Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokumenty częstochowskiej Solidarności trafiły do IPN

Piotr Piesik
IPN otrzymał od muzeum wiele ciekawych dokumentów
IPN otrzymał od muzeum wiele ciekawych dokumentów fot. Piotr Piesik
Kilkanaście dużych pudeł zawierających dokumenty organizacji związkowych NSZZ Solidarność z terenu dawnego województwa częstochowskiego i okresu przed wprowadzeniem stanu wojennego zostało w czwartek oficjalnie przekazanych katowickiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej.

Materiały były od 1989 roku przechowywane w Dziale Etnografii Muzeum Częstochowskiego.
- Po raz pierwszy przejmujemy taki zasób dokumentów na zasadzie dobrowolnego porozumienia - podkreślał szef oddziału IPN, Andrzej Drogoń. - Teraz czeka je uporządkowanie, potem fachowa analiza oraz digitalizacja, aby w postaci cyfrowej były gotowe do udostępniania.

Wśród przekazanych akt znajdują się m.in. materiały z Komisji Zakładowych Solidarności na Politechnice Częstochowskiej, z Huty Częstochowa oraz wielu niewielkich instytucji, np. Fermy Tuczu Trzody Chlewnej w Oleśnie. Jedno z pudeł zawiera kilkadziesiąt pieczątek organizacji związkowych, łącznie z oryginalnymi zaświadczeniami o ich zatrzymaniu, wystawionymi przez Milicję Obywatelską.
Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego i delegalizacji Solidarności dokumenty związkowe były wykorzystywane przez Służbę Bezpieczeństwa, jako dowody w sprawach sądowych.

Zachowane akta związkowe dostarczył w 1989 roku do Zarządu Regionu Solidarności płk Stanisław Boczek. Część dokumentów została zwrócona organizacjom zakładowym, które się wcześniej reaktywowały. Pozostałe postanowiono przekazać do Muzeum Częstochowskiego pod opiekę szefowej Działu Etnografii, Reginy Rok.

- Nie było wtedy pewności, czy zachodzące zmiany ustrojowe są trwałe. O miejscu przechowania dokumentów wiedziało tylko parę osób - wyjaśnia Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego Solidarności.

Andrzej Drogoń wyraził przekonanie, że w bibliotekach, archiwach i placówkach kultury znajduje się jeszcze sporo dokumentów z lat 1980 - 1981 oraz stanu wojennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!