Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek metropolitalny dla policjantów. MSWiA odpowiada

Redakcja
ARC
Dodatek metropolitalny dla policjantów jest możliwy? Z odpowiedzi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jaką otrzymał poseł PO Paweł Bańkowski, wynika, że tak. Warunki są dwa: zmiana rozporządzenia MSWiA oraz zabezpieczenie pieniędzy w policyjnym budżecie.

Pod koniec października informowaliśmy o tym, że szef policyjnych związkowców, Rafał Jankowski, zwrócił się do posłów i senatorów z województwa śląskiego z apelem, by zajęli się tematem podwyżek dla policjantów garnizonu śląskiego. Chodzi o tych funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę na terenie Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

PISALIŚMY:
Dodatek metropolitalny dla policjantów? O to zabiegają związkowcy
Dodatek metropolitalny dla policjantów: apel związkowców do parlamentarzystów

Przypomnijmy, że 26 września tego roku rząd przyjął założenia podwyżki zarobków policjantów w 2018 roku. To wiąże się m.in. z większymi pieniędzmi dla policjantów ze stołecznego garnizonu i jest odpowiedzią na wniosek MSWiA. Do tej pory funkcjonariusze ze stolicy otrzymywali ok. 300 złotych dodatku. Teraz mają dostawać ok. 480 złotych. Dodatek metropolitalny miałby być wzorowany właśnie na dodatku stołecznym.

CZYTAJCIE TEŻ:
Metropolitalny dodatek dla policjantów metropolii. Ile zarabiają policjanci?

- Oczekuję od posłów i senatorów, że zaczną robić coś w tym kierunku. Nie tylko, że poprą ten pomysł, ale że pomogą wprowadzić go w życie - podkreślał Rafał Jankowski, przewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów. - Skoro w kraju są dwa takie organizmy miejskie, a mamy już dodatek stołeczny, to dla mnie oczywiste jest to, że powinien być również dodatek metropolitalny - mówił Jankowski.

Sprawą zajął się m.in. poseł Paweł Bańkowski z PO i otrzymał odpowiedź z MSWiA. Resort tłumaczy, że dodatek stołeczny wprowadzono, by częściowo zrekompensować funkcjonariuszom wyższe koszty utrzymania w aglomeracji warszawskiej.

- Sytuacja kadrowa Komendy Stołecznej Policji i jednostek jej podległych, zwłaszcza w ostatnim dziesięcioleciu, wiąże się z dużą fluktuacją w zatrudnieniu. Znacznie wyższe koszty utrzymania oraz trudna sytuacja mieszkaniowa powodują odejścia funkcjonariuszy do innych jednostek. Wprowadzenie tego dodatku (i zakładane jego podwyższenie od dnia 1 maja 2018 roku do około 480 zł) ma na celu poprawę sytuacji w zakresie stabilizacji kadry policjantów w jednostkach podległych Komendantowi Stołecznemu Policji - czytamy w odpowiedzi na interpelację posła Pawła Bańkowskiego. - Komenda Główna Policji poinformowała, że propozycje wprowadzenia regulacji prawnych umożliwiających przyznanie dodatku do uposażenia policjantom pełniącym służbę w jednostkach organizacyjnych Policji garnizonu śląskiego nie były zgłaszane - podkreślono w dokumencie.

Jednocześnie resort wskazuje, że przyznanie funkcjonariuszom garnizonu śląskiego dodatku na podobnych zasadach, jakimi są objęci policjanci garnizonu stołecznego, wymagałoby zmiany rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego.

- Ponadto do wdrożenia powyższego rozwiązania niezbędne byłoby także zabezpieczenie środków finansowych w budżecie policji na nowe dodatki do uposażenia dla policjantów - podkreślają przedstawiciele ministerstwa.

Wiceprzewodniczący zarządu głównego NSZZ Policjantów Kazimierz Barbachowski podkreśla, że oficjalnie związkowcy nie zgłaszali żadnego wniosku w sprawie dodatku metropolitalnego do KGP.

- Żadnego oficjalnego wniosku nie było, ale powstanie metropolii to był dobry moment na rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Co do zmiany rozporządzenia, to nie takie przepisy się zmieniały - komentuje Kazimierz Barbachowski. - Dyskusja dotyczy nie tylko metropolii, ale również Częstochowy czy też Trójmiasta, a także innych rejonów kraju, gdzie policjanci mają sporo obowiązków związanych np. z zabezpieczaniem imprez masowych. Zwróciliśmy uwagę na uzasadnienie podwyższenia dodatku stołecznego i kontrowersje z tym związane. To uzasadnienie MSWiA można w tej chwili odnieść praktycznie do większości policjantów w całym kraju. Są problemy z naborem, a uposażenie początkującego policjanta nie pozwala mu na utrzymanie rodziny - podkreśla związkowiec.

Jego zdaniem wspomniane rozporządzenie MSWiA powinno zostać wzięte pod lupę i warto zastanowić się nad zmianami.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Trudne śląskie słowa i dziwne tradycje bożonarodzeniowe SPRAWDŹ, CZY ZNASZ

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!



[b]Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!