Dobierz dla siebie najwygodniejsze otwieranie okien dachowych

Materiał partnera
Sposób otwierania okien dachowych to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim wygody i bezpieczeństwa. A także możliwości aranżacyjnych w pomieszczeniu.

Sposób otwierania i zamykania okien to jeden z czynników, którym różnią się okna linii Standard, Standard Plus i Premium VELUX. Dzięki zróżnicowaniu tej funkcjonalności, okna dachowe z najnowszej oferty VELUX z łatwością dostosowuje się do osobistych wymagań mieszkańców poszczególnych pomieszczeń poddasza.

Górne otwieranie okien dachowych – wygoda i bezpieczeństwo
Przepisy stanowią, że dolne krawędzie okien powinny znajdować się na wysokości ok. 90 cm. Jest to możliwe gdy pozwala na to wysokość ścianki kolankowej. W takiej sytuacji najwygodniejszą obsługę okien zapewni system górnego otwierania. Uchwytu umieszczonego na górnej krawędzi skrzydła łatwo jest dosięgnąć bez konieczności schylania się. Pod oknem można też postawić kanapę, biurko, czy komodę, bo meble nie będą stanowiły przeszkody w otwieraniu go.

Kolejną zaletą systemu górnego otwierania okien dachowych jest zachowanie bezpieczeństwa mieszkańców – szczególnie najmłodszych. Maluchy nie będą w stanie samodzielnie otworzyć okna, co pozwoli rodzicom na spokojny sen.

Warte polecenia są okna dachowe Nowej Generacji VELUX:

  • okno dachowe GZL z linii Standard: górne otwieranie, system zintegrowanej wentylacji, filtr zatrzymujący kurz i owady, a także funkcja obrotu o 180 st. Na każdym etapie użytkowania okno wyposażyć można w sterowanie elektryczne. Zachęcająca jest też cena – już od 863 zł.
  • GLL z oferty Standard Plus: górne otwieranie, system zintegrowanej wentylacji, filtr zatrzymujący kurz i owady, a także funkcja obrotu o 180 st. Na każdym etapie użytkowania okno wyposażyć można w sterowanie elektryczne, konstrukcja ThermoTechnologyTM dająca bardzo wysoką izolacyjność, dodatkowa uszczelka, zwiększająca właściwości izolacyjne. Okna wyposażono także w szybę bezpieczną, a cena jest tylko nieco wyższa niż GLZ.
  • GLU drewniano-poliuretanowe okno z górnym otwieraniem, doskonale sprawdzi się szczególnie w kuchni i łazience ze względu na swoją całkowitą odporność na wilgoć. Cena? Już od 1235 zł. Można w nim również domontować klamkę na dole.

Dolne otwieranie
Nie zawsze jednak konstrukcja poddasza pozwala na zastosowanie okna z górnym systemem otwierania. Dzieje się tak np. wówczas, gdy ścianka kolankowa ma wysokość 150 cm. Wówczas najwygodniejszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wybór okna z dolnym systemem otwierania. Ocynkowana klamka zamocowana jest pośrodku dolnej ramy skrzydła. Takie otwieranie również jest wygodne i bynajmniej nie wymaga od nas wyciągania się na palcach. Wystarczy normalnie wyciągnąć rękę. Jednak zmniejsza nam to swobodę aranżacyjną, bo żeby mieć swobodny dostęp do okna i możliwość jego otwierania, nie należy pod nim ustawiać mebli.

Jakie okna z systemem dolnego otwierania możemy polecić? Choćby poniższe:

  • nowe okna GZL B z linii Standard VELUX, dostępne już od 1060 zł. Ich zalety to m.in. nowoczesny design i łatwy w czyszczeniu filtr powietrza.
  • okna dachowe GLL B z oferty Standard Plus dodatkowo wyposażone są w szybę bezpieczną oraz wykonane w

innowacyjnej konstrukcji ThermoTechnologyTM z dodatkową uszczelką, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Przed zakupem okien warto starannie przemyśleć optymalny sposób otwierania, bo to on w dużej mierze zaważy na zadowoleniu z funkcjonalności. I to przez długie lat.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Materiał oryginalny: Dobierz dla siebie najwygodniejsze otwieranie okien dachowych - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie