Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy z ekologicznym ogrzewaniem zwolnione z podatku od nieruchomości? Tak Rybnik walczy ze smogiem

Aleksander Król
W Rybniku zwolnią z podatku od nieruchomości domy z ekologicznymi źródłami ciepła? Radni będą głosować w czwartek! Na ulicach Rybnika i wielu innych polskich miast dochodzi do protestów ekologów przeciwko smogowi.
W Rybniku zwolnią z podatku od nieruchomości domy z ekologicznymi źródłami ciepła? Radni będą głosować w czwartek! Na ulicach Rybnika i wielu innych polskich miast dochodzi do protestów ekologów przeciwko smogowi. Pawel Relikowski
W Rybniku z podatku od nieruchomości zwolnione zostaną budynki mieszkalne lub ich części, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła? Taką uchwałą zajmą się rybniccy radni na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w przyszły czwartek!

Właściele domów nie zapłacą podatku od nieruchomości

ZOBACZCIE ZDJĘCIA
TAK WYGLĄDA SMOG W RYBNIKU

Na najbliższej sesji rady miasta Rybnika radni zajmą się uchwałą w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych lub ich części, w których zastosowano ekologiczne źródło ciepła!

CZYTAJCIE KONIECZNIE
TO JA, SMOG. ZOSTANĘ Z WAMI DŁUŻEJ

W uzasadnieniu uchwały przygotowanej na najbliższą sesję czytamy:

Zwolnienie z podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych jednorodzinnych ogrzewanych w sposób ekologiczny to kolejna uchwała będąca elementem walki samorządu miasta Rybnika z zanieczyszczeniem powietrza.

Stanowi ona uzupełnienie uchwał podejmowanych dotychczas w sprawie dotacji miejskich do ekoinwestycji, w sprawie podjęcia przez Rząd RP skutecznych działań wpływających na poprawę jakości powietrza w Polsce, czy postulatu zmiany uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Śląskiego podjętej na sesji w dniu 28 lutego 2019 roku.

W jakie sposoby można sobie radzić ze smogiem i zadbać o swój organizm? Te rady może zastosować każdy z nas.

7 sposobów na smog. Tak poradzisz sobie ze smogiem w domu

Kto nie zapłaci podatku od nieruchomości

Projektowane zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców:

  1. Właściciele, którzy na dzień wejścia w życie uchwały ogrzewają swój dom w sposób najbardziej ekologiczny,
  2. Właściciele, którzy dokonają wymiany źródła ciepła na jedno spośród wskazanych w uchwale,
  3. Właściciele, którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim ekologiczne źródło ciepła.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie obowiązywało przez okres dwóch lat, natomiast sama uchwała do 31 grudnia 2021 roku, czyli do momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej zobowiązującej mieszkańców całego województwa śląskiego do wymiany źródeł ciepła eksploatowanych powyżej 10 lat lub nieposiadających tabliczki znamionowej.

ZOBACZCIE: TAK SIĘ ŻYJE W POLSKIEJ STOLICY SMOGU

Uchwała wspiera mieszkańców, którzy przed datą graniczną wprowadzenia powyższego zakazu ogrzewają dom w sposób najmniej emisyjny.

Ocena skutków regulacji
Uchwała zdaniem wnioskodawców nie wpłynie znacząco na uszczuplenie dochodów budżetu miasta Rybnika. Na terenie miasta znajduje się ponad 18,3 tys. budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Według szacunków zaledwie 20% z nich ogrzewana jest w sposób ekologiczny: gaz, ciepło sieciowe, pompa ciepła, olej opałowy, energia elektryczna. Średnie powierzchnia budynków mieszkalnych jednorodzinnych wynosi w Rybniku ok. 150 m2. Ostateczne skutki finansowe są uzależnione od liczby podmiotów korzystających ze zwolnienia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo