Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom dla kobiet w ciąży i samotnych rodziców powstanie w Rybniku [WIZUALIZACJE]

Aleksander Król
Aleksander Król
Dom dla kobiet w ciąży i samotnych rodziców powstanie w Rybniku
Dom dla kobiet w ciąży i samotnych rodziców powstanie w Rybniku UM Rybnik
Miasto Rybnik będzie starać się o dofinansowanie projektu obejmującego powstanie nowego centrum usług społecznościowych dedykowanego rodzicom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży.

Dom dla samotnych rodziców z dziećmi i kobiet w ciąży powstanie w Rybniku

Jak informuje Urząd Miasta Rybnika dofinansowanie ma pochodzić ze środków RPO Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 „Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych".

Przedmiotem projektu jest adaptacja zdegradowanego i opuszczonego byłego wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Świerklańskiej 4 na potrzeby centrum usług społecznościowych - dom dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży - informuje Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Dom dla samotnych rodziców z dziećmi i kobiet w ciąży w Rybniku miałby powstać w 2020 r.

Kompleksowa adaptacja opuszczonego budynku

Celem dostosowania budynku do nowej funkcji zaplanowano kompleksową adaptację.
Zakresem nadbudowy objęty jest fragment w południowo-wschodnim narożniku istniejącego obiektu gdzie zaprojektowano dźwig osobowy (windę). Rozbudowę budynku zaprojektowano także w obszarze południowo-wschodniego narożnika istniejącego budynku gdzie doprojektowano klatkę schodową.

Do budynku przewiduje się wykonać utwardzone dojście z kostki betonowej. Dojazd i obsługa komunikacyjna w obrębie działki w tym zaprojektowane miejsca postojowe dla samochodów także utwardzone z kostki betonowej.

Nawierzchnie utwardzone z kostki betonowej zaprojektowano w kolorach antracytowym i pergaminowa biel.

W obrębie terenu inwestycji zaprojektowano 2 miejsca postojowe dla samochodów osobowych, w tym jedno miejsce postojowe dla osoby niepełnosprawnej.

Połączenie z drogą publiczną ulicą Świerklańską pozostaje bez zmian przez istniejący wjazd na działkę od północnej strony bezpośrednio z sąsiadującą z terenem inwestycji drogą publiczną ulicą Świerklańską.

Wokół działki zaprojektowano ogrodzenie z paneli kratowych o wysokości 190 cm. Nie planuje się realizacji bramy wjazdowej i furtki w granicy działki na wjeździe i wejściu na działkę od ulicy Świerklańskiej.

Wewnątrz działki, w formie odgrodzenia strefy ogólnodostępnej od strony dojścia i dojazdu do budynku od strefy wypoczynkowej dla mieszkańców budynku zaprojektowano ogrodzenie z paneli kratowych o wysokości 130 cm z furtką systemową.

W ramach zagospodarowania terenu obrębie terenu inwestycji zaprojektowano także strefę wypoczynkową dla korzystających z centrum.

Zobaczcie koniecznie

Strefa ta składa się z terenu utwardzonego nawierzchnią przepuszczalną w formie żwiru z kamienia naturalnego w kolorze białym na którym zaplanowano obiekty małej architektury takie jak: ławki, stół, kosze na śmieci, piaskownica, wieże ze zjeżdżalnią.

Charakterystyczne parametry budynku po realizacji inwestycji będą kształtować następująco:

  • Powierzchnia użytkowa: 286.02 m2
  • Powierzchnia netto: 476.15 m2
  • Powierzchnia całkowita: 724,71 m2
  • Kubatura netto: 1223,09 m3

W ramach inwestycji zaplanowano również wykonanie instalacji z branży sanitarnej i elektrycznej oraz instalację oddymiania.

  • Instalacja wody zimnej i ciepłej - budynek zaopatrywany będzie w wodę z miejskiej sieci wodociągowej. Wewnętrzną instalację planuje się dostosować do nowoprojektowanego układu funkcjonalnego.
  • Instalacja kanalizacji - ścieki sanitarne z budynku odprowadzane będą grawitacyjnie do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Wewnętrzną instalację planuje się dostosować do nowego układu funkcjonalnego.
  • Instalacja grzewcza. Budynek wyposażony będzie w instalację ogrzewania opartą o tradycyjne grzejniki ścienne, zasilane z nowoczesnego kotła gazowego. Wewnętrzną instalację c.o. i c.w.u. planuje się dostosować do nowego układu funkcjonalnego.
  • Instalacja wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej - wentylacja pomieszczeń gospodarczych piwnicy budynku oparta będzie na systemie wentylacji grawitacyjnej. Wszystkie pozostałe pomieszczenia w budynku wentylowane będą za pomocą wentylacji mechanicznej.
  • Instalacja elektryczna - budynek zaopatrywany będzie w energię elektryczną z sieci elektroenergetycznej. Wewnętrzną instalację planuje się dostosować do nowego układu funkcjonalnego.
  • Instalacja teletechniczna i telekomunikacyjna - budynek planuje się wyposażyć w instalację wejściowej sygnalizacji wideodomofonowej, instalację telewizji naziemnej i satelitarnej oraz instalację telefoniczną i internetową.
  • Instalacja odgromowa - budynek projektuje się wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych, odgromową.
  • Instalacja oddymiania - budynek projektuje się wyposażyć w instalację oddymiania klatki schodowej i szybu dźwigu osobowego.

W ramach projektu zaplanowano również zakup wyposażenie niezbędnego do funkcjonowania centrum.

Realizację projektu zaplanowano w 2020 r.

  • Wartość projektu: 2 891 942,50 zł
  • Wartość dofinansowania: 2 311 583,55 zł
  • Wkład budżetu miasta: 580 358,95 zł

- Zapraszamy do konsultacji projektu i składania ewentualnych uwag - można je kierować na adres: [email protected] do 28 października 2019 r. - informuje UM w Rybniku.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty