Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Jerzego Kukuczki w Istebnej czeka na remont. Pieniądze zbierane są w sieci

Jan-Victor Landowski
Jerzy Kukuczka podczas wejścia w 1979 roku na Lhotse. Zginął 10 lat później na niezdobytej wówczas południowej ścianie tej góry
Jerzy Kukuczka podczas wejścia w 1979 roku na Lhotse. Zginął 10 lat później na niezdobytej wówczas południowej ścianie tej góry materiał prasowy
W internecie trwa zbiórka pieniędzy na remont powstałej w 1997 roku Izby Pamięci największego polskiego himalaisty. Warto pomóc.

Izba upamiętniająca Jerzego Kukuczkę w Istebnej potrzebuje pieniędzy na remont. Postanowiono je pozyskać poprzez crowdfunding, czyli formę społecznościowego finansowania projektów. Tego typu zbiórki organizowane są w interne-cie. Fundacja Wielki Człowiek, która opiekuje się Izbą Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej skorzystała z portalu interne-towego polakpotrafi.pl, na której opisana została historia Kukuczki, upamiętniającej go izby oraz celu, na jaki zbierane są pieniądze.
- Zorganizowaliśmy zbiórkę na remont Izby Pamięci Jerzego Kukuczki. Do realizacji celu potrzeba nam 10.900 złotych. Jeżeli nie uda nam się zebrać tej sumy w określonym terminie, to pieniądze wrócą do darczyńców - wyjaśnia Wojtek Kukuczka, syn największego polskiego himalaisty i prezes Fundacji Wielki Człowiek.

Izba Kukuczki mieści się w jego domu. Założyła ją w 1997 roku żona himalaisty, Cecylia Kukuczka. Aby muzeum mogło dalej działać i by zwiększyć jego potencjał potrzebny jest poważny remont. Za zebrane pieniądze ma zostać wymieniona podłoga we wnętrzu izby, wymiana drzwi wejściowych oraz remont przedsionka - po to, aby dostosować muzeum do potrzeb zwiedzających oraz poszerzenia ekspozycji.

Kwota w wysokości prawie 11 tys. zł potrzebna na jest na wykonanie jedynie podstawowych prac. Jeżeli jednak uda się pozyskać większą sumę pieniędzy, zostaną one przeznaczone na promocję Izby Pamięci, czyli druk plakatów, ulotek oraz stworzenie lepszego oznakowania mogącego przyciagnąć turystów z pobliskich szlaków. Poza tym Wojciechowi Kukuczce marzy się stworzenie audio-przewodnika po Izbie Pamięci, oraz przewodnika multimedialnego, który pozwoliłby na uzupełnienie ekspozycji o elementy multimedialne.

Osoby, które postanowią wesprzeć remont izby otrzymają od Fundacji Wielki Człowiek prezenty. Zależnie od wpłaconej sumy będą to publikacje o Jerzym Kukuczce, zdjęcia archiwalne, znaczki pocztowe z kolekcji olimpijskiej czy udział w prelekcji Cecylii Kukuczki pt. Korona Himalajów Jerzego Kukuczki.

Istebniańska izba jestu niezwykłym miejscem. Działa w sposób niekomercyjny, jej zadaniem jest podtrzymanie pamięci oraz popularyzowanie osiągnięć złotej dekady polskiego himalaizmu - Jerzy Kukuczka był przede wszystkimi himalaistą. Jego osiągnięcia są o tyle szczególne, że działał w czasie, kiedy ciężko było wyjechać z Polski, a to właśnie na ten okres przypada złota era polskiego himalaizmu. W tamtym czasie był liderem polskich himalaistów - powiedział nam Wojtek Kukuczka,
Jerzy Kukuczka zginął tragicznie 24 października 1989, podczas wejścia na Lhotse. Próbował wspiąć się legendarną, niezdobytą wówczas południową ścianą.

***

Jerzy Kukuczka to najwybitniejsza postać polskiego himalaizmu. Wiele z jego wyczynów nie zostało do dziś pobitych.
Jerzy Kukuczka był drugim himalaistą, po Reinholdzie Messnerze, któremu udało się zdobyć Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie ośmiotysięczniki. Nie był to jednak jego jedyny wyczyn. Spośród 14 ośmiotysięczników na 10 wszedł nowymi drogami. Tylko na swój pierwszym ośmiotysięcznik wspiął się nie w ekstremalnych warunkach. Pozostałe szczyty zdobył zimą lub wytyczając nowe trasy. Góry z Korony Himalajów i Karakorum siedem razy zdobywał w stylu alpejskim, na cztery wszedł zimą, a na jeden szczyt udało mu się wejść samotnie. Jako jedyny człowiek na świecie wszedł jednej zimy na dwa ośmiotysięczniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!