Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dochód z hektara przeliczeniowego. Za wysoki - mówią rolnicy. Jak oblicza go GUS?

opr. ES
pixabay.com
Dochód z hektara przeliczeniowego nie jest adekwatny do rzeczywistej sytuacji w gospodarstwie, wskazała Krajowa Rada Izb Rolniczych. Jak oblicza go Główny Urząd Statystyczny?

Według Głównego Urzędu Statystycznego, w ciągu dwóch lat wskaźnik wyraźnie podskoczył.

"Tak wysoki wskaźnik dochodu z hektara przeliczeniowego odbiera możliwość uzyskania wsparcia z pomocy społecznej, stypendium socjalnego dla studentów, świadczenia z programu 500+ na pierwsze dziecko czy bezpłatnych obiadów w stołówce szkolnej wielu rolnikom", podkreśla zarząd KRIR.

Tutaj przypomnijmy:**Dochód z hektara przeliczeniowego podany we wrześniu 2018. W 2017 kwota sporo urosła**

Na biurko premiera Mateusza Morawieckiego trafiło pismo dotyczące zweryfikowania metodyki wyliczania przez GUS dochodu z hektara przeliczeniowego.

GUS zabrał głos. I wskazał, że chce dyskusji na temat możliwości alternatywnego sposobu wyliczania dochodu.

Jak podkreślił Główny Urząd Statystyczny, metoda liczenia od lat jest niezmienna, zaś dochód elementów, takich jak: produkcja globalna (suma produkcji roślinnej i zwierzęcej, przyrosty zapasów i przyrosty stad), zużycie pośrednie, wartość dodana brutto oraz dotacje - zarówno unijne jak i krajowe. Nie są brane pod uwagę inne dochody gospodarza np. z tytułu emerytur, rent czy choćby 500+.

Wzór na obliczenie średniego dochodu z hektara przeliczeniowego:

Wartość dodana brutto (rolnicza produkcja globalna + uzupełniająca płatność obszarowa – zużycie pośrednie) plus inne przychody związane z produkcją plus dopłaty bezpośrednie minus obciążenia podatkowe i inne zobowiązania finansowe = dochód do dyspozycji brutto.

Wróćmy do ubiegłorocznego dochodu. GUS wskazał, że duży wzrost w indywidualnych gospodarstwach z ha przeliczeniowego spowodowany był wysokim poziomem produkcji globalnej w gospodarstwach. To w konsekwencji przełożyło się m.in. na dochody do dyspozycji brutto.

W ten sposób wyliczona produkcja globalna w 2017 roku - w stosunku do 2016 - wzrosła o 11,9% (w gospodarstwach indywidualnych o 14,1%). Zdecydował o tym głównie wzrost produkcji zwierzęcej o 16,9% (w indywidualnych gospodarstwach o 21,4%), ale nie bez znaczenia był również wzrost produkcji roślinnej - o 6,9% (w indywidualnych gospodarstwach o 7,2%).

Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas

Badaniem dochodowości rolnictwa zajmuje się też (współpracujący z GUS) Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy, wykorzystując w tym celu sieć około 120 tys. gospodarstw.

Źródła: KRIR, GUS

Rozmowa z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Dochód z hektara przeliczeniowego. Za wysoki - mówią rolnicy. Jak oblicza go GUS? - Gazeta Pomorska