Don Vasyl o niechęci wobec Romów: To dziwne. Polacy sami są ofiarami krzywdzących stereotypów

Bartosz PudełkoZaktualizowano 
mat. promocyjne
Zaplanowana przez Narodowe Odrodzenie Polski i grupę Patrioci Górnik Zabrze manifestacja przeciw "cygańskiej przestępczości w Zabrzu" wzbudza olbrzymie kontrowersje. Organizacje pozarządowe potępiły plany narodowców. Sami Romowie twierdzą, że padli ofiarami krzywdzących stereotypów.

- Niechęć do Romów wynika chyba z naszej tendencji, do generalizowania i posługiwania się stereotypami. Ktoś doświadczy jakiejś przykrości i zaczyna przez ten pryzmat postrzegać całą społeczność. Do tego Polacy wciąż niewiele wiedzą o Romach. Wyrabiają sobie o nich opinię po tym co usłyszą, albo zobaczą w telewizji czy kinie. Tak jest np. przy okazji nowego filmu "Papusza", który moim zdaniem wypaczył wizerunek Roma, przedstawił go w nieprawdziwym świetle - twierdzi Don Vasyl, słynny romski artysta.

O sprawie planowanego w Zabrzu protestu Don Vasyl nie słyszał, ale jak przyznaje, takie postawy wobec Romów są wciąż żywe w całej Polsce.

CZYTAJ TAKŻE:
Romowie w Zabrzu się boją. Tylko protest czy już mowa nienawiści?

- Dochodzą do nas sygnały o jakichś przejawach rasizmu czy nienawiści. Może mnie i moich najbliższych nie dotyczą one w tak bezpośredni sposób, bo postrzega się nas jako artystów, ale również mamy do czynienia z przejawami dyskryminacji. Proszę zwrócić uwagę na to, że poza nielicznymi przypadkami nie zaprasza się naszego zespołu do mediów, a jeśli już się to robi, to mamy tam pełnić rolę "kwiatka do kożucha". A przecież wszyscy jesteśmy Polakami. Moja rodzina mieszka tu od pokoleń, mamy polskie obywatelstwo, a nie traktuje się nas, jak pełnoprawnych obywateli - mówi artysta.

- Ja nie twierdzę, że wszyscy Romowie są święci. Oczywiście, że tak nie jest. Ale żeby przez pryzmat jednostek postrzegać całość? Boli mnie, że naród, który nie wywołał nigdy żadnej wojny, nie bawił się w politykę, jest ofiarą agresji. Dziwne jest to tym bardziej, że przecież Polacy sami są ofiarami krzywdzących stereotypów, jakie pokutują na zachodzie. Czemu w takim razie tak często po nie sięgamy? - zastanawia się Don Vasyl.

O planowanej w Zabrzu manifestacji "Nie dla cygańskiej przestępczości w Zabrzu" już zrobiło się głośno. Akcję potępiło już ponad 40 organizacji pozarządowych w całej Polsce. Napisali do nas przedstawiciele Fundacji KLAMRA:

Z całą mocą protestujemy przeciwko planowanej w Zabrzu anty -romskiej manifestacji, organizowanej przez środowiska skrajnie prawicowe: Narodowe Odrodzenie Polski oraz Patrioci Górnik Zabrze. Planowana na 21 grudnia 2013 r. manifestacja to jawne nawoływanie do nienawiści na tle rasowym i etnicznym i jako takie jest niezgodne z prawem. Reprezentujemy organizacje pozarządowe działające na wielu płaszczyznach życia społecznego, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa wolnego od przejawów dyskryminacji, nienawiści i wszelkich postaw totalitarnych. Społeczeństwa, w którym szanuje się odrębność etniczną, narodową i religijną.

polecane: Flesz: otyłość zabija Polaków, problem rośnie i dotyczy nastolatków

Materiał oryginalny: Don Vasyl o niechęci wobec Romów: To dziwne. Polacy sami są ofiarami krzywdzących stereotypów - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
kasia

lubię Pana bardzo i z szacunkiem chcę potraktować

zgłoś
k
kasia

Witaj Don vasylu jak tam się czujesz jestem Twoją fanką znasz Mnie chyba tu Kasia lubię Twoje piosenki
bardzo mi się podobają

zgłoś
R
Rysy

witam , były czasy takie że w mojej klasie było aż trójka cyganów i ich rodzice cały czas kontrolowali swoje dzieci aby uczęszczali do szkoły, nie było z nimi kłopotów, powiedzcie mi tylko jedno ilu bandziorów jest wśród polskich kiboli ? czy Romowie są z nimi ,nieeeeeeeeeeeee bo mimo nie wykształcenia się posiadają rozum a nie mózgi sianem wypchane tak jak polscy kibice.

zgłoś
S
Szczery

Sam jes Europa, dostosuj się albo nie dziw, że jesteś na marginesie społecznym.

zgłoś
A
Arik

Może kradzież kur?

Boisz się, że się dowiem, że Romanipen to ciemnota?

Tyle, że ja to wiem już, to widać gołym okiem i Ficowskiego do tego nie trzeba.

Źle zrobił Papuszy?

Hmmm, no tak, wy zrobiliście jej lepiej! ;-)))))))))))

zgłoś
D
Darek

Kraje Bliskiego Wschodu jak Afganistan i inne kraje itd. Głównie to analfabeci i zacofani ludzie wywołują wojny. Darek

zgłoś
j
jacek0000

O Polakach na Zachodzie mówi się tak samo jak o Romach w Polsce.Dlatego, że ci z marginesu społecznego psują opinie porządnym Polakom a ci Romowie z marginesu społecznego psują w Polsce opinie porządnym Romom. Rzecz w tym, żeby jednych i drugich nie wrzucać do wspólnego worka. Niech indywidualnie odpowiadają za swoje grzechy.

zgłoś
C
Czuraj

Tak, sami młodzi decydują się w 70 % dlatego jest to tradycyjne porywanie za obópulną zgodą. W 30% to chłopcy porywają dziewczyny znienacka. To smutne. Ale w większości to rodzice swatają swoje dzieci. Dlatego, że ważnym elementem jest kasta z jakiej pochodzą i rodzina, np to czy uchodzi za porządną. Kobieta może kontynuować naukę tylko jak jest młoda przeszkodą może być to, że ktoś ją porwie, natomiast jak jest starsza to musi utrzymywać się i zarabiać na życie. Ale robimy wszystko, żeby edukować młodzież i dzieci. Romowie dostają wsparcie od państwa, dlatego, że jak i Polacy nie mają pracy a Romowie nie mają często wykształcenia i zawodu. Bardzo dużo pieniędzy z Unii Europejskiej, które są dla Romów przeznaczone Romowie z braku wykształcenia nie mogą tych pieniędzy otrzymać. Rom może podjąć każdą pracę, nawet pielęgniarza, ale tylko z kasty Bergitka Roma (Górscy Cyganie). Dzieje się tak dlatego, że oni nie przestrzegają romanipen, ale już częściowo wracają do swoich korzeni i romanipeni. Wedle romanipen kobieta nie może nosić spodni. Kobieta z kasty Polska Roma, ale z kasty Bergitka Roma tak i może też nosić krótko ścięte włosy, bo nie dotyczą jej żadne prawa romanipen nad czym my, Rada Starszych Romów ubolewamy. Tak ma pan prawo nauczyć się języka romskiego, wielu naszych przyjaciół Polaków zna nasz język, zaprzyjaźnia się z nami, zostają naszymi braćmi i siostrami. Jeśli chodzi o współżycie seksualne, ubolewamy nad tym, że młodzi wiążą się ze sobą tak wcześnie. Przyznajemy, to patologia, walczymy z tym. Kto to jest Gadzio? To nie Rom. Romanipen dotyczy tylko Romów i gadziów związanych poprzez małżeństwa z Romami. Dlatego, że romanipen to kodeks prawny naszego Sądu, nad którym jest Rada Starszych i Król Romów. Wśród Romów zdarzają się niepiśmienni, jest ich około 50%. Ubolewamy nad tym. Będziemy bardzo wdzięczni władzom jak znajdą jakiś sposób, żeby koniecznie edukować dzieci romskie. Rom z Rady Starszej Czuraj.

zgłoś
a
adam

Znam wiele rodzin romskich, które są porządnymi rodzinami i życzyłbym sobie, żeby nasze polskie rodziny od nich brały przykład. Zgadzam się, że są rodziny romskie i polskie, których ani Romowie ani Polacy nie chcieliby mieć za sąsiadów. Szczegół w tym, że ich jest mniej ale bardziej się rzucają w oczy nam i łatwiej wytknąć im ich zachowanie. A to przykre, bo my Polacy nie raz gorzej od nich się zachowujemy.

zgłoś
C
Czarek

Ani film ani książka nie opierają się na autentycznej prawdzie jaka była w taborach cygańskich w czasie wędrówki Romów. Film i książka zostały oparte na tym co Jerzy Ficowski opisywał w swoich książkach. Jak się okazało Jerzy Ficowski nie zrobił dobrze Papuszy ani Romom, myślał tylko o swoim własnym interesie. Jest dużo nieprawdy w tym co opisuje. Nie mówiąc już o tym, że sprzedał nasze romanipen, nasz słownik, a także ujawnił tajemnice naszych czarów, wróżb i sposobu zarabiania na życie.

zgłoś
G
Gość

akurat kobiety powinny znać swoje miejsce i za to można chwalić Romów:)

zgłoś
T
Tyta

Niech pan nam tu napisze ile procentowo, romskich dzieci uczęszcza do szkół.

po co maja chodzic,
przeciez inni na nich zarobia,
jest ich znikomy procent

zgłoś
C
CD-Rom

Niech pan nam tu napisze ile procentowo, romskich dzieci uczęszcza do szkół.

Bardzo lubię Don Vasyla, aczkolwiek on zdaje się pewne rzeczy przemilcza, jego prawo, a pański obowiązek moim zdaniem jest taki żeby dociec jak się sprawy mają w rzeczywistości.

Np. jaki jest stosunek "Kodeksu Cygańskiego" do tak powszechnej dziś w Europie emancypacji kobiet... to się pan zdziwi panie Pudełko... oj zdziwi się pan, polecam książkę "Papusza"

zgłoś
J
Ja tylko pytam.

Czy jest pan nam w stanie wytłumaczyć nietolerancyjnym, kto to jest Gadzio i jak Romanipen nakazuje się z nim obchodzić?

Czy jest pan nam w stanie wytłumaczyć jakie prawa w społeczności romskiej ma kobieta (ale bez propagandy proszę)

Czy może samodzielnie decydować o zamążpójściu ?
Czy może, jeżeli zechce, kontynuować naukę ?
Czy może jeśli zechce wedle Romanipen, nosić spodnie?

Czy to prawda, że wśród Romów jako zbiorowości zdarzają się jeszcze dziś niepiśmienni ludzie, a zwłaszcza kobiety?

Od kiedy Romka wedle tradycji może podjąć współżycie seksualne i jak to się ma do polskiego kodeksu karnego?

Czy prawdą jest, że Romowie nakłaniają swoje córki do małżeństwa z o wiele starszymi od siebie Romami?
Jak Romanipen traktuje tzw. "mieszane małżeństwa" z nie-Romem albo nie-Romką?

Czy jako nie-Rom mam prawo nauczyć się romskiego języka, żeby chociażby wam pomóc w urzędzie miasta załatwić jakiś zasiłek?

Jakie wsparcie socjane dostają Romowie?
Jak jest z odsetkiem pracujących wśród Romów?
Czy dzieci i rodzice romscy przestrzegają obowiązku szkolnego ? Jęsli tak to jak to jest procentowo, ile przestrzega, a ile nie?
Czy Rom może podjąć każdą pracę, np czy może sprzątać ulice, albo być pielęgniarzem?

Proszę o odpowiedź, jeżeli nie pana Don Vasyla Szmidta to przynajmniej pana redaktora Bartosza Pudełko.

Czy nie próbuje pan zaczarować rzeczywistości panie redaktorze?

Czy widział pan kiedykolwiek w nowożytności żeby niepiśmienny naród wywołał jakąś wojnę?

zgłoś
A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Don Vasyl o niechęci wobec Romów: To dziwne. Polacy sami są ofiarami krzywdzących stereotypów

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3