Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dofinansowanie na dzieci w żłobkach od 1 kwietnia. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Lukasz Gdak
W kwietniu rusza program dofinansowywania pobytu maluchów w żłobkach i klubach dziecięcych. Jeśli się pośpieszymy, dostaniemy pieniądze także za wcześniejsze okresy.

Śpiesz się, aby nie stracić pieniędzy!

Oprócz 1 kwietnia, ważnym terminem jest koniec maja. Jeśli do końca tego miesiąca złożymy wniosek, to ZUS przyzna świadczenie z datą przyjścia dziecka do żłobka lub klubu dziecięcego. Nie będzie to jednak data wcześniejsza niż początek roku.
Warto nie zwlekać ze złożeniem dokumentu. Kwota dofinansowania sięga maksymalnie 400 złotych, jednak nie dotyczy ono opłaty za wyżywienie.

— To kolejny instrument wsparcia rodzin sprzyjający łączeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi – ocenia program Beata Kopczyńska regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Albo kapitał, albo dofinansowanie

Jedna z zasad przyznawania świadczenia wyraźnie ograniczy liczbę osób korzystających z programu.

— Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie przysługiwać na dziecko, na które ZUS nie przyznał rodzinnego kapitału opiekuńczego. Na dane dziecko, za ten sam okres, można otrzymać albo dofinansowanie, albo rodzinny kapitał opiekuńczy – tłumaczy rzecznik prasowy ZUS.

Tak więc, jeśli posiadamy dwoje małych dzieci i za jedno z nich obecnie pobieramy środki z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (jest drugim, lub kolejnym dzieckiem w wieku od roku do trzech lat), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pobierać dofinansowanie za te dziecko, na które nie przysługują pieniądze z RKO.

Nie przeocz

Nie tylko żłobki i kluby

Nie wszyscy wiedzą, że dofinansowanie można otrzymać nie tylko za pobyt w żłobku lub klubie dziecięcym. Państwo dołoży pieniądze także do wynajęcia opiekuna/opiekunki. Musimy mieć z nim podpisaną umowę, a on być zapisanym w wykazie opiekunów dziecięcych. Z wykazem sprawa ma się podobnie ze żłobkami i klubami.

Jak złożyć wniosek?

Niestety, wnioski można składać tylko drogą elektroniczną. Aby to zrobić, musimy mieć dostęp do Profilu Zaufanego. Najprościej zrobić to przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Logujemy się tam za pomocą Profilu Zaufanego lub przy użyciu np. konta bankowego. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, w oddziałach ZUS-u są stanowiska, przy których urzędnicy pomogą nam założyć Profil.
W przypadku, kiedy nie jesteśmy rodzicami, musimy mieć odpowiedni dokument, który potwierdza sprawowanie opieki. Pomoc można uzyskać dzięki specjalnej infolinii 22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00) lub w najbliższym oddziale.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera