Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szkół średnich w Rudzie Śląskiej, w Rybniku oraz w Radlinie po przerwie wracają klasy górnicze. PGG daje stypendia i gwarancje pracy

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Polska Grupa Górnicza, największa górnicza spółka w Europie, znów potrzebuje kadr. I zamierza je sobie wyszkolić! Po latach przerwy w trzech szkołach średnich na terenie Śląska wracają klasy górnicze. Mowa o szkołach w Rudzie Śląskiej, Rybniku i Radlinie.

Powrót klas górniczych do trzech regionalnych szkół średnich odbywa się w ramach programu "Dobry Start z PGG". To oznacza, że dla uczniów, którzy zdecydują się na kształcenie w tym kierunku przewidziano benefity. Uczniowie na kierunku technik górnictwa podziemnego oraz górnik eksploatacji podziemnej otrzymają miesięczne stypendia, nagrody finansowe za dobre oceny, mają też gwarancję pracy. PGG S.A. wspiera także finansowo naukę uczniów w klasach technicznych i branżowych na innych kierunkach przydatnych w górnictwie.

- W związku z tym, że od 2 lat nie uruchomiła się żadna nowa górnicza klasa o kwalifikacjach technik górnictwa podziemnego, podjęliśmy działania, żeby taki kierunek otworzyć, z tego względu, że za kilka lat może zabraknąć ludzi do pracy, w szczególności chodzi o pracowników dozoru ruchu górniczego. Bo o ile mechaników czy elektryków, możemy pozyskać także z innych szkół, niekoniecznie z tych, z którymi współpracujemy, to górników już nie, bo kształci się ich coraz mniej – tłumaczy dyrektor Departamentu Wsparcia HR PGG S.A. Andrzej Sączek.

Nauczanie na kierunkach górniczych w trzech szkołach ruszy od września tego roku. Zgodnie z porozumieniem zawartym z władzami Rudy Śląskiej i Rybnika kierunek technik górnictwa podziemnego ma wystartować w Zespole Szkół nr 3 w Rudzie Śląskiej oraz w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. W tej drugiej szkole na kierunkach górniczych kształciło się tam przez dekady. W latach największego prosperity na jedno miejsce w klasach górniczych kandydowało tam 6-7 uczniów.

Z kolei powiat wodzisławski uruchamia kierunek górnik eksploatacji podziemnej w Szkole Branżowej w Radlinie. Do klas górniczych ma uczęszczać około 60 młodych osób, które mają otrzymywać 400 złotych stypendium, 1500 złotych nagrody rocznej za dobre wyniki i dodatkowo 5 tysięcy złotych za ukończenie szkoły. Oczywiście mają też gwarancję zatrudnienia.

- Trzeba pamiętać, że górnictwo to poligon nowych technologii, zaawansowanych maszyn i urządzeń o potężnej mocy, uruchamianych energią pneumatyczną i hydrauliczną, z zastosowaniem zaawansowanej automatyzacji. Gdy uczeń się z nimi zapozna to doświadczenie ma ogromne, które będzie procentowało na każdym stanowisku – wyjaśnia dyrektor Andrzej Sączek.
Program "Dobry Start z PGG" spółka realizuje na podstawie zawartych porozumień z władzami śląskich gmin i powiatów już od kilku lat. Obecnie PGG S.A. współpracuje z 11 szkołami średnimi i wspiera przeszło pół tysiąca uczniów w zawodach takich jak np. technik elektryk, technik mechanik, ślusarz oraz elektryk. W stosunku do poprzednich lat, w tym roku, stypendia i benefity gwarantowane przez PGG S.A., są wyższe.

W przypadku kierunków w zawodach przydatnych w górnictwie, takich jak na przykład mechanik czy elektryk, uczniowie od września otrzymają 300 złotych miesięcznie, 1200 złotych rocznie za dobre oceny oraz 5 tysięcy złotych za ukończenie szkoły i podjęcie pracy w oddziałach PGG S.A.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera