Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Kwadrantowy Roberta Koniecznego podąża za słońcem. Architekt z Katowic zaprojektował dom z ruchomym tarasem

Dorota Niećko
Dorota Niećko
O tym domu rozpisują się zagraniczne portale. Autorem jest Robert Konieczny, architekt z Katowic. To dom, który „chodzi" po działce, zaś okna salonu „parkują" w specjalnych wnękach. Ruchoma część to łącznik między strefą spa a salonem. KWK Promes zainspirowała się kwadrantem, urządzeniem, używanym w nawigacji morskiej, dlatego też budynek nazywa się Dom Kwadrantowy.

Początkowo bryła domu była prosta. Klienci chcieli płaskiego dachu, zaś plan mówił, że w tej okolicy dach musi być dwuspadowy. Trzeba było to pogodzić. Ale najważniejsze - inwestorzy chcieli, by dom podążał za słońcem. Stąd niezwykła koncepcja ruchomej części, umocowanej na specjalnie zaprojektowanych prowadnicach w ziemi. Inspiracją był kwadrant, urządzenie służące do nawigacji morskiej.

Zobaczcie zdjęcia:

Efekt: niezwykły "ruchomy" Dom Kwadrantowy projektu Roberta Koniecznego, we współpracy z Marcinem Harnaszem, Mariuszem Pawlusem, Marcinem Króliczkiem, Justyną Górnicą i Grzegorzem Ostrowskim. Gdzie stoi? W dużym mieście w Polsce, na przedmieściach, wśród podmiejskiej zabudowy typu dworek polski. Jest duży, stoi na 1679-metrowej działce, a jego powierzchnia użytkowa to 558 mkw, zaś kubatura - 2800 m sześc.

Aranżacją wnętrz zajął się Adam Pulwicki (Pulva), konstrukcją Kornel Szyndler Proeco. Okna zostały specjalnie zaprojektowane dla tego domu - składają się z sześciu przesuwnych tafli, parkujących we wnękach w ścianie. Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. Taras jest w ruchu przez cały dzień, wędruje między salonem a strefą spa, zaś pod nim rośnie trawa.

Przemo Łukasik i jego dom, Bolko Loft w Bytomiu

Znani są z projektów dla innych. Dzisiaj pokazują swoje domy [ZDJĘCIA]

O tym domu architekt wspominał od lat, na efekt trzeba było poczekać do 2018. Projekt powstawał w latach 2013-2015. Realizacja trwała w latach 2015-2018. O swoim projekcie architekt opowiadał na 11. kongresie gospodarczym w 2019 roku w Katowicach. Mówił o unikatowym mechanizmie, poruszającym taras, specjalnych oknach, możliwościach ustawienia tarasu względem bryły domu - doświetleniu dzięki niemu wnętrza, lub przeciwnie - zacienieniu.

Oto, jak opisuje projekt architekt Robert Konieczny:

Inwestorzy chcieli prostego, słonecznego i relaksującego domu, w pewien sposób reagującego na ruch słońca. Podobał im się również nasz Dom Bezpieczny, jego zmienność i mechanizmy tworzące relacje z otoczeniem. Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej. Usytuowaliśmy na niej prostopadłościenną bryłę odpowiadającą życzeniom inwestorów pod względem programu funkcjonalnego.

Dom Kwadrantowy Roberta Koniecznego podąża za słońcem. Archi...

Następnie obróciliśmy część należącą do parteru, aby uzyskać możliwie jak największą prywatność od strony drogi. W „wyciętej” przestrzeni został zlokalizowany salon, zadaszony piętrem, a w prostopadle ułożonej bryle zlokalizowaliśmy strefę spa. Obie przestrzenie domykają prywatną część ogrodu.

Życzeniem inwestorów był prosty dom z płaskim dachem, jednak plan miejscowy narzucał dachy skośne. Dlatego też od strony ulicy dom posiada dach dwuspadowy, a od strony ogrodu dach płaski. Ten ruch projektowy stał się jednocześnie rozwiązaniem dla wymagań klientów i prawa przestrzennego, przez co finalnie powstała niestandardowa, charakterystyczna bryła domu.
Inwestorzy chcieli domu reagującego na położenie słońca, dlatego wykorzystaliśmy motyw kwadrantu – dawnego przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Zaprojektowaliśmy taras, który reaguje na słońce i podążając za jego ruchem:

  • - daje mieszkańcom siedzącym w jego przestrzeni cień i przyjemny przewiew,
  • - w zależności od pory roku reguluje ilość promieni słonecznych w przestrzeniach, do których przylega - latem dając pożądany cień, a zimą wpuszczając więcej słońca do wnętrza.
  • - dodatkowo, przy dobrej pogodzie, ale również wieczorami, gdy dom jest otwarty ruchomy element może stać się przedłużeniem strefy dziennej bądź też SPA.

ARCHITEKTURA, ZOBACZ KONIECZNIE

Dom kwadrantowy, rozwiązania techniczne:

Konstrukcja ścian i stropów budynku wykonana została w technologii monolitycznej, natomiast więźba dachowa w konstrukcji drewnianej. Jako wykończenie ścian został wykorzystany tynk STO - akrylowa masa szpachlowa MILANO w kolorze białym a przykrycie dachowe stanowi biała membrana TPO FIRESTONE. Biały kolor dominuje również we wnętrzu – na posadzkach została zastosowana biała żywica epoksydowa.

Zobacz pracownie słynnych architektów z woj. śląskiego

To już zdjęcie archiwalne. 21 grudnia 2018 roku. Robert Konieczny, szef KWK Promes, siedzi przy swoim biurku w pracowni na drugim piętrze w modernistycznej kamienicy przy ul. Rymera w Katowicach. Na biurku: nagrody, m.in. od Wallpaper czy WAF. Na zdjęciu na ścianie: budowa Arki, Domu Roku 2016. Wokół moderna, na podłodze parkiet, wewnątrz ponad 100 metrów kwadratowych, mnóstwo zakamarków, stalowe drzwi i... toaleta w czerwieni. - Spędziliśmy tu dziesięć dobrych lat - mówi Konieczny. Ale po 10 latach, dokładnie w tym tygodniu, przyszedł czas na przeprowadzkę. Teraz swoje biurko Konieczny ma na 6. piętrze budynku, który sam zaprojektował i który wzbudza zainteresowanie w architektonicznym świecie: Unikato. Na dole po prawej stronie - zdjęcie nowej pracowni KWK Promes.

Pracownie słynnych architektów ze Śląska. Oto jak pracują Ko...

OKNA. Podczas pracy nad projektem wykonawczym nawiązaliśmy współpracę z firmą Skyframe, specjalizującą się w bezramowych przesuwnych systemach okiennych. W tamtym czasie Skyframe nie dysponował tak szerokim zestawem szklenia – w salonie zostały zaprojektowane dwa zestawy szklenia, składające się z sześciu przesuwnych tafli okiennych, parkujących we wnękach ściennych i umożliwiających całkowite otwarcie salonu z dwóch stron. Po sześciu miesiącach stworzyli całkowicie nowy prototypowy system tafli przesuwnych, sterowanych silnikami, który osobiście uruchomili i zaprogramowali na miejscu.

Ruchomy taras Roberta Koniecznego

Mechanizmy, dzięki którym taras budynku porusza się, wykonała firma Comstal. Firma ta pomagała nam już przy realizacji Safe House (Domu Bezpiecznego), Arki Koniecznego (domu architekta w Brennej, gdzie ruchoma jest część wejściowa do budynku)) i Muzeum Centrum Dialogu "Przełomy", które również są wyposażone w różnego rodzaju elementy mobilne o dużych gabarytach. Ruch tarasu i jego prędkość jest dostosowana do wędrówki słońca.

System napędowy jest całkowicie zautomatyzowany i posiada zaawansowane czujniki bezpieczeństwa – w razie natrafienia na przeszkodę taras zatrzymuje się, dzięki czemu jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne. Jednak ze względów funkcjonalnych możliwe jest także sterowanie ręczne. Taras został zaprogramowany tak, aby być w czasie dnia w ciągłym ruchu, dzięki czemu pod jego spodem rośnie naturalna trawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo