MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłata do czynszu w 2020 r. dla poszkodowanych przez COVID-19. Komu przysługuje? Gdzie składać wniosek? Kiedy wypłaty?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Lucyna Nenow / Polska Press
Najemcy mieszkań dotknięci pandemią koronawirusa będą mogli korzystać z dopłat do czynszu w ramach dodatków mieszkaniowych - wynika z projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów. Dopłaty wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie (do 75 proc. czynszu).

Rząd ma pomysł, jak wesprzeć najemców mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu, bo z powodu pandemii COVID-19 utracili dochody. Proponuje im dopłaty do czynszu.

Nawet 1 500 zł przez 6 miesięcy dla najemców mieszkań

Dopłaty do dodatku mieszkaniowego wyniosą maksymalnie 1,5 tys. zł miesięcznie (do 75 proc. czynszu). W tym roku przeznaczymy na to 420 mln zł. Z kolei gminy będą mogły otrzymać większe wsparcie na budowę mieszkań w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Umożliwimy także zgłoszenie robót budowlanych przez internet" - przeczytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Dopłaty mają umożliwić najemcom regularne opłacanie czynszu, a wynajmującym zapewnić płynność finansową, co pozwali im regulować kredyty bankowe czy zapewni właściwą eksploatację mieszkań.

Osoby korzystające z dopłat będą musiały jednak wykazać, że w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego, spadły im o co najmniej 25 proc. miesięczne dochody (np. na podstawie PIT za 2019 r.). Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał tylko tym, którzy byli najemcami lokalu jeszcze przed 14 marca 2020 r.

Dopłata do czynszu w 2020 r. dla poszkodowanych przez COVID-19. Do kiedy złożyć wniosek?

Wnioski o dopłaty do czynszu będzie można składać nie później niż do końca 2020 r. Będą one mogły być przyznane wraz z dodatkiem mieszkaniowym także za okres wstecz, tj. od daty wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Nowe przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.

Musisz to wiedzieć

Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do dodatku mieszkaniowego?

Dopłata będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 grudnia 2020 roku. Najemcy będą zobowiązani wykazać, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r. (np. na podstawie PIT za 2019 r.).

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę będzie przysługiwał, jeżeli osoba wnioskująca była najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r. Rząd proponuje, aby zarówno dodatek, jak i dopłata mogły zostać przyznane nie tylko na pokrycie opłat przyszłych, ale i za okres ubiegły, nie wcześniejszy jednak niż od 1 marca 2020 r.

Dodatek z dopłatą w dalszym ciągu byłby przyznawany na okres pół roku, ale dzięki temu mógłby zostać przeznaczony na uregulowanie zaległości czynszowych z poprzednich miesięcy.

Zobacz koniecznie

Ile wyniesie dopłata?

Wysokość dopłaty ma stanowić różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego przyznanego na zasadach projektowanej ustawy, a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Kwota dopłaty ma być wyszczególniana w decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy powiększony o tę dopłatę. Rozwiązanie to ma ułatwić rozliczenie środków przekazywanych gminie na wypłatę dopłat. Pieniądze na wypłatę dopłat do dodatków mieszkaniowych przekazywane będą gminie – na jej wniosek – przez wojewodę.

Wspomniane poprawki do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa obejmują zmianę kilkunastu ustaw. Nim jednak wejdą w życie, muszą zostać przyjęte przez Sejm i Senat.

Nie przeocz

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera