Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek 500 plus dla seniorów. W przyszłym roku zmienią się zasady wypłaty tego świadczenia. Wzrośnie próg dochodowy do kwoty 2157,80 zł

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zmienią się zasady wypłaty tzw. 500 plus dla seniorów, czyli świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wzrośnie próg dochodowy uprawniający do tego dodatku.
Zmienią się zasady wypłaty tzw. 500 plus dla seniorów, czyli świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wzrośnie próg dochodowy uprawniający do tego dodatku. Fot. Piotr Smolinski
W 2023 r. zmienią się zasady wypłaty tzw. 500 plus dla seniorów, czyli świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wzrośnie próg dochodowy uprawniający do tego dodatku. Od 1 marca 2023 r. wyniesie on 2157,80 zł (obecnie jest to 1896,13 zł). Sprawdź, jak dodatek jest obliczany i jakie trzeba spełnić warunki.

Dodatek 500 plus dla seniora - próg dochodowy

Dodatek 500 plus przysługuje seniorowi w przypadku, gdy otrzymuje on emeryturę lub rentę nie wyższą niż 1896,13 zł. W marcu 2023 r. ten próg dochodowy wzrośnie i wyniesie 2157,80 zł miesięcznie. Zmiana jest podyktowana waloryzacją rent i emerytur. Dodatek 500 plus dla seniora ma pomóc osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji. Spójrzmy szczegółowo, kto według ustawy może otrzymać dodatek.

Dodatek 500 plus dla seniora - jakie warunki trzeba spełnić?


Dodatek przysługuje osobom, które:

 • ukończyły 18 lat;
 • są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona m.in. orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • nie są uprawnione do emerytury, renty;
 • są uprawnione do emerytury lub renty, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 1896,13 zł;
 • mają polskie obywatelstwo, prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce;

Żeby otrzymać 500 plus dla seniora trzeba złożyć wniosek do ZUS (osoby, które już go otrzymywały, ZUS zwaloryzuje świadczenie z urzędu). Do wniosku należy dołączyć:

 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
 • inną dokumentację medyczną przedstawiająca stan zdrowia (wydaną przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku).

Dodatek 500 plus dla seniora - może być niższy niż 500 zł

Osoba, która spełnia warunki ustawowe może otrzymać dodatek nie wyższy niż 500 zł. Dodatek zostanie zmniejszony zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", gdy łączna kwota emerytury i dodatku 500 plus spowoduje przekroczenie progu dochodowego.
- Jeśli pobierasz emeryturę, rentę lub inne świadczenie finansowane ze środków publicznych i łączna kwota brutto tych świadczeń wynosi więcej niż 1396,13 zł, a nie przekracza 1896,13 zł (dotyczy roku 2022 r.), wysokość świadczenia uzupełniającego będzie niższa niż 500 zł. Będzie to różnica między kwotą 1896,13 zł i łączną kwotą przysługujących seniorowi świadczeń – informuje ZUS.

W 2023 r. dodatek 500 plus będzie obliczany na podobnych zasadach (progiem dochodowym będzie kwota 2157,80 zł).

Wniosek do ZUS może złożyć w imieniu seniora jego opiekun (również przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik). Formularz można złożyć w każdej placówce ZUS (przesłać go pocztą tradycyjną, elektroniczną, przekazać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS). Druk wniosku ESUN można pobrać ze strony www.zus.pl, jest on też dostępny w placówkach ZUS. Jeśli senior jest ubezpieczony w KRUS, to tam powinien składać wniosek.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera