MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty do rolnictwa ekologicznego od 2023 r. Poznaj pakiety, zobowiązania i wymagania nowej wspólnej polityki rolnej

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Płatności ekologiczne są przyznawane z zastosowaniem: 100 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów od 0,1 ha do 50 ha; 75 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 50 ha do 100 ha; 60 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 100 ha.
Płatności ekologiczne są przyznawane z zastosowaniem: 100 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów od 0,1 ha do 50 ha; 75 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 50 ha do 100 ha; 60 proc. stawki płatności – za powierzchnię gruntów powyżej 100 ha. pixabay.com
Rolnictwo ekologiczne to jedna z form wsparcia rolników, zawarta w Planie Strategicznym WPR 2023-27, znana już rolnikom. W zakresie takiej pomocy realizowany może być pakiet, którego wymogi wykraczają ponad podstawowe wymagania, w ramach określonego pakietu np. upraw warzywnych. To m.in. wymogi dotyczące stosowania nawozów czy środków ochrony roślin. W rozporządzeniu pojawia się 10 pakietów ekologicznych i przypisane do nich stawki dopłat od 2023 roku.

Spis treści

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023– 2027 jest kolejnym z serii zbiorem przepisów, który pozwoli uruchomić nowy nabór i dysponować pieniądze.

Kto może dostać dopłaty na rolnictwo ekologiczne?

Rozporządzenie wyjaśnia, komu mogą być przyznane płatności ekologiczne. Rolnik musi posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Jednocześnie rolnik ten musi posiadać co najmniej 1 ha użytków rolnych (w rozumieniu art. 2 pkt 31 ustawy o Planie Strategicznym) i musi on być na podstawie tytułu prawnego w posiadaniu tych gruntów w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności ekologicznych.

To nie koniec wymogów. Przede wszystkim rolnik musi realizować 5-letnie inne zobowiązania w dziedzinie zarządzania, na użytkach rolnych, na których prowadzi produkcję ekologiczną w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, obejmujące wymogi wykraczające ponad podstawowe wymagania, w ramach określonych pakietów.

Przeczytaj też: Ile pieniędzy z dopłat bezpośrednich dostanie w 2023 pojedyncze gospodarstwo? Minister wylicza i podaje harmonogram naborów

Rolnik realizuje zobowiązanie ekologiczne od 15 marca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie pierwszych płatności ekologicznych.

Pakiety rolnictwa ekologicznego. Na co i jak wysokie można dostać dopłaty?

Płatność ekologiczna zostanie przyznana, jeśli rolnik spełni warunki przyznania płatności ekologicznych w ramach określonych pakietów - ich lista została zawarta w rozporządzeniu.

Pakiety ekologiczne, możliwe do realizacji w ramach interwencji Rolnictwo ekologiczne, obejmują 10 opcji. Wymieniamy je łącznie z kwotami dopłat. Załącznik nr 8 określa wysokość stawek płatności ekologicznych dla gruntów w okresie konwersji (podajemy w nawiasie) oraz dla gruntów z zakończonym okresem konwersji (w zł/ha):

 • Pakiet 1. Uprawy rolnicze 1 697 zł/ha (1 571).
 • Pakiet 2. Uprawy warzywne 3 021 zł/ha (2 391).
 • Pakiet 3. Uprawy zielarskie 1 856 zł/ha (1 856).
 • Pakiet 4. Podstawowe uprawy sadownicze 3 105 zł/ha (1 961).
 • Pakiet 5: Uprawy jagodowe 2 495 zł/ha (2 213).
 • Pakiet 6: Ekstensywne uprawy sadownicze 1 326 zł/ha (1 326).
 • Pakiet 7. Uprawy paszowe na gruntach ornych 1 638 zł/ha (1 504).
 • Pakiet 8. Trwałe użytki zielone 1 043 zł/ha (1 043).
 • Pakiet 9. Małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi 1 640 zł/ha (1 640).
 • Pakiet 10. Premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą 573 zł/ha (573).

Wspomniany okres konwersji to czas, kiedy grunty, na których będzie prowadzona produkcja ekologiczna, muszą przejść okres przestawiania (konwersji).

Rolnictwo ekologiczne ma swoje wymagania i zobowiązania

Podstawowe wymagania dla interwencji o nazwie Rolnictwo ekologiczne wykraczają poza:

 1. odnośne wymogi podstawowe w zakresie zarządzania i normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska ustanowione zgodnie z rozdziałem I sekcja 2,
 2. odnośne minimalne wymogi dotyczące stosowania nawozów i środków ochrony roślin, dobrostanu zwierząt, jak również wymóg ten nie ma zastosowania do zobowiązań związanych z systemami rolno-leśnymi i utrzymaniem obszarów zalesionych,
 3. warunki ustanowione w zakresie utrzymywania użytków rolnych oraz
 4. inne odnośne obowiązkowe wymogi ustanowione na mocy prawa krajowego i prawa Unii.

Wszystkie te obowiązkowe wymogi określono w Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej.

W przepisach zawarto także 4 kategorie zobowiązań:

 • zobowiązanie realizowane na gruntach ornych obejmujące wymogi: Pakietu 1. lub Pakietu 2. lub Pakietu 3. lub Pakietu 5. lub Pakietu 7. (tzn. upraw rolniczych, upraw warzywnych, upraw zielarskich lub upraw jagodowych lub upraw paszowych – w okresie konwersji i po okresie konwersji) albo
 • zobowiązanie realizowane w ramach upraw trwałych obejmujące wymogi: Pakietu 4.
  lub Pakietu 6. (tzn. podstawowych upraw sadowniczych lub ekstensywnych upraw sadowniczych – w okresie konwersji i po okresie konwersji) albo
 • zobowiązanie realizowane na trwałych użytkach zielonych obejmujące wymogi Pakietu 8. (tzn. trwałych użytków zielonych – w okresie konwersji i po okresie konwersji) albo
 • zobowiązanie w ramach różnych grup upraw obejmujących wymogi Pakietu 9. (tzn. pakietu dla małych gospodarstw).

Kolejny element, o którym trzeba pamiętać, to wymogi dla interwencji Rolnictwo ekologiczne. Kiedy rolnik podejmuje się realizacji zobowiązania ekologicznego, musi wypełniać poniższe wymogi:

 • posiadanie planu działalności ekologicznej,
 • prowadzenie rejestru działalności ekologicznej, który zawiera wykaz działań agrotechnicznych, w tym zastosowania nawozów i wykonania zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin oraz wykaz wypasów zwierząt – w przypadku prowadzenia wypasu,
 • wymogi określone dla poszczególnych pakietów w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
 • wymogi dotyczące stosowania nawozów i środków ochrony roślin oraz inne odpowiednie obowiązkowe wymogi ustanowione na mocy prawa krajowego.

Autorzy rozporządzenia wyjaśniają, że poza powyższymi, rolnik jest obowiązany przestrzegać także wymogów określonych przez doradcę rolnośrodowiskowego w planie działalności ekologicznej, dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych, jakie muszą być przeprowadzane w sadach.

Rolą doradcy rolniczego ze specjalizacją rolnośrodowiskową jest w tym przypadku wskazanie, kiedy i jakie zabiegi pielęgnacyjne w ramach Pakietu 4. i 6. powinny być przez rolnika przeprowadzone w sadach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do rolnictwa ekologicznego od 2023 r. Poznaj pakiety, zobowiązania i wymagania nowej wspólnej polityki rolnej - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni