Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy z Wodzisławia za karę pójdą do blaszaka

Kinga Markowska
ARC DZ
Władze miasta postanowiły ukarać tych mieszkańców, którzy zalegają z zapłatą czynszu za mieszkanie komunalne. W jaki sposób? Przeprowadzka na pół roku do... blaszanego kontenera mieszkalnego.

Pilotażowo, przy ulicy Marklowickiej ustawione zostaną trzy takie blaszaki. Trwa już uzbrajanie działek pod nowe "mieszkania".

- Dokładne koszty nie są jeszcze znane. Zebraliśmy ofertę, ale nie wyłoniliśmy dostawcy. W pierwszej kolejności kontenery staną na podstawie umowy o dzierżawę do końca roku - wyjaśnia nam Barbara Chrobok, rzecznik Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim.

Zasoby komunalne miasta liczą obecnie 2482 mieszkania, z czego 138 to lokale socjalne. Około 30 procent zamieszkujących je osób ma długi. Rekordziści są winni miastu nawet 30 tys. zł. Na dzień dzisiejszy w mieście wystawiono 192 wyroki o eksmisji.

Połowa z nich to decyzje wydane osobom korzystającym z mieszkań komunalnych, wśród których 18 nie ma prawa do lokalu socjalnego.

- Zgodnie z prawem, lokale przeznaczane dla osób z wyrokami powinny mieć gorszy standard niż lokale komunalne i socjalne zajmowane dotychczasowo przez najemców - dodaje Barbara Chrobok.

Kontenery, które sprowadzi miasto, będą pięcioosobowe. Dach nad głową będzie mogło znaleźć w nich w sumie 15 osób. - O tym, kto przeprowadzi się do kontenera, będzie decydować kwota zadłużenia. Jako pierwsze zostaną eksmitowane te osoby, u których zadłużenie jest największe i nie ma nawet chęci spłacenia tej kwoty.

Bardzo często te osoby nie są zainteresowane poprawą swojej sytuacji i brak jest z nimi jakiegokolwiek dialogu - wyjaśnia rzeczniczka miasta.

Eksmitowane osoby, w kontenerze będą miały do swojej dyspozycji 26 metrów kwadratowych. W nowych mieszkaniach znajdzie się też miejsce na kuchnię i łazienkę. Do każdego z lokali podłączona zostanie woda i prąd, za których zużycie każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić.
- Umowy z najemcami zostaną podpisane na pół roku. Jeśli nic się w tym czasie w ich sytuacji nie poprawi, pozostaną w kontenerach - komentuje Barbara Chrobok.

Lokatorzy, którzy za mieszkanie nie chcieli płacić i przeniosą się do kontenerów, nie będą mogli spać spokojnie. - Jeśli chodzi o sytuację finansową osób eksmitowanych, to pozostaje ona bez zmian. Osoba zadłużona ma obowiązek spłaty zadłużenia. W takim przypadku zadłużenie jest ściągane z ewentualnego dochodu - podsumowuje Barbara Chrobok.

Przesiedlenie dłużników ze względów ekonomicznych do blaszaków wydaje się bardzo dobrym pomysłem, budzi też wiele kontrowersji wśród mieszkańców.

- Władze chcą zrobić w mieście getto, z którego trudno się będzie wyrwać. To nieetyczne - oburza się Teresa Malik, mieszkanka centrum.

Mają kontenery

Żory
Pierwsze blaszane kontenery powstały w mieście cztery lata temu. Przy ulicy Kolejowej ustawiono wtedy 10 mieszkań. Po roku władze miasta postanowiły osiedle rozbudować i dostawić kolejne 10 kontenerów.

W 2009 r. dokupiono jeszcze 11 blaszaków. Teraz jest tam 31 kontenerów, a dach nad głową znalazło w nich 47 mieszkańców. Pomysł mieszkań socjalnych w mieście się sprawdził.

Skoczów
Decyzja o budowie blaszanego osiedla zapadła w 2007 roku. Przy ulicy Dolny Bór ustawione zostały cztery kontenery. Blaszaki okazały się niepraktyczne i zamiast nich miasto postawiło wymurować nowy budynek socjalny.

Bytom
W mieście ustawiono 20 kontenerów przy ulicy Stawowej. Obecnie mieszka w nich 18 osób.

Przeprowadzenie dłużników do kontenera to dobry pomysł? Komentuj!

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!