reklama

Dopłata do sanatorium z NFZ. Zima w sanatorium. Ile kosztuje turnus w sanatorium? Wyjazd na turnus zimowy w sanatorium 10.12.2019

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Turnus zimowy w sanatorium w Krynicy Wojciech Matusik / Polska Press
Co robić, aby wyjechać zimą do uzdrowiska? Ile kosztuje turnus w sanatorium? Jak dostać skierowanie do sanatorium? Wyjazd na turnus zimowy w sanatorium. Pytania o sanatorium. Osoby zainteresowane wyjazdem na kurację sanatoryjną z dofinansowaniem NFZ nurtują różne pytania. Przeczytaj - może znajdziesz wyjaśnienie swoich wątpliwości.

Ważność skierowania do sanatorium

Jak długo jest ważne poszpitalne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe? Ile mamy czasu na przesłanie go do NFZ od wystawienia?
Nie ma wyznaczonych dat ważności skierowania poszpitalnego ani czasu przysłania skierowania do NFZ.

Wysokie OB

Czy wysoki wskaźnik OB dyskwalifikuje mnie do przyznania mi wyjazdu do sanatorium? Choruję na przewlekłą astmę i z tego powodu posiadam podwyższone OB. Lekarz twierdzi, że mój wniosek zostanie odrzucony. A ja chciałabym podreperować swoje zdrowie, gdyż mam kilka innych schorzeń związanych z kręgosłupem.

Wszystkie decyzje związane z konsultacją medyczną dotyczącą skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz konsultant zatrudniony w OW NFZ na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej, wywiadu umieszczonego w skierowaniu i wynikach badań pacjenta. Każda konsultacja dotyczy indywidualnie konkretnego przypadku.

ZOBACZ

Tętniak a sanatorium

Proszę o rozstrzygnięcie następującej kwestii: mam tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej z przeciekiem nieistotnym hemodynamicznie, EKG jest w porządku. Lekarz POZ nie chce wystawić mi skierowania do sanatorium. Nadmieniam, że ze skierowaniami w poprzednich latach nie było kłopotu. Lekarz balneolog dobierał mi zabiegi na moje podstawowe schorzenie (choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa), uwzględniając dysfunkcję serca. Rzecz tym bardziej zastanawiająca, że do operacyjnego leczenia kręgosłupa nie było przeciwwskazań kardiologa, a do rehabilitacji w sanatorium jest. Czy lekarz POZ może w tym przypadku odmówić wypisania skierowania? Decyzję o wystawieniu skierowania na leczenie uzdrowiskowe podejmuje lekarz prowadzący, znając stan zdrowia pacjenta i biorąc pod uwagę brak przeciwwskazań do tej formy leczenia.

Sanatorium dla 14-miesięcznego dziecka

Jestem mamą 14-miesięcznego dziecka chorego na neuroblastomę, po leczeniu onkologicznym. Czy mogłabym ubiegać się o skierowanie do sanatorium/uzdrowiska razem z dzieckiem? Czy mogę liczyć na pokój z dzieckiem? Czy będę musiała pokryć część kosztów takiego wyjazdu? Ile trwa taki wyjazd? Czy długo będę oczekiwać na wyjazd - szybki termin jest priorytetem.Leczenie uzdrowiskowe może być realizowane dla pacjentów od 3. roku życia. Wówczas może odbyć się leczenie w zakresie leczenia sanatoryjnego dzieci od 3. do 6. roku życia pod opieką osoby dorosłej. W tym przypadku 14-miesięczne dziecko nie może odbyć leczenia uzdrowiskowego w ramach świadczeń refundowanych przez NFZ.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Zwrot wniosku do sanatorium

Jak sprawdzam status wniosku do sanatorium, widzę informację „SKIEROWANIE ZWRÓCONE DO LEKARZA KIERUJĄCEGO W CELU WERYFIKACJI/AKTUALIZACJI DANYCH MEDYCZNYCH Z POWODU BRAKU MOŻLIWOŚCI JEGO POTWIERDZENIA W OKRESIE 18 M-CY OD DNIA JEGO WYSTAWIENIA”. Czy to oznacza, że jestem wykreślona z listy i będę od początku w kolejce, czy jestem dalej na liście tylko trzeba potwierdzić dane medyczne? Istotnie, skierowanie po wpływie do Funduszu zostaje zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzymuje indywidualny numer rejestru. W oddziale Funduszu skierowanie ocenia lekarz specjalista, który może poprosić lekarza kierującego na leczenie uzdrowiskowe o dodatkowe badania lub konsultacje, np. konsultację kardiologiczną. Skierowanie, które zawiera braki formalne, zwracane jest lekarzowi, który je wystawił w celu uzupełnienia. Jeżeli złożone do oddziału Funduszu skierowanie w okresie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia nie zostanie zrealizowane, Narodowy Fundusz Zdrowia odsyła skierowanie do lekarza, który je wystawił celem weryfikacji (aktualizacji). Lekarz w ciągu 30 dni dokonuje weryfikacji skierowania i w przypadku pozytywnej weryfikacji odsyła je do Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci ze skierowaniami po weryfikacji wyjeżdżają w pierwszym wolnym terminie, o ile ich skierowania zostaną pozytywnie zaopiniowane przez lekarza Narodowego Funduszu Zdrowia.

RTG klatki piersiowej

Do skierowania do sanatorium wymagane jest prześwietlenie klatki piersiowej. Czy koszt badania refundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czy wnioskujący płaci sam za to badanie? Zarówno koszt RTG, jak i pozostałych badań koniecznych do wniosku sanatoryjnego pokrywa lekarz, który zleca badania i wypisuje wniosek. Pacjent nie płaci za badania! Żądanie opłaty za badanie jest niezgodne z prawem.

Święta - przesunięcie terminu wyjazdu do sanatorium

Czy w przypadku przyznania skierowania wyjazdu do sanatorium w okresie świąt mogę przesunąć termin wyjazdu oraz jakie będą konsekwencje mojej prośby o przesunięcie tego terminu?Prośba o przesunięcie terminu, jeśli jedynym powodem są święta, będzie potraktowana jako rezygnacja z wyjazdu.

Jak często można korzystać z kuracji

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, zwane dalej „skierowaniem”, biorąc pod uwagę w przypadku osób dorosłych okres, jaki upłynął od dnia zakończenia przez świadczeniobiorcę ostatniego leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej - nie wcześniej niż przed upływem 12 miesięcy od tej daty oraz zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy (rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe ze zmianami).

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

9.12.2019

Profesor Jacek Jassem: Czy to prawda, że chemioterapia szkodzi?

Wideo

Materiał oryginalny: Dopłata do sanatorium z NFZ. Zima w sanatorium. Ile kosztuje turnus w sanatorium? Wyjazd na turnus zimowy w sanatorium 10.12.2019 - Dziennik Łódzki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
a5

Najgorzej z przyznawaniem sanatorium jest na śląsku-czekam już 3 lata.

G
Gość

Bzdury, powtarzający się w kółko ten sam arykuł już chyba od m-ca

S
SMS
Kilka zebranych linków do stron, które pomogą choć nieco obniżyć koszty wyjazdów:

1. airbnb obniży koszt pierwszej rezerwacji

https://www.airbnb.pl/c/szymons1252?currency=EUR

2. jeżeli zabrakło ci już kodów na rezerwację hotelu lub przed wyjazdem chcesz jeszcze zrobić jakiś zakup w sklepie internetowym (np aliexpress) to dokonaj tego zakupu za pośrednictwem strony, która podzieli się z tobą znacznym cashback'iem

https://planetplus.com/rejestracja/291394/

3. załóż z gratisem 5EURO kartę monese

Po prostu użyj kodu SZYMO648. Pobierz aplikację Monese tutaj: https://monese.app.link/ZpuUfRbMQZ?invite=SZYMO648

4. Załóż z gratisem 50PLN kartę TWISTO.

(ta perełka to udzielany gratis kredyt!)

Pobierz aplikację TWISTO poprzez link:

https://www.twisto.pl/rejestracja/?promo=SZYMONS80

Po założeniu konta można dodatkowo wziąć udział w konkursie i wygrać Apple Watch, iPhone XS albo wypożyczenie Tesla 3

https://www.twisto.pl/poznaj/twisto-free/?utm_source=facebook
G
Gość
31 października, 13:11, Gość:

Takie głupoty tu piszą teraz na sanatorium czeka się ponad 33miesiace do potwierdzenia lekarzowi wysyła się po 24 mięs a jak wraca ładuje gdzieś na dnie i długo trzeba czekać aż ponownie wróci do kolejki

29 listopada, 13:19, Gość:

Większych bzdur nie czytałem

Zgadza się. My czekamy juź 28 miesięcy i mamy numer 11500 . Więc wyjazd za 5 miesìęcy. Kpiną jest co napisane jest w informacji NFZ

H
Halinka SP

Coś wam ,moi mili ,,pisarze,,napiszę . My ,Polacy płacimy i to naprawdę kupę kasy za sanatorium i jeszcze czekamy na nie około dwóch lat . Nasze dzieci też. Natomiast ,ci banderowcy zouniwcy ,którzy mordują przedewszystkim ludność cywilną w Donbasie ,zresztą tak jak zyfostwo w Palestynie ,najwięcej wymordowali ludności cywilnej oni są po tej samej matce i ojcu ,mam na myśli zydkow i tych upadlinie z upadliny. Gdy się dowiedziałam ,że od trzech lat tzn. od 2015 roku ,są zeorzrni do specjalistycznych szpitalu ,wysokiej klasy sprzęt medyczny ,za nasze ,Polaków pieniądze kupony ,a nie za banderowskiego mordercę ze Śląska ,leczeni są ci LUDOBOJCY Narodu polskiego.Pozniej mają rehabilitację ,również w specjalistycznych klinikach państwowych ,a na końcu o zywiscie sanatoria takie jak: Ladek Zdrój. Teraz wiecie ,flaczrho pisiorki zydobanderowskie pomiotlo rządzące w naszej Ojczyźnie ,nie wywiązuje się z zapowiedzi dla Narodu Polskiego ,bo dla nich ważniejsi dqmbanfersyny ukraińskie, ounowcy !! Cieszycie się dalej ,Polacy ,rządów zydobanderowcow w Polsce ,tylko ,nie proście nas o pomoc ,nam na myśli tych ,Polaków ,którzy nie zgadzają się z tym co się dzieje w Polsce i jesteśmy przez tych co popierają rząd PiS ,PO ,KO,SLD,PSL , poniżani i wyszydzani. Nie wierzycie ,że piszę prawdę o tym ,to sami sprawdźcie .

G
Gość
31 października, 13:11, Gość:

Takie głupoty tu piszą teraz na sanatorium czeka się ponad 33miesiace do potwierdzenia lekarzowi wysyła się po 24 mięs a jak wraca ładuje gdzieś na dnie i długo trzeba czekać aż ponownie wróci do kolejki

Większych bzdur nie czytałem

G
Gość
6 listopada, 7:21, Gość:

Jestem po ciężkiej operacji i czekam od lutego na rehabilitację, chyba śmierci prędzej w tym kraju się doczekam

Rehabilitacja faktycznie jest przyznawana po śmierci, nie inaczej

G
Gość

Czas oczekiwania 22 m-ce, m-ce nr 8000 z hakiem w kolejce do uzdrowiska nizinnego, zaczynałem z nr 15.000 z haczykiemod stycznia 2019. Pozdrawiam serdecznie

G
Gość

Dostałam!!! nareszcie skierowanie do senatorium po31m-cu czekania. Jestem po operacji kręgosłupa. W międzyczasie już chodziłam prywatnie na rehabilitację. Pozdrawiam wszystkich oczekujących

G
Gość

W decyzji o przyznaniu mi sanatorium: przewidywany okres oczekiwania ok. 27 m-cy. Ok. rozumiem. Tyle tylko że 27 m-cy minęło 03.09.2019 a nr w kolejce ponad 7000. No to jak to jest? Nikt nie wie!

R
Roman
9 września, 14:09, ja:

Zmieniło się na gorsze. Teraz czeka się ok. 26 m-cy. Po wprowadzeniu 12-to miesięcznej karencji będzie się czekało 38 m-cy. Większość tego już nie doczeka bo umrze. Chyba o to bardziej chodzi.

Bardzo smutne.....

B
Ból
8 lipca, 19:40, Gość:

Sanatorium tylko dla dzieci. Dla dorosłych to wczasy na koszt podatnika.

24 października, 15:10, Gość:

A byłeś gościu ?

To nie jest opinia Gościa, tylko jakiegoś zawistnego "bula"

G
Gość

Jestem po ciężkiej operacji i czekam od lutego na rehabilitację, chyba śmierci prędzej w tym kraju się doczekam

G
Gość

Co za bzdury. Warto byłoby wcześniej zapoznać się z aktualnymi przepisamì a nie opierać się na tych z 2011 roku. Gdybym ja u siebie w pracy takie bzdury pisała już byłabym bezrobotną osobą. Ja nie mogę jednej literówki zrobić. Zanim zaniosę pismo do zwierzchnika 5 razy czytam i sprawdzam. A tu... nie do pomyślenia, że taka tolerancja na bzdety

G
Gość

Takie głupoty tu piszą teraz na sanatorium czeka się ponad 33miesiace do potwierdzenia lekarzowi wysyła się po 24 mięs a jak wraca ładuje gdzieś na dnie i długo trzeba czekać aż ponownie wróci do kolejki

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3