Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 26 lipca. Nie będzie wypłacany po tym terminie!

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Udostępnij:
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom do 26 lipca i nie będzie wypłacany po tym terminie. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przypomina na swojej stronie internetowej, że po tym okresie opiekunowie mogą skorzystać z 60 dni zasiłku przysługującego im na mocy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to rozwiązanie, z którego na czas zamknięcia w wyniku pandemii żłobka, przedszkola czy szkoły, mogli korzystać rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat i do 16 lat w przypadku latorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności. Początkowo obowiązywał 14 dni, ale rząd okres ten systematycznie wydłużał. Obecnie obowiązuje do 26 lipca i co ważne, nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym. Co potem?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 26 lipca

"Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br" - informuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Po 26 lipca rodzice będą mogli korzystać już tylko ze wspomnianych 60 dni zasiłku opiekuńczego przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. To świadczenie przewidziane jest w polskim prawie od lat. Kiedy można z niego skorzystać?

Nie przeocz

60 dni opieki nad dzieckiem na rok

"W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka w wieku do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku (łącznie na wszystkie dzieci) przysługuje również w przypadku choroby dziecka w wieku do ukończenia 14 roku życia" - przypomina ministerstwo na swojej stronie internetowej.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczona możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18 roku życia. Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również m.in. w przypadku gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie