Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Koncert z okazji przekazania ŚCCS Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Zobacz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Moje serce to jest muzyk - koncert w Domu Muzyki i Tańca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Moje serce to jest muzyk - koncert w Domu Muzyki i Tańca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
3 października oficjalnie oddano do użytku nowy budynek Śląskiego Centrum Chorób Serca. Odsłonięte również zostały popiersia pionierów i twórców Śląskiego Centrum Chorób Serca. Z tej okazji w Domu Muzyki i Tańca odbył się koncert „Moje serce to jest muzyk”. W Zabrzu wystąpili: Kamil Bednarek, Ania Rusowicz, Monika Borzym, Natalia Niemen, Danuta Błażejczyk i Krzysztof Kiljański. Zobacz, jak bawiło się miasto!

Zabrze – odbył się koncert „Moje serce to jest muzyk”

3 października zabrzański Dom Muzyki i Tańca wypełnił się piosenkami połączonymi wspólnym przesłaniem – sercem. W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się koncert „Moje serce to jest muzyk” z okazji przekazania Śląskiego Centrum Chorób Serca Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Na deskach DMiT wystąpili: Kamil Bednarek, Ania Rusowicz, Monika Borzym, Natalia Niemen, Danuta Błażejczyk i Krzysztof Kiljański. Na potrzeby koncertu przygotowany został specjalny program pod szyldem „Moje serce to jest muzyk”. Publiczność mogła usłyszeć nowe aranżacje kompozycji, których słuchało kilka pokoleń Polaków.

- Koncert zadedykowany jest całej społeczności Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz jego Przyjaciołom – informowało przed imprezą ŚCCS.

Partnerem koncertu była Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

A w poniedziałkowy wieczór nikogo nie trzeba było zachęcać do wspólnej zabawy. Znane przeboje porwały publiczność. W naszej galerii można zobaczyć, jak bawił się wypełniony po brzegi Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Zabrze – popiersia twórców ŚCCS i nowy budynek

W Śląskim Centrum Chorób Serca otwarto nowy segment. Budynek A+ zastąpi pawilon A, czyli historyczny budynek dawnego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii. Prof. Zbigniew Religa przeprowadził w tym miejscu w 1985 r. pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W budynku A+ ulokowane zostały liczne oddziały i pracownie. Znalazły się tu m.in. Oddział Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia oraz Oddział Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej.

- Jest nam niezmiernie miło, że postępujący rozwój Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu może przyczynić się do poprawy jakości leczenia pacjentów. Wobec tego z przyjemnością udostępniamy Państwu doskonale wyposażony i nowoczesny budynek A+, aby móc jeszcze lepiej realizować naszą misję: „Jesteśmy, aby ratować, leczyć, dawać nadzieję” – czytamy na stronie internetowej ŚCCS.

Śląskie Centrum Chorób Serca zostało przekazane Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu.

- Podjęliśmy decyzję, którą zaraz usankcjonujemy formalnie, że Śląskie Centrum Chorób Serca zostanie przekazane z Ministerstwa Zdrowia do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Można śmiało powiedzieć, że Śląskie Centrum Chorób staje się jeszcze bardziej śląskie – w ten sposób, że nie będzie już jego właścicielem minister zdrowia rezydujący w Warszawie, tylko Śląski Uniwersytetu Medyczny – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Prof. Tomasz Szczepański, rektor ŚUM zapewnił, że nie zamierza przeprowadzać żadnej rewolucji w ŚCCS. Będzie kontynuować dotychczasowe działania i nadal rozwijać ośrodek.

ŚCCS – odsłonięto popiersia twórców placówki

W budynku odsłonięte zostały popiersia osób, które stworzyły zabrzańską placówkę kardiologiczną. Uhonorowano prof. Stanisława Pasyka, prof. Zbigniewa Religę, prof. Mariana Zembalę i dr Lili Goldstein.

Prof. Stanisław Pasyk był w latach 1976–1983 był dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu. Współpracował z prof. Zbigniewem Religą, który razem z prof. Marianem Zembalą przeprowadził pierwszą udaną transplantację serca w zabrzańskim ośrodku. Dr Lili Goldstein była ekspertem w dziedzinie wrodzonych wad serca u dzieci, tworzyła Katedrę i Klinikę Kardiologii Dziecięcej przy ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Kardiologii w Zabrzu.

Początki ŚCCS sięgają roku akademickiego 1983/84, kiedy to ówczesny Rektor Śląskiej Akademii Medycznej, prof. Franciszek Kokot zaproponował prof. Stanisławowi Pasykowi zorganizowanie nowej placówki kardiologicznej w Zabrzu. W roku 1984 prof. Pasyk zaproponował prowadzenie Kliniki Kardiochirurgii prof. Zbigniewowi Relidze, który rozpoczął tworzenie oddziału przygotowując go do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych i nowatorskich operacji w kraju.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera