Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie do zakupu dekodera. Komu i ile ma przysługiwać? Duże zmiany w telewizji naziemnej

Michał Sierek
Michał Sierek
Wiosną wprowadzone zostaną duże zmiany w systemie nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Część telewizorów nie będzie mogła odbierać sygnału. Pozostaną dwie opcje. Kupić nowy telewizor, albo podłączyć do niego dekoder DVB, który obsługuje nowy format. Rząd planuje dopłacić tym gospodarstwom domowym, które będą musiały kupić nowy sprzęt. Jak wysokie ma być dofinansowanie, na czym będą polegały zmiany w nadawaniu, kto będzie mógł złożyć wniosek? O tym przeczytasz w artykule. SPRAWDŹ ▶▶
Wiosną wprowadzone zostaną duże zmiany w systemie nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Część telewizorów nie będzie mogła odbierać sygnału. Pozostaną dwie opcje. Kupić nowy telewizor, albo podłączyć do niego dekoder DVB, który obsługuje nowy format. Rząd planuje dopłacić tym gospodarstwom domowym, które będą musiały kupić nowy sprzęt. Jak wysokie ma być dofinansowanie, na czym będą polegały zmiany w nadawaniu, kto będzie mógł złożyć wniosek? O tym przeczytasz w artykule. SPRAWDŹ ▶▶ Pixabay
Niebawem wprowadzone zostaną duże zmiany w systemie nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Część bardziej (lub mniej) starych telewizorów nie będzie mogła odbierać sygnału. Pozostaną dwie opcje. Kupić nowy telewizor, albo podłączyć do niego dekoder DVB, który obsługuje nowy format. Rząd planuje dopłacić tym gospodarstwom domowym, które będą musiały kupić nowy sprzęt. Jak wysokie ma być dofinansowanie, na czym będą polegały zmiany w nadawaniu? O tym przeczytasz w artykule.

Spis treści

W 2022 roku w Polsce zostanie wprowadzony nowy standard nadawania telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Niestety telewizory do niego nieprzystosowane nie będą mogły odbierać w ten sposób telewizji.

DVB-T2/HEVC - to po prostu standard nadawania telewizji naziemnej. Niedługo stanie się on jedynym standardem nadawania takiej telewizji w Polsce (zastąpi starszy DVB-T). A to oznacza, że do odbierania TV w ten sposób, będziesz potrzebować urządzenia obsługującego DVB-T2/HEVC. Odbiór programów w starym formacie DVB-T nie będzie już możliwy.

Ważne: Planowane zmiany dotyczą tylko telewizji naziemnej. Jeśli dobierasz telewizję poprzez sieć kablową, czy satelitarną, to dla Ciebie nic się nie zmienia

Zmiany w telewizji naziemnej w Polsce. Nowy telewizor albo dekoder

Niestety, jeśli Twój telewizor nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC, to stracisz możliwość odbierania telewizji naziemnej po wprowadzeniu zmian. Pozostanie zakup odbiornika, który obsługuje ten standard, albo dekodera. W przypadku telewizorów przystosowanych do nowego standardu, konieczne będzie jedynie ponowne wyszukanie kanałów w menu.

Dofinansowanie do dekodera DVB

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

- Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera. – wskazuje minister Janusz Cieszyński. – Nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Wszystkie państwa Unii Europejskiej skorzystają z dodatkowych wpływów do budżetu, ale Polska jako jeden z nielicznych krajów dba o to, aby te zyski nie były kosztem obywateli. – dodaje minister.

Kto i na jakich zasadach będzie mógł składać wnioski? Sprawdź w galerii:

Od kiedy zmiany w nadawaniu telewizji? [daty]

Zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku. Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu:

  • 28 marca 2022 roku - w województwach lubuskim i dolnośląskim,
  • 25 kwietnia 2022 roku - w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim,
  • 23 maja 2022 roku - w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, i podkarpackim,
  • 27 czerwca 2022 roku - w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim.

DVB-T2/HEVC. Obsługuje, czy nie?

Czy Twój telewizor spełnia wymagania? Sprawdzisz to w specyfikacji, którą dostałeś wraz z telewizorem. Jeśli jej nie zachowałeś, szukaj odpowiednich informacji na stronie producenta. Odbiornik może też pokazywać testowe kanały w formacie DVB-T2/HEVC.

Nie czekaj na ostatnią chwilę!

Jeśli będziesz musiał chciał nowy telewizor - dobrze przyjrzyj się specyfikacji. Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy w ramach kampanii informacyjnej radzi, by dobrze sprawdzić, czy nowy odbiornik spełnia standardy DVB-T2/HEVC. Nawet telewizor, który wygląda na nowy, może nie obsługiwać tego formatu.

Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.

POLECAMY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dofinansowanie do zakupu dekodera. Komu i ile ma przysługiwać? Duże zmiany w telewizji naziemnej - Express Bydgoski