MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 3000 plus dla emerytów w 2023: poza rekordową waloryzacją emerytur. Sprawdź, mamy wyliczenia

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W sumie większość emerytów dostanie dodatkowo w 2023 r. ponad 3 tys. zł: dodatkowe świadczenie w marcu-kwietniu, wraz z marcową emeryturą podstawową w zwaloryzowanej wysokości – tzw. trzynastą emeryturę oraz w sierpniu-wrześniu drugie w roku dodatkowe świadczenie – tzw. czternastą emeryturę.
W sumie większość emerytów dostanie dodatkowo w 2023 r. ponad 3 tys. zł: dodatkowe świadczenie w marcu-kwietniu, wraz z marcową emeryturą podstawową w zwaloryzowanej wysokości – tzw. trzynastą emeryturę oraz w sierpniu-wrześniu drugie w roku dodatkowe świadczenie – tzw. czternastą emeryturę. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Z niemal stuprocentową pewnością najniższa emerytura wzrośnie od marca 2023 r. do kwoty ponad 1 500 zł. Wiadomo też, że poza gwarantowaną już przez ustawę trzynastą emeryturą seniorzy dostaną także czternastkę – deklarowali to minister Marzena Maląg i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Oczywiście to tylko waloryzacja i cały efekt matematyczny "psuje" wysoka inflacja sprawiająca, że jeszcze szybciej niż emerytury rosną koszty utrzymania. Dlatego tak ważną w 2023 r. rolę odgrywać mają dodatkowe świadczenia: trzynasta u czternasta emerytura. I dlatego nie tylko najgorzej sytuowani emeryci z nadzieją pytają o piętnastą emeryturę.

Spis treści

Ta pewność bierze się z parametrów zapisanych w ustawie budżetowej na 2023 rok, której projekt rząd już zatwierdził. Zakłada on m.in. waloryzację emerytur od 1 marca 2023 r. w wysokości 13,8 procent oraz gwarantuje środki na wzrost świadczeń i 13. emerytury. Na czternastkę pieniądze też w nim się znajdą, ale najpierw musi być uchwalona ustawa gwarantująca takie dodatkowe świadczenie – albo tylko w 2023 r., albo jak zapowiedział Jarosław Kaczyński – już na stałe, każdego roku, jak to jest z prawnym uregulowaniem trzynastej emerytury.

Trzynasta emerytura w 2023 roku: wszystko jest jasne

Aktualnie najniższa emerytura wynosi 1 338,44 zł brutto (netto to minus 9 proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne). Jeśli nic się nie zmieni – a zmiana może być tylko na jeszcze wyższym wskaźniku waloryzacji w związku z rosnącą wciąż inflacją – i wskaźnik waloryzacji wyniesie 113,8, to najniższa emerytura wyniosłaby 1 523,14 zł.

Być może będzie jednak nieco wyższa – 1 588,44 zł, gdyż projektowane jest dodatkowo założenie, iż najniższe świadczenia mają wzrosnąć nie według wskaźnika procentowego, ale kwotowo – o 250 zł.

Oznacza to, że do ok. 2 200 zł obecnej emerytury zastosowanie będzie miała waloryzacja kwotowa - o 250 zł, bo waloryzacja współczynnikiem 1,1138 dawałaby mniej niż z30 zł: np. 2 000 zł tylko 227,60 zł, a 2 100 zł tylko 238,98 zł.

WAŻNE TERAZ. Kliknij i przeczytaj!

Dopiero nf niż 2 200 zł waloryzowane będą procentowo.

Dodatkowe 3000 plus dla emerytów w 2023: poza rekordową waloryzacją emerytur. Sprawdź, mamy wyliczenia
Przykładowe zmiany emerytur od marca 2023 r.: brutto i netto

Prezentowana tabela zawiera przykładowe wyliczenia. Sama emerytura na rękę otrzymywana w poszczególnych miesiącach może się różnić od tej z tabeli, np. w związku z różnymi możliwościami w indywidualnych przypadkach kwoty wolnej od podatku (1/12 przy ustalaniu miesięcznej zaliczki na podatek); wyliczenie oddaje jednak w pełni wartości brutto i netto w ostatecznym rozrachunku.

Pamiętajmy, że składki 9 proc. na ubezpieczenie zdrowotne nie odlicza się już nawet w części od podatku, a kwota wolna od podatku w skali roku to 30 000 zł, co oznacza, że emerytura pomniejszona o składkę zdrowotną nie wyższa od 2 500 zł miesięcznie jest w całości zwolniona z podatku.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Ponieważ trzynasta emerytura wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury, oznacza to, że w 2023 r. każdy emeryt dostanie co najmniej 1 523,14 zł brutto dodatkowego świadczenia – tzw. trzynastki.

Co z czternastą emeryturą 2023: nie ma jeszcze przepisów, choć rząd obiecuje, że będzie

Czternastka czyli dodatkowe pieniądzedla emeryta do tej pory też była wypłacana w wysokości najniższej emerytury – dla większości osób pobierających to świadczenie, bo w przeciwieństwie do trzynastki przepisy zawierały tu kryterium dochodowe. Nie wiadomo, jak będzie w nowej ustawie – czy czternastkę dostaną wszyscy i po równo, czy bez osób pobierających stosunkowo wysokie emerytury.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

W sumie więc większość emerytów dostanie dodatkowo w 2023 r. ponad 3 tys. zł: dodatkowe świadczenie w marcu-kwietniu, wraz z marcową emeryturą podstawową w zwaloryzowanej wysokości – tzw. trzynastą emeryturę oraz w sierpniu-wrześniu drugie w roku dodatkowe świadczenie – tzw. czternastą emeryturę.

Zasady waloryzacji emerytur w 2023 roku: co najmniej 250 zł i o 13,8 procent

Wskaźnik waloryzacji emerytur może być jeszcze wyższy niż ten założony w projekcie ustawy budżetowej. Dlaczego? Wynika to z aktualnie obowiązującego prawa. Zgodnie z nim wskaźnik waloryzacji powstaje w następujący sposób:

  • podstawą jest średnioroczna inflacja; aktualnie we wrześniu przekroczyła już 17 proc., ale średnia z całego roku 2022, którą poznamy najwcześniej pod koniec stycznia przyszłego roku, pewnie nie będzie aż tak wysoka; w pierwszym miesiącu tego roku wynosiła 9,2 proc., a dopiero potem sukcesywnie rosła,
  • taki wskaźnik inflacji trzeba dodatkowo powiększyć o co najmniej 20 proc. przeciętnego realnego wynagrodzenia w roku poprzednim; wzrost płac co prawda wyhamował w ostatnich miesiącach, ale i tak wynagrodzenia rosły.

Ostatecznie może więc się okazać, że zaplanowany w budżecie wskaźnik waloryzacji emerytur od 1 marca 2022 r. musi być wyższy niż 13,8 proc., które jest jedynie prognozą z momentu projektowania budżetu państwa na następny rok.

Pieniądze dla emerytów w 2023 roku: piętnasta emerytura wciąż na etapie dyskusji, jakie szanse na wypłatę

Przy tak wysokiej inflacji, której końca nie widać, każde dodatkowe pieniądze, zwłaszcza dla najgorzej sytuowanych emerytów – a takich jest przecież ogromna większość, są nieocenione. Nic więc dziwnego, że po sukcesie dodatkowych świadczeń: trzynastej emerytury i czternastej emerytury wciąż ożywają dyskusje o kolejnym dodatkowym świadczeniu – piętnastej emeryturze, choćby z zastosowaniem jeszcze ostrzejszych kryteriów dochodowych niż w przypadku emerytalnej czternastki.

Ostatnio w wywiadzie dla mediów piętnastej emerytury nie wykluczał prezydent Andrzej Duda? Najpierw uwaga formalna: prezydent ma inicjatywę ustawodawczą i może złożyć w Sejmie projekt dowolnej ustawy, ale już z jej zamianą w obowiązujące prawo może być różnie, o czym świadczyć mogą inne pomysły – czekająca wciąż na finalizację (z niewielkimi szansami przy sprzeciwie ministerstwa rodziny) ustawa o emeryturach stażowych, a z przeszłości – batalia o pomoc dla spłacających kredyty frankowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowe 3000 plus dla emerytów w 2023: poza rekordową waloryzacją emerytur. Sprawdź, mamy wyliczenia - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni