Dokument elektroniczny w czasach pandemii

Materiał informacyjny Comarch
Zagrożenie związane z pandemią sprawia, że zachowanie bezpieczeństwa w codziennym życiu jest jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek. Załatwianie formalności drogą elektroniczną, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie, stało się już normą – to nie tylko ochrona przed zakażeniem, lecz także wygoda. Jednym z rozwiązań, które wspiera cyfryzację w administracji, jest przygotowana przez Comarch platforma EOS, czyli Elektroniczna Obsługa Spraw.

Dokument elektroniczny zamiast wizyty w urzędzie

Ograniczone możliwości względem osobistego stawienia się w placówkach administracyjnych ze względów bezpieczeństwa mogą stanowić niemały problem. Dokument elektroniczny pozwala jednak ułatwiać załatwianie spraw urzędowych i nie tylko – to świetny sposób, by ograniczyć niepotrzebne kontakty, a także zaoszczędzić sporo czasu. Choć wymiana dokumentów papierowych tradycyjnie jest uznawana za najbardziej zaufaną metodę, pandemia wymusiła szybsze dostosowanie się urzędów do stale zmieniającego się świata. Technologia odgrywa aktualnie kluczową rolę – nie inaczej jest w przypadku systemów administracyjnych. Innowacyjne platformy, takie jak Comarch EOS, umożliwiają w pełni elektroniczną obsługę spraw różnego rodzaju. To rozwiązanie, które ma wiele zalet nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, lecz także ułatwienie procesowania danych zawartych w dokumentach elektronicznych. Zarówno informacje przetwarzane przez system, jak i dokumenty zwrotne są dostępne w formie plików, co ułatwia integrację z wykorzystywanym już oprogramowaniem.

Elektroniczna Obsługa Spraw – innowacyjne rozwiązanie w czasach pandemii

System Comarch EOS, czyli Elektroniczna Obsługa Spraw, to platforma, która umożliwia zdalne wykonywanie licznych czynności związanych z administracją. Możliwość załatwienia formalności drogą elektroniczną jest niezwykle istotna w dobie pandemii – to rozwiązanie, które zdobywa coraz większe uznanie oraz zaufanie wśród urzędów, przedsiębiorców i osób prywatnych korzystających z systemów tego typu. Obsługa spraw w ten sposób pozwala ograniczyć zbędne wizyty w placówkach administracji, co przekłada się na większą ochronę dla całego społeczeństwa.

Comarch to polski producent oprogramowania o globalnym zasięgu – od wielu lat z sukcesem usprawniamy procesy związane z obsługą elektronicznych dokumentów i nie tylko. Wdrażane przez nas rozwiązania są oparte na wiedzy specjalistów, a odpowiedzialność oraz ogromne doświadczenie zdobyte podczas działania w ponad stu krajach to podstawa, którą kierujemy się od początku istnienia.

E-usługi w administracji

Świadczenie usług drogą elektroniczną z wykorzystaniem Internetu stało się już codziennością w niemal każdej dziedzinie życia. Widać to także w administracji – innowacyjne rozwiązania pomagają wspomóc działalność przedsiębiorstw, ułatwić dostęp do istotnych informacji, a także usprawnić wykonywanie wszelkich czynności związanych z obsługą danych. Jedną z możliwości oferowanych przez Comarch EOS jest automatyczne tworzenie rejestrów, które pozwala utrzymać zgodność z wymogami prawnymi bez dodatkowych opłat.

E-usługi w administracji zyskały na znaczeniu ze względu na pandemię. Rozwój w tej dziedzinie umożliwia kontynuację pracy przedsiębiorstw oraz modernizację tradycyjnych procesów wymiany dokumentów, które często wiążą się z dłuższym czasem przetwarzania spraw niż w przypadku drogi elektronicznej. Comarch zapewnia wiele nowoczesnych rozwiązań, które jeszcze bardziej usprawnią tego typu czynności i wpłyną na poprawę procesów zarządzania. Dostępne oprogramowanie może być z łatwością przystosowane do potrzeb instytucji różnego rodzaju – starostw powiatowych, urzędów gmin i miast, zarządów dróg i wielu innych. Więcej szczegółów związanych z tematem cyfryzacji usług w administracji można znaleźć pod adresem https://www.comarch.pl/administracja-publiczna/comarch-eos/.

Dlaczego warto postawić na cyfryzację w administracji?

Stale modernizująca się technologia pozwala na sprawne wykorzystanie telekomunikacji do świadczenia usług nie tylko w prywatnych przedsiębiorstwach, lecz także w instytucjach publicznych. Zagrożenie epidemiczne wymusza stosowanie się do ścisłych procedur dotyczących bezpieczeństwa, co najczęściej wiąże się z ograniczeniem kontaktu fizycznego. Systemy elektroniczne i Internet umożliwiają jednak kontynuację funkcjonowania działalności różnego rodzaju nawet w tak trudnych czasach. Możliwość świadczenia e-usług to świetny sposób, by zadbać o ochronę przed zarażeniem, a jednocześnie podnieść jakość i tempo obsługi.

Cyfryzacja to jednocześnie znaczące uproszczenie licznych procesów – wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu, oszczędzając sporo czasu i umożliwiając wykorzystanie automatycznych systemów. Kolejną zaletą jest dostęp do danych w niemal dowolnym miejscu, co w sporym stopniu ułatwia załatwianie spraw urzędowych w sytuacji, gdy potrzebna placówka jest oddalona od miejsca zamieszkania. Coraz więcej firm oraz instytucji korzysta z rozwiązań związanych ze świadczeniem e-usług – w administracji jest to zdecydowanie bardzo korzystny wybór.

Dokument elektroniczny – rozwój i przyszłość

Elektroniczny obieg dokumentów już teraz staje się podstawą obsługi różnych spraw i procesów. To zarówno usprawnienie formalnych procedur, jak i zmniejszenie czasu potrzebnego na przetwarzanie informacji, a także gwarancja przejrzystości oraz stałego dostępu do dokumentów. Relacje między urzędami oraz placówkami administracyjnymi a obywatelami przeniosły się do Internetu, a procesy są ciągle usprawniane. Dzięki rozwiązaniom takim jak kwalifikowany podpis elektroniczny wiele przedsiębiorstw mogło zachować działalność pomimo restrykcji i obostrzeń, jednak możliwość identyfikacji tą metodą to korzyść również dla osób prywatnych. Pandemia znacznie odmienia świadczenie usług i obsługę spraw obywateli – warto zainwestować w systemy, które wspierają wykorzystywanie zdalnych rozwiązań.

Elektroniczna Obsługa Spraw to platforma, która łączy szereg rozwiązań w celu umożliwienia korzystania ze spójnego interfejsu dla poszczególnych części systemu administracji. Dokumenty są sprawnie przekazywane między wyspecjalizowanymi programami, umożliwiając efektywne działanie całości i skupienie się pracowników na odpowiednich zadaniach. Jednocześnie system z perspektywy użytkowników, czyli obywateli i przedsiębiorców, jest zgodny z zasadą „jednego okienka” – e-Urząd pozwala złożyć różnego rodzaju wnioski w jednym miejscu. Takie podejście przekłada się na prostą, sprawną i bezproblemową obsługę całego procesu, łącznie z pobraniem dokumentów zwrotnych.

Dodaj ogłoszenie