Dni wolne od pracy 2018. Jaki dodatek za nie przysługuje?

  Dni wolne od pracy 2018. Jaki dodatek za nie przysługuje?

  Anna Bartosiewicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Dni wolne od pracy 2018. Jaki dodatek za nie przysługuje?

  ©DigitalMarketingAgency/ Pixabay.com

  Dni wolne od pracy to temat, który interesuje każdego pracownika. Typowy etatowiec pracujący od poniedziałku do piątku ma do przepracowania 40 godzin tygodniowo – jest to liczba godzin wynikająca z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin, przy czym większość osób pracujących ma wolne w soboty i niedziele. Dni, które nie wynikają z wymiaru czasu pracy, są dniami wolnymi od pracy.
  Dni wolne od pracy 2018. Jaki dodatek za nie przysługuje?

  ©DigitalMarketingAgency/ Pixabay.com

  Dni ustawowo wolne od pracy wypadają w święta narodowe lub religijne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami (stan na 26 października 2018 r.) w 2018 r. wypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy. Ponadto w drugiej połowie października do Sejmu wpłynął projekt ustawy wprowadzającej jednorazowo dzień wolny 12 listopada z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Oprócz dni ustawowo wolnych od pracy osoby pracujące nie muszą pełnić swoich obowiązków w niedziele lub w inne, uprzednio ustalone dni. Przeważnie mamy wolne weekendy.

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty>>> lub pobierz aplikację Gratki

  Dni wolne od pracy wypadają:

  • w niedziele i święta lub dni udzielone w zamian za przepracowane niedziele i święta,
  • w dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (w każdy dowolny dzień oprócz niedziel i świąt)
  • w dni rekompensujące pracownikowi przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy ponad 8 godzin (te dni występują wyłącznie w przypadku równoważnego czasu pracy, kiedy w wybrane dni lub tygodnie stosuje się wydłużony czas pracy kosztem skróconego czasu pracy w inne)  Ile wynosi dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych?


  Jeżeli dana osoba pracuje osiem godzin dziennie, w pełnym wymiarze godzin, każda dodatkowa, przepracowana przez nią godzina jest uważana za nadliczbową. Za pracę w godzinach nadliczbowych w dzień roboczy przysługuje dodatek do wynagrodzenia albo czas wolny od pracy. Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych wynosi 50 % wynagrodzenia, a dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy – 100% wynagrodzenia.

  Ile wynosi dodatek za pracę w dzień wolny?


  Kodeks pracy nie mówi wprost, co należy zrobić, jeżeli pracownik, którego obowiązuje przeciętny, pięciotygodniowy tydzień pracy, pełni swoje obowiązki w dzień wolny. W ramach rekompensaty może on dostać inny dzień wolny. Jeżeli jednak jego czas pracy przekroczy limit 40 godzin pracy w okresie rozliczeniowym, wykonywana przez niego praca zostanie potraktowana jako nadliczbowa. Za taką pracę przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia.

  Jeżeli przeciętna, 40-godzinna, tygodniowa norma czasu pracy nie zostanie przekroczona nawet w przypadku nieudzielenia dnia wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych w dzień wolny, za pracę w ten dzień pracownikowi przysługuje normalne wynagrodzenie, bez dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

  Kiedy trzeba pracować w niedzielę?


  Zasadniczo niedziela jest dniem wolnym od pracy. Od tej reguły występują jednak liczne wyjątki. W niedziele do pracy idą:
  • osoby prowadzące akcje ratownicze w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii
  • osoby pracujące w ruchu ciągłym
  • osoby pracujące w systemie zmianowym
  • osoby pracujące przy niezbędnych remontach
  • pracownicy transportu i komunikacji
  • osoby wykonujące swoje zadania w straży pożarnej lub w zakładowych służbach ratowniczych
  • osoby pracujące przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób
  • osoby pracujące w rolnictwie i hodowli
  • pracownicy wykonujący prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności
  • pracownicy zakładów świadczących usługi dla ludności
  • osoby pracujące w gastronomii
  • pracownicy zakładów hotelowych
  • pracownicy jednostek gospodarki komunalnej
  • pracownicy szpitali i placówek służby zdrowia, w których trzeba zapewnić korzystającym z pomocy osobom całodobową opiekę
  • pracownicy pomocy społecznej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych, które zapewniają całodobową opiekę
  • osoby zatrudnione w zakładach kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku
  • osoby świadczące pracę wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta
  • osoby świadczące usługi z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej


  Ile wolnych niedziel przysługuje w miesiącu?


  Kodeks pracy gwarantuje co najmniej jedną wolną niedzielę co 4 tygodnie wszystkim osobom pracującym w niedziele. Nie dotyczy to osób objętych system tzw. weekendowego czasu pracy. W ich przypadku praca w niedziele ma charakter regularny.

  Kiedy można wziąć wolne za pracę w niedzielę?


  Zasady pracy w niedzielę i święta reguluje Kodeks pracy. Szczegóły na ten temat zawierają art. 15111 i art. 15112. Przepisy są jednakowe dla wszystkich, bez względu na okoliczności pracy. Obejmują m.in.:
  • pracę z powodu akcji ratowniczej
  • pracę w powodu potrzeb pracodawcy
  • pracę wynikającą z konieczności usunięcia awarii


  Zgodnie z polskim prawem pracownikowi, który pracuje w niedzielę, przysługuje dzień wolny w tygodniu poprzedzającym tę niedzielę lub następującym po niej. Pracodawca powinien zagwarantować mu dzień wolny od pracy w ciągu 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po danej niedzieli. Jeżeli nie ma możliwości, aby pracownik dostał w tym czasie wolne, ma on prawo do dnia wolnego od pracy za niedzielę przed upływem okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

  Ważne


  Jeżeli dana osoba pracowała w niedzielę, a pracodawca nie może dać jej wolnego za ten dzień do końca okresu rozliczeniowego, za każdą godzinę pracy w niedzielę przysługuje dodatek w wysokości 100 % wynagrodzenia.

  Kiedy można wziąć wolne za pracę w święto?


  Jeżeli pracownik wykonuje pracę w święto, również przysługuje mu wolne za ten dzień. Jednak w tym przypadku nie musi on brać dnia wolnego w ciągu 6 dni poprzedzających dzień świąteczny lub następujących po takim dniu. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi dzień wolny w inny dzień wypadający w okresie rozliczeniowym. Jeżeli nie jest to możliwe, pracownik dostaje podwójną stawkę godzinową za pracę w święto – obowiązuje wówczas dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy.

  Ważne


  Jeżeli pracownik nie ma możliwości wzięcia wolnego za pracę w święto do końca okresu rozliczeniowego, przysługuje mu dodatek do wynagrodzenia stanowiący 100% jego wartości za każdą godzinę pracy w święto.

  Dzień wolny za pracę w święto ma zrekompensować pracownikowi pracę do 8 godzin. Jeżeli dana osoba pracowała w święto dłużej niż 8 godzin, każda dodatkowa godzina pracy powinna zostać zrekompensowana jako praca w godzinach nadliczbowych – w postaci dodatku do wynagrodzenia lub dodatkowego wolnego.

  Ile wynosi dodatek za pracę nadliczbową w niedzielę lub święto?


  Zarówno w przypadku pracy w niedzielę, jak i w przypadku pracy w święto, za każdą godzinę nadliczbową przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.

  Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty>>> lub pobierz aplikację Gratki

  Dni ustawowo wolne od pracy w 2018 roku


  1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
  6 stycznia (sobota) – Święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  1 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc
  2 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny
  1 maja (wtorek) – Święto Pracy
  3 maja (czwartek) – Święto Konstytucji 3 Maja
  20 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  31 maja (czwartek) – Boże Ciało
  15 sierpnia (środa) – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  1 listopada (czwartek) – Wszystkich Świętych
  11 listopada (niedziela) – Narodowe Święto Niepodległości
  12 listopada (poniedziałek)? – jednorazowy dzień wolny z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
  25 grudnia (wtorek) – Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
  26 grudnia (środa) – Boże Narodzenie (drugi dzień)

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  praca w święta

  Jaca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dzień dobry.
  Pracuje w tzw systemie czterobrygadowym, 7 dni pierwsza zmiana, 3 dni wolne 7 dni 3 zmiana 3 wolne , 3 zmiana - 7dni, 3 dni wolne z tym że na 1 i 3 zmianie niedziela 12h. w miesiącu...rozwiń całość

  Dzień dobry.
  Pracuje w tzw systemie czterobrygadowym, 7 dni pierwsza zmiana, 3 dni wolne 7 dni 3 zmiana 3 wolne , 3 zmiana - 7dni, 3 dni wolne z tym że na 1 i 3 zmianie niedziela 12h. w miesiącu wypada od 176 - 196h. Okres rozliczeniowy 4 tygodnie, (czyli 13 okresów rozliczeniowych). Na pasku nie mam żadnych nadgodzin - tylko "wyrównanie płacy zasadniczej" która w przeliczeniu na nadgodziny za 4h w niedziele oraz przekroczenie czasu pracy od nominału (ok168h) nigdy nie koresponduje.
  i teraz pytania:
  1. Czy na pasku powinienem mieć wyszczególnione nadgodziny wynikające z przekroczenia normowego czasu pracy?
  2. dodatkowo w święta często zatrzymywana jest produkcja i wtedy każą nam wypełniać wnioski urlopowe, w większość świąt jednak pracujemy i również na pasku nie ma nadgodzin za prace w święta.
  3. w normalnym systemie za święto wypadające w dzień wolny przysługuje odbiór, my również nie możemy tego zrealizować, czy tak powinno być?
  Bardzo proszę o odpowiedz bo sytuacja ma miejsce już kilkanaście lat a odpowiedz kierownictwa jest zawsze wymijającezwiń

  E-publikacje

  Nr 1/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 1/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 2/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 2/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 3/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 3/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 4/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Nr 4/2017 Biuletyn Rynek Pracy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej