MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy. Śląskie miasta otrzymały pierwsze transze i rozpoczęły wypłaty świadczenia

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ośrodki Pomocy Społecznej rozpoczęły wypłaty dodatku węglowego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ośrodki Pomocy Społecznej rozpoczęły wypłaty dodatku węglowego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Tematem, który niejednemu mieszkańcowi naszego kraju i województwa spędza sen z powiek, są kosmiczne ceny opału i ogrzewania oraz nadchodząca zima, którą niemal wszyscy określają słowem „trudna”. W polskich miastach i gminach trwa przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. Można uzyskać dofinansowanie w wysokości 3 tys. zł. Sprawdzamy, ile wniosków przyjęły Gliwice, Ruda Śląska i Zabrze, a także miejscowości na obrzeżach aglomeracji oraz czy rozpoczęły się już wypłaty świadczeń.

Dodatek węglowy w śląskich miastach – ile wpłynęło wniosków?

Między sąsiadującymi ze sobą miastami jest ogromny rozstrzał w ilości wniosków o dodatek węglowych złożonych przez mieszkańców.

  • Knurów – ok. 1700
  • Gliwice – ok. 4500
  • Ruda Śląska – ok. 7800
  • Zabrze – ponad 11000

To stan na 23 września. Jak informuje nas Dawid Wowra, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zabrze, przeszło połowa złożonych wniosków została zaewidencjonowana w systemie, pozostała część przechodzi obecnie weryfikację. Jednocześnie rzecznik dodaje, że Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie otrzymał pierwsze środki i dokonał wypłaty dodatku węglowego mieszkańcom.

Podobnie wygląda sytuacja w Gliwicach. Tutejszy Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, że miasto otrzymało we wrześniu transzę środków na wypłaty dodatku węglowego i realizuje je zgodnie z ustawowymi terminami. Ośrodek czeka obecnie na następne środki, by móc wypłacić dofinansowanie kolejnym osobom, które złożyły wnioski.

Fundusze na wypłaty dodatku węglowego otrzymał również Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Podobnie, jak w powyższych miastach, wypłaty są obecnie realizowane na bieżąco.

Sośnicowice i Toszek również informują, że otrzymały środki na wypłaty. Jak podaje Urząd Miejski w Sośnicowicach, ilość złożonych wniosków zmienia się dynamicznie, z kolei do Ośrodka Pomocy Społecznej w Toszku wpłynęło 1870 wniosków od mieszkańców. W obu miejscowościach wypłaty realizowane są na bieżąco.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w Knurowie. Miasto otrzymało już pieniądze, jednak, jak informuje tutejszy MOPS, realizacja wypłat dopiero się rozpoczyna. Według danych z księgowości ośrodka, wypłaty powinny ruszyć ok. 28-29 września.

Zobacz także

Dodatek węglowy – co zrobić, żeby otrzymać dofinansowanie

Jak podaje strona internetowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, formularz zgłoszeniowy jest bardzo prosty. W pierwszej kolejności należy podać informację do kogo kierowany jest wniosek. Przesłane dokumenty będą rozpatrywane przez gminy, konieczne jest więc podanie, czy wniosek kierowany jest do wójta, burmistrza czy do prezydenta miasta. W dalszej części formularza należy podać swoje dane osobowe oraz dane osób, które współtworzą dane gospodarstwo domowe.

Kolejnym krokiem jest wskazanie jednego, głównego źródła ogrzewania węglowego, przykładowo kotła bądź pieca kaflowego. Ministerstwo przypomina, że wskazane źródło ciepła powinno być wcześniej wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Komisje rozpatrujące wnioski będą to weryfikować.

Jak podaje Ministerstwo, od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku, gmina ma 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera