Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do energooszczędnych domów już na początku 2013 roku!

tik
Różnicę w kosztach ogrzewania, między tradycyjnym domem a energooszczędnym, będzie widać najlepiej na zimowych rachunkach
Różnicę w kosztach ogrzewania, między tradycyjnym domem a energooszczędnym, będzie widać najlepiej na zimowych rachunkach sxc
W pierwszym kwartale 2013 roku ruszą publiczne dopłaty dla budujących i kupujących domy oraz mieszkania o niskim zużyciu energii.

- Chciałbym skorzystać z takiego dofinansowania - mówi Łukasz Stopka z Bydgoszczy. - 50 tysięcy złotych to bardzo duża pomoc. Jak wyliczyłem, to w moim wypadku około jedna czwarta różnicy kosztu budowy takiego energooszczędnego, a tradycyjnego domu. U znajomych we Francji i Holandii widziałem już takie budynki, odbiegają one od naszych. Wydaje mi się, że w Polsce się to przyjmie, bo ceny ogrzewania nie chcą spadać.

- W tradycyjnym budownictwie ludzie nadal wydają na ogrzewanie pięć tysięcy złotych rocznie - wylicza Marcin Maziarz, szef „Zielonych Domów”, chojnickiej firmy zajmującej się budową ekologicznych budynków. - Dotacja ta zachęca do budowy domów energooszczędnych, których koszt ogrzewania wynosi 1500 złotych rocznie, potwierdzają to nasi klienci. Przez 30 lat każdy z nich może zaoszczędzić bez problemu 100 tysięcy złotych.

Ile i dla kogo
Bezzwrotną jednorazową pomoc z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można otrzymać na budowę domu pasywnego (takiego, na którego ogrzanie zużywa się mniej niż 15 kWh na metr kwadratowy na rok) - 50 tysięcy złotych, domu energooszczędnego - 30 tys. zł, a także na zakup mieszkań w budynkach pasywnych - do 16 tys. zł, a w energooszczędnych - 11 tys.

- Dotacja kierowana jest do osób fizycznych budujących dom jednorodzinny lub kupujących dom lub mieszkanie od dewelopera, w tym też od spółdzielni mieszkaniowej - wyjaśnia Witold Maziarz,rzecznik NFOŚiGW.

A dokładniej, o dofinansowanie mogą ubiegać się:
- osoby mające pozwolenie na budowę oraz posiadające prawo do dysponowania działką, na której będzie budynek,
- osoby mające uprawnienia do przeniesienia przez dewelopera na siebie: prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, który deweloper na niej wybuduje albo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego, który znajdzie się na niej i będzie odrębną nieruchomością lub własnością lokalu mieszkalnego,
- firmy budujące domy systemem gospodarczym.

Jak to załatwić?
Wystarczy zgłosić się do jednego z banków, które będą współpracowały z funduszem. Lista placówek i szczegóły  dofinansowania nie są znane. Zostaną ogłoszone w najbliższych miesiącach. Pomoc w formie częściowej spłaty kredytu hipotecznego zostanie przelana na konto kredytowe osoby, która zaciągnie go na ten cel. Zakończenie przedsięwzięcia musi nastąpić do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do energooszczędnych domów już na początku 2013 roku! - Gazeta Pomorska