Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca miesiąca trwa głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego Bielska-Białej

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wnętrze bielskiego Ratusza.
Wnętrze bielskiego Ratusza. JAK
Do końca miesiąca bielszczanie mogą głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na 2023 rok. Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i papierowej. Na sfinansowanie inwestycji przewidziano 8 mln złotych.

W Bielsku-Białej trwa głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego

Do 31 maja potrwa głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na 2023 rok. W obecnej edycji zlikwidowano podział na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe.

Jak poinformował bielski magistrat, na stronie internetowej budżetu obywatelskiego widoczne są tylko te projekty, które pozytywnie przeszły wszystkie etapy weryfikacji. W sumie jest ich trzynaście.

Wśród nich są propozycje umieszczenia dodatkowych kamer monitoringu, budowy infrastruktury rekreacyjno-sportowej – kortów i boisk wielofunkcyjnych, remontów dojść do jednej ze szkół podstawowych, doposażenia placów zabaw i sal dydaktycznych, poprawy wizerunku dzielnic poprzez remonty dróg, chodników i skwerów, zakupu sprzętu dla strażaków z OSP, czy zapewnienia bielskim seniorom oraz niepełnosprawnym nieodpłatnej pomocy w drobnych naprawach domowych.

Wszystkie projekty zostały zgłoszone między 21 marca a 21 kwietnia ubiegłego roku.

Z projektami można zapoznać się – TUTAJ.

Jak zdecydowali bielscy radni, do rozdysponowania jest 8 mln zł.

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej i papierowej. Z wykorzystaniem jednego numeru telefonu komórkowego może zagłosować na jeden projekt tylko jeden mieszkaniec Bielska-Białej. Tradycyjne oddanie głosu jest możliwe w Biurze Obsługi Interesanta przy placu Ratuszowym oraz w Centrum Organizacji Pozarządowych przy placu Opatrzności Bożej 18.

W przypadku głosowania osób, które do ostatniego dnia głosowania nie ukończyły 16. roku życia, należy zaznaczyć, że głosowanie odbywa się przy wsparciu rodzica lub opiekuna prawnego.

Magistrat podał, że wyniki zostaną ogłoszone do 21 czerwca. Realizacja zwycięskich projektów nastąpi w 2024 roku.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze. Miastem, które jako jedno z pierwszych w Polsce wprowadziło budżet obywatelski jest Sopot. Było to w 2011 roku.

W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. Dotąd z pieniędzy na niego przeznaczonych wybudowano m.in. wiele chodników, parkingów, placów zabaw, ogródków, miejsc dla seniorów, jak również wspierano ochotnicze straże pożarne.

Głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego Bielska-Białej na 2023 rok

Głosowanie elektroniczne

  • Osoby głosujące online klikają w zakładkę "GŁOSOWANIE" lub w przycisk z napisem "ZAGŁOSUJ NA PROJEKT" widoczny na głównej stronie Budżetu Obywatelskiego, co spowoduje automatyczne przekierowanie do listy projektów dopuszczonych do głosowania.

    W celu zagłosowania na wybrany projekt, należy kliknąć w przycisk "WYBIERZ". Spowoduje to przeniesienie wybranego projektu do otwierającego się w tym momencie okienka „Wybrany projekt” (UWAGA: w przypadku pomyłki możliwe jest wykasowanie wyboru za pomocą krzyżyka znajdującego się obok tytułu wybranego projektu i dokonanie poprawnego wyboru). Następnym krokiem jest kliknięcie w przycisk "Przejdź do głosowania" i uzupełnienie wymaganych danych.

    Do głosowania online wskazane jest przygotować telefon oraz podać imię i nazwisko, adres zamieszkania i datę urodzenia.

Głosowanie tradycyjne

  • Odbywa się wyłącznie w "Punktach głosowania" wyznaczonych w zarządzeniu Prezydenta Miasta z wykorzystaniem papierowego formularza, czyli "Karty do głosowania". Karty do głosowania będą dostępne wyłącznie w Punktach głosowania w dniach i godzinach ich funkcjonowania. Karty do głosowania wydają pracownicy obsługujący Punkty głosowania po uprzednim okazaniu przez uprawnionego mieszkańca dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Wyznaczone zostały następujące punkty:

Biuro Obsługi Interesanta (Wydział ON), pl. Ratuszowy 6,

  • poniedziałek - środa: w godz. od 7:30 do 15:30,
  • czwartek: w godz. od 7:30 do 18:00,
  • piątek: w godz. od 7:30 do 13:00,

Centrum Organizacji Pozarządowych (Wydział SOP), pl. Opatrzności Bożej 18

  • poniedziałek - środa: w godz. od 8:00 do 16:00,
  • czwartek: w godz. od 8:00 do 18:00,
  • piątek: w godz. od 8:00 do 15:00.

UWAGA: Punkty głosowania będą czynne w dni robocze od 15 do 31 maja 2023 roku włącznie. Punkty głosowania nie będą czynne w soboty i w niedziele.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera