Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to rozwiązanie, z którego na czas zamknięcia w wyniku pandemii żłobka, przedszkola czy szkoły, mogli korzystać rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat i do 16 lat w przypadku latorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności. Początkowo obowiązywał 14 dni, ale rząd okres ten systematycznie wydłużał. Obecnie obowiązuje do 26 lipca i co ważne, nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Co potem?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 26 lipca
"Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br" - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Po 26 lipca rodzice będą mogli korzystać już tylko ze wspomnianych 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. To świadczenie przewidziane jest w polskim prawie od lat. Kiedy można z niego skorzystać?
Nie przeocz
60 dni opieki nad dzieckiem na rok
"W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).
Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku (łącznie na wszystkie dzieci) przysługuje również w przypadku choroby dziecka w wieku do ukończenia 14 roku życia" - przypomina ministerstwo na swojej stronie internetowej.
W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18 roku życia. Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również m.in. w przypadku gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.
Musisz to wiedzieć
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?