Doktorantka częstochowskiego uniwersytetu, Marika Turek, doceniona za badania nad nadciśnieniem i leczeniem koronawirusa

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Marika Turek, doktorantka częstochowskiego uniwersytetu, doceniona za badania nad nadciśnieniem i koronawirusem
Marika Turek, doktorantka częstochowskiego uniwersytetu, doceniona za badania nad nadciśnieniem i koronawirusem arc
Marika Turek z częstochowskiego UJD otrzymała stypendium doktoranckie w jubileuszowej, 20. edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki za badania naukowe nad walką z nadciśnieniem i COVID-19.

Doktorantka UJD została nagrodzona za badania na temat: „Wygrać walkę z nadciśnieniem i COVID-19: Ko-krystalizacja i ko-amorfizacja antagonistów receptora angiotensyny II prowadząca do lepiej rozpuszczalnych związków o dwu­funkcyjnym działaniu".

Celem programu od początku jego istnienia jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac, zmierzających do rozwoju nauki poprzez wsparcie finansowe w formie stypendium - informują organizatorzy konkursu.

Marika Turek realizuje prace doktorską pod opieką prof. Piotra Bałczewskiego na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Od roku 2020 jest kierownikiem projektu Preludium 17, w którym stosuje ko-krystalizację i ko-amorfizację w celu otrzymania nowych, lepiej rozpuszczalnych i dwufunkcyjnych leków. Otrzymany w ten sposób lek zawiera w swoim składzie główną substancję czynną (antagonistę receptora angiotensyny II) oraz dodatkowy składnik, tzw. ko-former, który wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości i dodatkowo przyczynia się do zwiększenia rozpuszczalności wyjściowego leku.

Nie przeocz

Badania pomocne w walce z SARS-CoV-2

Leki przeciwnadciśnieniowe, które są przedmiotem projektu, obecnie poddawane są bardzo wielu badaniom klinicznym na całym świecie i mogą okazać się pomocne w leczeniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Na podstawie badań retrospektywnych stwierdza się, że mogą one być skuteczne w walce z koronawirusem, ponieważ wpływają na układ renina-angiotensyna-aldosteron (RAAS), a szczególnie na białko ACE2, które jest także receptorem dla koronawirusa SARS-CoV-2 ułatwiającym jego wniknięcie do komórki. W tegorocznej edycji Programu nagrodzono tylko 6 osób, w 3 kategoriach: magistranckiej (1 osoba), doktoranckiej (2 osoby) i habilitanckiej (3 osoby).

Oficjalne ogłoszenie stypendystek 20. jubileuszowej edycji Programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki odbyło się 14 kwietnia na wirtualnej gali.

Zachęcają kobiety do działania

Celem programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzonego od 2001 roku jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek, zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki oraz udzielenie wsparcia finansowego. Partnerami Programu są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Akademia Nauk. Do 2020 roku w Polsce wyróżniono 105 naukowczyń. Wyboru, co roku dokonuje Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej.

Polska jest jednym ze 118 krajów, w których co roku przyznawane są stypendia dla utalentowanych naukowczyń. Program Dla Kobiet i Nauki jest częścią globalnej inicjatywy For Women in Science, która powstała dzięki partnerstwu L'Oréal i UNESCO. Stypendystki edycji krajowych mają szansę na międzynarodowe wyróżnienia: nagrodę International Rising Talents (w ich gronie są już trzy Polki: dr hab. Bernadeta Szewczyk - 2016 rok, dr hab. Joanna Sułkowska - 2017 rok oraz dr Agnieszka Gajewicz - 2018 rok) oraz L'Oréal-UNESCO Award, przyznawane co roku w Paryżu w ramach For Women in Science Week 5 laureatkom, których odkrycia dostarczają odpowiedzi na kluczowe problemy ludzkości.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Kreatywność zależna od płci? Zobacz wyniki badania

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie