Do Cieszyna przyjechało kilkuset obcokrajowców, rusza Letnia...

  Do Cieszyna przyjechało kilkuset obcokrajowców, rusza Letnia szkoła języka, kultury i literatury polskiej

  AJD

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obcokrajowcy z całego świata przyjechali do Cieszyna

  Obcokrajowcy z całego świata przyjechali do Cieszyna ©Szkoła Języka Polskiego UŚ

  W Cieszynie po raz kolejny odbędzie się Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Uniwersytet Śląski. Kursy odbywają się nieprzerwanie od prawie 30 lat, a z roku na rok uczestniczy w nich coraz liczniejsza grupa osób zainteresowanych poznawaniem tajników języka polskiego, pięknem polskiej kultury, bogactwem literatury i historią naszego kraju.
  Obcokrajowcy z całego świata przyjechali do Cieszyna

  Obcokrajowcy z całego świata przyjechali do Cieszyna ©Szkoła Języka Polskiego UŚ

  Uroczysta inauguracja letniej szkoły odbędzie się 1 sierpnia br. o godz. 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, władz miasta Cieszyna i województwa śląskiego, reprezentanci organizacji kulturowych, instytucji pożytku publicznego, służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Andrzej Noras, prorektor ds. badań naukowych Uniwersytetu Śląskiego.

  W tegorocznym kursie uczestniczyć będzie prawie 250 osób z blisko 30 krajów świata, wśród których znajdą się stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Senatu RP oraz studenci uczelni partnerskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (wymienić warto ponad 40-osobową grupę studentów z Chin z Beijing University of Technology w Pekinie oraz Southwest University w Chongqing).

  - Codziennie przez cały miesiąc uczestnicy letniej szkoły będą uczyć się języka polskiego na porannych zajęciach lektoratowych, które nastawione są przede wszystkim na kształcenie ich umiejętności komunikacyjnych. Cztery tygodnie zanurzenia w środowisku polskojęzycznym sprawiają bowiem, że studenci – nawet ci z grup początkujących – bardzo szybko w naturalny sposób przyswajają sobie podstawową wiedzę o naszym języku - tłumaczą organizatorzy letniej szkoły.

  By utrwalić ten proces, obcokrajowcom zaproponowane zostaną popołudniowe wykłady, konwersatoria i seminaria z zakresu historii, literatury, sztuki, kultury, przemian społecznych i gospodarczych, sytuacji politycznej w Polsce oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. Wieczorem – już w mniej oficjalnej atmosferze – zorganizowane zostaną gry i zabawy językowe, spotkania poetyckie, pokazy, koncerty, biesiada śląska, spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne dziedziny wiedzy.

  W weekendy studenci będą mieli możliwość udać się na wyjazdy edukacyjne, dzięki którym lepiej poznają region i specyfikę życia w Polsce. W tym roku będą to m.in. wycieczki szlakiem Beskidu Śląskiego, wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, w siedzibie polskich królów na Wawelu, a także warsztaty wokalno-taneczne w gościnnych murach siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

  Dwoma sztandarowymi imprezami towarzyszącymi letniej szkole są Sprawdzian z polskiego (15 sierpnia 2018, godz. 10.30, Centrum Konferencyjne UŚ) oraz Wieczór Narodów (15 sierpnia 2018, godz. 14.30, Rynek w Cieszynie). Cudzoziemcy uczestniczący w letniej szkole, a także goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych zmierzą się z tekstem dyktanda napisanym przez prof. Jolantę Tambor, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dra Marcina Maciołka z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ oraz dr Małgorzatę Smereczniak z SJiKP. Laureat pierwszego miejsca otrzyma atrakcyjną nagrodę – bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole w Cieszynie, zaś wszyscy uczestnicy – książki, słowniki i pomoce dydaktyczne sponsorowane przez czołowe polskie wydawnictwa.

  W czasie Wieczoru Narodów studenci zaprezentują zgromadzonej na cieszyńskim Rynku publiczności swe kraje – każdy z nich zrobi to na swój sposób, nie zabraknie śpiewów, tańców, pokazów strojów, nauki podstawowych zwrotów, konkursów i degustacji różnorodnych kuchni z całego świata. To międzynarodowe popołudnie rozpocznie przemarsz z flagami – 15 sierpnia Cieszyn stanie się najbardziej wielokulturowym miastem na Śląsku.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim