Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Ekologicznej w gminie Psary. Konkursy, prelekcje, spotkania. Dużo dobrej zabawy i nauki

OPRAC.: PAS
Dni Kultury Ekologicznej obfitowały w liczne wydarzenia na terenie całej gminy PsaryZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dni Kultury Ekologicznej obfitowały w liczne wydarzenia na terenie całej gminy PsaryZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary
W tym roku po raz pierwszy w gminie Psary odbyły się Dni Kultury Ekologicznej. Tematyka konkursów, prelekcji, wydarzeń i spotkań dotyczyła szeroko rozumianej ekologii i ochrony środowiska. Nie zabrakło nagród i wyróżnień, a co najważniejsze, w trakcie wszystkich wydarzeń dobrej zabawy, a przy okazji nauki.

Dni Kultury Ekologicznej rozpoczęły się wyłonieniem laureatów konkursu plastycznego na Ekologiczną Pisankę. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Psarach wpłynęło blisko 40 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. W konkursie wyłoniono 9 laureatów: w kategorii przedszkole I miejsce zdobył Antoni Piszczek, II miejsce Łucja Cichoń, a III miejsce Izabela Szczerba. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymali: Alan Ziółkowski, Blanka Muc oraz Zuzanna Płaneta. W kategorii klasy I-III nagrody otrzymali: I miejsce Julia Woldan, II miejsce Zofia Golda i III miejsce Zuzanna Zawalska.

W Ośrodku Kultury w Strzyżowicach odbył się w tym czasie konkurs piosenki "Muzyka lubi eko”, w którym wzięło udział 16 wokalistów w kategorii wiekowej klas IV-VI. Każdy z nich zaprezentował jeden utwór o tematyce ekologicznej. Ocenie podlegały intonacja, dykcja, dobór piosenki do tematu oraz ogólny wyraz artystyczny. Jury przyznało następujące miejsca i wyróżnienia: I miejsce - Paulina Knapik, II miejsce Natalia Jąderko, a III miejsce Karolina Dudziak. Wyróżnieni zostali: Emilia Kuś, Błażej Szczeszek oraz Amelia Bochenek. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział. Nagrody, gratulacje oraz podziękowania dla wszystkich uczestników osobiście wręczył wójt Tomasz Sadłoń.

Zobacz zdjęcia:

Tego samego dnia Szkoła Podstawowa w Dąbiu zaprosiła szóstoklasistów z pozostałych placówek do udziału w VI Gminnym Konkursie Plastyczno-Technicznym z cyklu „Podaruj mi drugie życie” pod hasłem „Guzik z pętelką”. Uczniowie pełni zapału i werwy do tworzenia stanęli przed niecodziennym zadaniem. Materiałem do tworzenia nowych przedmiotów były guziki. Bardzo szybko okazało się, że pomysły posypały się jak z rękawa i drużyny przystąpiły do pracy. Po godzinie oczom jury ukazały się guzikowe przedmioty - torebka, samochód - zabawka, pudełeczka na biżuterię, bransoletka, naszyjnik i drzewko szczęścia. Bezkonkurencyjne okazały się uczennice ze Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach, które stworzyły guzikową biżuterię z pojemnikiem oraz ekologiczne drzewko szczęścia.

12 kwietnia miały miejsce aż trzy spotkania wpisujące się w Dni Kultury Ekologicznej. W Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach uczniowie najmłodszych klas oraz przedszkolaki z Dąbia i Sarnowa mieli okazję zobaczyć spektakl „Jaś i drzewo fasoli”, czyli barwną opowieść o losach ubogiego Jasia i jego mamy. Przedstawienie teatralne nie tylko wzruszało, ale i bawiło widzów, a dodatkowo dostarczyło im bogatej wiedzy dotyczącej dbałości o środowisko i otaczającą nas przyrodę.

Nie przeocz

Po południu natomiast odbyło się spotkanie „Na tropie Wielkanocnego zajączka”, organizowane przez Gminny Żłobek w Psarach. Zabawa rozpoczęła się w Parku Żurawiniec, gdzie przy pięknej wiosennej pogodzie bawiło się ponad 100 rodzin, które odwiedziły cztery stacje ukryte w parku. Na każdej z nich znajdowały się zadania nawiązujące do nauki segregacji śmieci, produktów biodegradowalnych, oszczędzania wody i odnawialnych źródłach energii. Dzięki zajączkowi można było poczuć prawdziwy klimat Świąt Wielkanocnych. Na koniec każdy, kto bacznie szukał i liczył jajka w lesie otrzymał niespodziankę i mógł posilić się pysznym ciastem i lemoniadą. Po uśmiechach dzieci i rodziców można stwierdzić, że zabawa była udana.

Dla miłośników mody Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach przygotowała ekologiczny pokaz w wykonaniu uczniów ze szkoły w Strzyżowicach. Młodzież, projektując wykazała się niezwykłą pomysłowością. Udowodniła, że wystarczy kilka butelek typu PET, parę worków na śmieci, trochę starych i zużytych płyt kompaktowych, by stworzyć piękną kreację. Pokaz tej niecodziennej mody został entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną w psarskiej bibliotece publiczność, która następnie miała okazję uczestniczyć w wykładzie kosmetolog Marzeny Skowron, dotyczącym wyrabiania i stosowania naturalnych kosmetyków oraz przyjaznych dla skóry tkanin.

13 kwietnia odbyły się z kolei warsztaty pszczelarskie dla uczniów, które przygotował i poprowadził Zenon Będkowski. Wójt Tomasz Sadłoń podczas tego spotkania przekazał każdemu pszczelarzowi z gminy Psary, należącemu do Zagłębiowskiego Klubu Pszczelarzy, ul wielkopolski. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Dąbiu wykazywali duże zainteresowanie omawianymi tematami, dotyczącymi życia pszczół. Aktywnie słuchali i zadawali pytania organizatorowi prelekcji.

Finałowym, kończącym Dni Kultury Ekologicznej wydarzeniem, będzie wielkie otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej, które zaplanowane zostało na 22 kwietnia w Dzień Ziemi.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera