MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty na produkcję roślinną w systemie IPR. Komu przysługują? Płatność zależy od powierzchni. Oto zasady ekoschematu

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nabór o dopłaty w ramach ekosystemu skierowany jest do rolników, którzy prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami IPR.
Nabór o dopłaty w ramach ekosystemu skierowany jest do rolników, którzy prowadzą uprawy roślin zgodnie z metodykami IPR. pixabay.com/BlancaEnelda
Od 15 marca rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie w ramach WPR na lata 2023-2027. W tym roku pojawiło się kilka uproszczeń, m.in. w zakresie biurokracji. Po raz drugi pojawiają się też ekoschematy. Obejmują one 6 pozycji, wśród nich jest prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Co to oznacza? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać płatność?

Spis treści

Ekoschematy. Szansa na dodatkowe wsparcie finansowe

Tegoroczne dopłaty bezpośrednie obfitują w wiele zmian. Nie będzie płatności dla małych gospodarstw, warunkowość odbędzie się na nowych zasadach, a w ramach ekoschematów przewidziano uproszczenia.

W przypadku ekoschematów można uzyskać dopłaty na:

  • Obszary z roślinami miododajnymi;
  • Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin;
  • Biologiczną ochronę upraw;
  • Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych;
  • Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  • Dobrostan zwierząt.

Więcej o obszarach z roślinami miododajnymi przeczytasz tu: Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi. Kto może ubiegać się o płatności? Jakie rośliny można uprawiać?

Więcej o rolnictwie węglowym i zarządzaniem składnikami odżywczymi przeczytasz tu: Ekoschemat: Rolnictwo węglowe. Na co można dostać pieniądze? Jakie są wymogi? Lista punktów za praktyki

Produkcja roślinna w systemie IPR. Co to oznacza? Płatność do hektara

Co trzeba wiedzieć, gdy chcemy starać się o dopłatę na prowadzenie produkcji roślinnej w systemie IPR? Uzyskać mogą je ci wnioskujący, którzy w danym roku chcą prowadzić uprawy zgodne z metodykami integrowanej produkcji roślin - rolniczej, warzywnej, sadowniczej i roślin jagodowych. Obowiązek zachowania trwałych użytków zielonych (TUZ) to istotny czynnik dla równowagi środowiska.

Wsparcie w ramach ekoschematu przyznaje się do:

  • gruntów ornych, na których rolnik prowadzi uprawy zgodnie z metodykami IP pod nadzorem podmiotu certyfikującego,
  • powierzchni trwałych użytków zielonych odpowiadającej powierzchni upraw prowadzonych w systemie IP,
  • gdy rolnik zachowa w danym roku kalendarzowym wszystkie posiadane w gospodarstwie TUZ.

Dopłata nie obejmuje powierzchni TUZ wrażliwych pod kątem środowiska i normy GAEC 9, gdzie zakazuje się przekształcania i zaorywania.

Ważne: Dla płatności do integrowanej produkcji roślin wymagane jest zachowanie w danym roku kalendarzowym wszystkich posiadanych w gospodarstwie trwałych użytków zielonych. Płatności nie przyznaje się, gdy powierzchnie trwałe użytków zielonych są wrażliwe pod względem środowiskowym, pisaliśmy rok temu.

Aby otrzymać płatność, potrzebne jest potwierdzenie przed podmiot certyfikujący prowadzenia upraw zgodnie z metodyką IP. Odnosi się to m.in. do stosowania odpowiedniego płodozmianu, przestrzegania zasad ochrony roślin, dbałości o liczbę organizmów pożytecznych, prowadzenia nawożenia według potrzeb pokarmowych, stosowania kwalifikowanego materiału siewnego i wykorzystania odmian odpornych na choroby.

Lista gatunków, dla których produkcja może być prowadzona w systemie IP, jest systematycznie poszerzana. Wykaz aktualnych metodyk IP dostępny jest na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Źródła: ARiMR, MRiRW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni