzeczniczka miasta. " ???
p
pomysłodawca
tę, sr.jącą pod siebie hołotę należałoby wywieżc do lasu, albo do tuska do jego apartamentu!! Kto zapłaci za te kontenery?? Najlepiej jak zrobi to pomysłodawca !!
p
pomysłodawca
tę, sr.jącą pod siebie hołotę należałoby wywieżc do lasu, albo do tuska do jego apartamentu!! Kto zapłaci za te kontenery?? Najlepiej jak zrobi to pomysłodawca !!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie