Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Ludowy w Czeladzi ma ponad 100 lat. Miasto chce go uratować. Warto, bo to budynek zaprojektowany przez wybitnego architekta

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Dom Ludowy w Czeladzi czeka na swoje drugie życie. Miasto zamierza go odrestaurować i odbudowaćZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dom Ludowy w Czeladzi czeka na swoje drugie życie. Miasto zamierza go odrestaurować i odbudowaćZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
Zabytkowy budynek Domu Ludowego przy ul 21 Listopada w Czeladzi już z daleka robi wrażenie. Wyróżnia się wśród jednolitej zabudowy górniczej kolonii. Niestety, dziś popadł w ruinę, ale miasto nie rezygnuje z planów odbudowy tego ciekawego architektonicznie budynku.

Budynek powstał na początku XX wieku na osiedlu patronackim kopalni Saturn, według projektu wybitnego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego, który był także projektantem zabudowań kopalni Saturn w Czeladzi. Był on przedstawicielem historyzmu w architekturze. Jest m.in. autorem projektu kościoła św. Floriana w Warszawie, który stał się wzorcowym przykładem neogotyku nadwiślańsko-bałtyckiego. Według jego projektów powstały też m.in. kościół pw. św. Rodziny w Zakopanem, Katedra Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, bazylika katedralna Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu oraz dom banku H. Wawelberga przy ulicy Fredry 6 w Warszawie.

W opisie filmu o Domie Ludowym na kanale: Skarby_pl na youtube.pl czytamy, że budynek ten zwał się w swych początkach "Gospodą Saturnowską", później Domem Ludowym. W 1910 roku ze sprawozdania dyrekcji kopalni dowiadujemy się, że "Gmach gospody zbudowany w 1908 roku został oddany na Dom Ludowy. Znalazły w nim miejsce resursa dla urzędników, a członkami domu są wszyscy urzędnicy Towarzystwa", oraz że jest w nim biblioteka, czytelnia, bilard, sala jadalna i wielka sala ze sceną.

Wycinek prasowy z 1937 roku, zamieszczony na WikiZagłębie, mówi nam nieco więcej na temat tego, co działo się wówczas w Domu Ludowym. Czytamy w nim: "Dnia 7 marca o godzinie 3 po południu w lokalu domu Ludowego na Saturnie odbędzie się walne zgromadzenie członków domy Ludowego. Porządek dzienny następujący: zagajenie zebrania, wybór przewodniczącego i asesorów, przeczytanie protokułu ostatniego walnego zgromadzenia, sprawozdanie zarządu z działalności: ogólne, kasowe, biblioteka, sekcja młodzieży, przeczytanie protokułu komisji rewizyjnej, udzielenie zarządowi absolutorium, zatwierdzenie budżetu, wybór 9 członków zarządu, 3 zastępców oraz wybór sądu honorowego, wolne wnioski. W razie nieprzybycia dostatecznej liczby członków zebranie w drugim terminie odbędzie się tegoż dnia o godzinie 4 po południu, ważne bez względu na ilość przybyłych członków".

W czasie okupacji, w latach 1939 – 1945, Dom Ludowy przemianowany został na "Deutsches Haus". Po wojnie do 1976 roku obiekt ten pełnił rolę Domu Kultury kopalni Saturn. Potocznie zwany był osiedlowym domem kultury Kolonii Saturn. Potem, od 1977 roku był "Miejską salą tradycji", która została zlikwidowana w 1981 roku. W 1983 roku budynek przekazany został przez dyrekcję kopalni na salę gimnastyczną Zasadniczej Szkole Górniczej.

Od wielu lat budynek niszczeje, ale miasto nie skazuje go na unicestwienie i wymazanie z czeladzkiego krajobrazu. - Mimo, że jego stan jest bardzo zły i nadzór budowlany wydał decyzję o wyburzeniu, robimy wszystko by go uratować – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta w Czeladzi projekt rewitalizacji Domu Ludowego w Czeladzi znajduje się jeszcze w fazie opracowania.

- Jeżeli przedstawiona koncepcja spełni nasze oczekiwania, to będziemy starać się poszukiwać środków na jej realizację, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości pozyskania ich z funduszy unijnych. W przypadku, kiedy rewitalizacja tego obiektu dojdzie do skutku będziemy chcieli, aby ponownie mógł on służyć naszym mieszkańcom. Być może stanie się on siedzibą dla części organizacji i stowarzyszeń działających na terenie Czeladzi. Ciekawym rozwiązaniem mogłoby być też stworzenie w tym miejscu inkubatora przedsiębiorczości. Rozważymy różne koncepcje i wybierzemy najbardziej korzystną dla mieszkańców – tłumaczy Jakub Kubasik, rzecznik prasowy czeladzkiego Urzędu Miasta.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo