Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Katowic przyjeżdżają chorzy na trzustkę z całego kraju. Powstało Centrum Leczenia Chorób Trzustki

Agata Pustułka
Centrum Leczenia Trzustki w Katowicach szybko zyskuje renomę.
Centrum Leczenia Trzustki w Katowicach szybko zyskuje renomę. Anna Ginał/Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K Gibińskiego SUM w Katowicach
Centrum Leczenia Chorób Trzustki powstało w Katowicach, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Oddział jest wyremontowany.

Nie ma nic lepszego niż połączenie umiejętności wybitnego chirurga prof. Pawła Lampe z wyremontowanym za 5 milionów złotych oddziałem, który wkrótce powinien się stać jednym z dwóch w Polsce (obok Gdańska) Centrum Leczenia Chorób Trzustki. O takie rozwiązanie od dawna apelują specjaliści.

Wczoraj w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (dawniej CSK) w Katowicach pacjenci przeszli z wieku XX do... XXII, bo właśnie tak nowocześnie wygląda odnowiony oddział chirurgii przewodu pokarmowego, którym od lat kieruje prof. Lampe.

- Aż żal wychodzić ze szpitala - żartował pan Franciszek Salowicz, 0który właśnie po operacji opuszczał oddział, ale jeszcze przedtem „zwiedził” nowe pomieszczenia. Na ścianie wisi informacja, że aż milion złotych na remont przeznaczył PZU. To spore wsparcie, ale i efekt imponujący.

Oprócz numerów sal przy każdej jest jej symbol (serce, kwadrat, trójkąt), by pacjenci nie musieli zapamiętywać ciągu cyfr. W łazienkach zainstalowano specjalne uchwyty, którymi łatwo zaalarmować pielęgniarki, gdy chory np. podczas toalety poczuje się źle. Udogodnieniem jest też system komunikacyjny, dzięki któremu chory może zgłosić się do punktu pielęgniarskiego poprzez naciśnięcie jednego z przycisków i porozmawiać.

Nie bez powodu jako pierwszy w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym „remontową rewolucję” rozpoczęto od oddziału prof. Lampe.

To tu zjeżdżają pacjenci z całej Polski chorzy na trzustkę, gdyż profesor Lampe, jak sam mówi o sobie, jest jednym z nielicznych „wariatów”, czyli specjalistów, którzy podejmują się walki ze schorzeniami trzustki. A walka to niełatwa i zbyt często kończy się śmiercią, bo 90 proc. chorych nie przeżywa 5 lat.
- Rocznie na raka trzustki zapada 7 tysięcy Polaków. 20 proc. kwalifikuje się do leczenia, gdyż reszta trafia do lekarza zbyt późno - wyjaśnia prof. Lampe. - Symptomy pogorszenia pracy trzustki rozwijają się niepostrzeżenie, a dolegliwości wydają się pacjentowi banalne: niestrawność, biegunka, spadek wagi.

Dlatego by skuteczniej pomóc chorym prof. Lampe, chce utworzyć w szpitalu, wykorzystując bazę jaką jest oddział - specjalistyczne Centrum Leczenia Chorób Trzustki. - Dwa, nazwijmy to, elitarne, centra w Polsce, wystarczą, by pomóc pacjentom. Wielkim problemem są jednak skrajnie niskie wyceny świadczeń przez NFZ.

Jak wyjaśnia dyrektor UCK Dariusz Jorg powstanie Centrum to wielki krok dla szpitala, który musi w pełni wykorzystać swój wielki, zaniedbywany przez lata, potencjał.

- Proszę wybaczyć sformułowanie, ale prof. Lampe jest naszą gwiazdą, nadzieją dla wielu chorych. Wiemy jakie są potrzeby pacjentów i dlatego odnowienie szpitala rozpoczęliśmy od tego właśnie oddziału. Tam chorzy muszą mieć komfortowe warunki. Jest to miejsce newralgiczne nie tylko dla regionu, ale też dla kraju - powiedział dyrektor Jorg i dodał: - Przed nami kolejne inwestycje. W październiku uruchomiony nową stołówkę na ponad 200 miejsc, nową aptekę. Wkrótce przeobrażenie przejdzie oddział neurochirurgii.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!