18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrobyt na skandynawskim poziomie osiągniemy w Śląskiem za 30, a może dopiero za 50 lat

Sławomir Cichy
123RF
Pieniędzy, pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy! - tego typu życzenia podczas uroczystości rodzinnych nie należą do rzadkości. Ciągle jeszcze uważamy, że co prawda szczęścia nie dają, ale bez nich trudno realizować marzenia. Potwierdzają to najnowsze wyniki ankiet przeprowadzonych przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych na przełomie lutego i marca. Wynika z nich, że aż 83 proc. z nas chciałoby zmienić swoje życie na lepsze. Kłopot w tym, że na przeszkodzie w realizacji marzeń, a więc i szczęścia dla ponad 40 proc. badanych jest - tu zaskoczenia nie ma - brak środków finansowych.

- Może zabrzmi to nieco przewrotnie, ale dopóki główną barierą, która powstrzymuje nas od zmiany naszego życia na lepsze, są finanse, to wszystko jest możliwe. Wskaźniki gospodarcze nie są tak złe, jak zapowiadała propaganda kryzysu, a nasza indywidualna kreatywność zawodowa i finansowa mimo wszystko także ewoluuje w dobrym kierunku - uważa dr Tomasz Frąckowiak, psycholog specjalizujący się w teorii i pomiarze jakości życia.

Firma Randstad, zajmująca się m.in. rekrutacją pracowników, ogłosiła właśnie, w których branżach praca jest najbardziej pożądana. Jednym z pytań było podanie najważniejszego powodu, dla którego zmienia się pracę. Aż 68 proc. respondentów przyznało, że zbyt niskie zarobki są powodem poszukiwania nowego pracodawcy. Postawa ta dotyczy zasadniczo wszystkich odpowiadających - jest niezależna od wieku i wykształcenia. Nieco częściej wskazywali ten czynnik mężczyźni oraz pracownicy produkcyjni, a także pracownicy instytucji pozarządowych.

Pytania zadano grupie 7 tys. Polaków, a więc można powiedzieć, że to nie tylko reprezentatywna liczba, ale wręcz ponadprzeciętna w tego typu badaniu.

Profesor Marek Szczepański, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, uważa, że jeszcze długo nasze marzenia będą opierały się na podstawach materialnych.

- Od Skandynawów, dla których najważniejszymi wartościami są miłość, szczęście i samorealizacja, dzielą nas jeszcze lata świetlne - mówi prof. Szczepański. - Oni uznawani są bowiem za społeczeństwo termi-nalnie postmaterialne, czyli trwale mają za sobą materialne spojrzenie na świat. My, choć zrobiliśmy w ciągu ostatnich dwudziestu lat ogromny skok cywilizacyjny - o czym świadczą choćby wyniki badań prof. Janusza Czapińskiego w ramach długoterminowego badania warunków i jakości życia Polaków pod nazwą "Diagnoza Społeczna" - to startowaliśmy z bardzo niskiego pułapu. Pokolenie to za mało, by zmienić sposób myślenia o pieniądzach. Nadal traktujemy je jak cel, a nie środek do realizacji marzeń - zaznacza i dodaje, że granicznym punktem, od którego sprawy materialne przestają mieć znaczenie, jest PKB brutto na jednego mieszkańca na poziomie 20-22 tys. dolarów.

GUS podaje, że w województwie śląskim to kwota na poziomie 40 tys. zł, a więc nieco ponad 13 tys. dolarów. Wg Eurostatu, a więc europejskiego urzędu statystycznego, poziom dobrobytu, czyli stan, w którym nie będziemy myśleć o pieniądzach jako celu, osiągniemy w optymistycznej wersji za ok. 30 lat. A w wersji pesymistycznej za... pół wieku.

Mimo tych przygnębiających prognoz, zdaniem psychologa dr. Tomasza Frąckowiaka obraz, który wyłania się z opracowania Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych, jest pozytywny.

- Ponad 40 proc. z nas jest zadowolonych ze swojego życia, a ponad połowa spodziewa się, że jakość ich życia pozostanie niezmienna lub w 2013 r. się polepszy.

Nasi najbogatsi

Najbogatszą kobietą w naszym regionie jest Teresa Mokrysz z Ustronia. Wraz z mężem Kazimierzem stworzyła kawowe imperium warte pół miliarda złotych. W tym roku Mokryszowie uplasowali się na 40. miejscu listy 100 najbogatszych Polaków miesięcznika "Forbes".

Najwyżej, bo na 10. miejscu "Forbesa", znalazł się Tomasz Domogała z rodziną. Jest właścicielem Famuru, producenta m.in. maszyn i urządzeń górniczych. Na początku 2013 roku firma była wyceniana na 2,2 mld złotych. Osobisty majątek Domogały "Forbes" ocenia na 1,8 mld złotych.

Bogactwo. Każdy widzi je inaczej

Diogenes twierdził: "Człowiek bogaty to ten, który zarabia dwie drachmy dziennie, a wydaje jedną. Biedny jest ten, kto zarabia pięć drachm, a wydaje sześć".

Banki w Polsce na własne potrzeby stworzyły obraz klienta zamożnego, który może liczyć na specjalne przywileje. Choćby osobistego doradcę. Najczęściej to osoba, której miesięczne wpływy na konto wynoszą min. 5 tys. złotych lub zgromadziła oszczędności nie mniejsze niż 100 tys. zł.

Mianem bogaczy w naszym kraju, przynajmniej w myśl przywilejów bankowych, można określić ok. miliona osób. Tyle bowiem wydano złotych kart z limitem 100 lub 50 tysięcy złotych.

W województwie śląskim mamy trochę ponad 1600 milionerów. Tych oficjalnych wyliczonych na podstawie zeznań podatkowych. Najwięcej mieszka ich w Katowicach, bo 185. Na drugim miejscu jest Częstochowa ze 163 milionerami, a dalej Bielsko-Biała (145) i Gliwice (96). Kolejne miejsca okupują: Tychy (72), Rybnik (68). Do pięćdziesięciu milionerów dobijają: Będzin, Chorzów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Mikołów, Pszczyna, Tarnowskie Góry, Zabrze i mały... Kłobuck.

Na świecie za bogatą uznaje się osobę, której aktywa to minimum milion dolarów, czyli ponad 3 mln złotych. Żeby zostać uznanym za superbogacza, trzeba mieć przynajmniej 30 mln dolarów.

Światowi bogacze z kolei uważają, że aby "znaleźć się w ich klubie", trzeba mieć do dyspozycji co najmniej 7,5 mln dolarów, czyli ponad 20 mln złotych.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera